5
Fotogalerie

Zvolte si správnou perspektivu

Nástroj sloužící k přizpůsobení perspektivy bývá nejčastěji výsadou fotografů-architektů, kteří s jeho pomocí opravují drobné přešlapy způsobené během focení. Můžete ho ale použít i v naprosto odlišných situacích

Ne vždy je fotograf dostatečně rychlý, nebo má prostor pro pořízení dané scény z ideální pozice. Pak nezbývá, než se s neduhy vypořádat na místě pořízením dalšího snímku, nebo se spolehnout na fotoeditor a zpracování na počítači.

Být naše vzorová fotografie z volné přírody, zřejmě bychom nemuseli narovnání perspektivy vůbec řešit. Všelijaké naklonění mřížky, která se ve scéně nachází, však nepůsobí příliš dobrým dojmem. Další záběr však nebylo možné pořídit: papoušci se rozhodli jít si po svém a ze svých pozic zmizeli.

Máte-li podobný snímek, pak v Zoner Photo Studiu zvolte v Editoru nástroj Perspektiva (V), který naleznete v pravém panelu. Ve fotografii se objeví obdélníková mřížka.

perspektiva.png
Nástroj perspektiva v Zoner Photo Studiu

Mřížku podle potřeby roztáhněte tak, aby ve výsledku vznikl obraz, který již bude narovnaný. Využijte přitom podobně, jako my, již existující hrany ve scéně, abyste si celou práci zjednodušili.

mriz.png
Původní snímek – mříž na snímku usnadní práci s nástrojem perspektiva

Zatrhněte možnost Automatického ořezu anebo Přichytávat ke hranám, jestliže jste tyto pomocníky navyklí používat. Následně stiskněte tlačítko Použít.

V našem případě jsme možnosti Automatického ořezu nevyužili, protože jsme chtěli mít samotný ořez pod plnou kontrolou – tento postup doporučujeme raději každému. Z panelu nástrojů tedy vyberte nástroj Oříznout (C). Poměr ořezu tentokrát nastavte vždy v jednom ze standardů, tedy 1:1, 3:2, 4:3 a podobně – podle obsahu fotografie a vašich potřeb. 

orez.png

Nakonec po aplikování ořezu hotový snímek uložte. 

papouch.jpgpapouch_final.jpg

Pozn. Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud