Zonerama: Podělte se o zážitky

10. dubna 2012
TWEET SDÍLET
Zonerama: Podělte se o zážitky
Projekt Zonerama tvůrců správce a editoru fotografií Zoner Photo Studia nabízí nejen online galerii pro publikování snímků, ale také plnohodnotné úložiště, spolupracující přímo s vlastní aplikací.

Pro zpřístupnění Zoneramy jak z webového rozhraní, tak ze Zoner Photo Studia je nutné se zaregistrovat. To lze provést jen pomocí internetového prohlížeče. Na registrační formulář vás pohodlně nasměruje odkaz Vytvořit nový účet v dialogovém okně při pokusu o přihlášení do služby v Zoner Photo Studiu. Pokud již máte Zoner ID, lze jej k přihlášení použít.

Klepněte pro větší obrázek 
Před prvním použitím Zoneramy je nezbytné se zaregistrovat pomocí webového formuláře

Přihlášení jednou a napořád

Vytvoření účtu je nutné potvrdit kliknutím na odkaz, který vám bude zaslán na adresu uvedenou při registraci. Poté již stačí vložit vaši emailovou adresu spolu s heslem do dialogového okna Přihlásit. V případě že využíváte počítač pouze vy, případně vaši blízcí, můžete pro pohodlnější užívaní služby zaškrtnout volbu Zapamatovat pro příští příhlášení.

Klepněte pro větší obrázek 
Z aplikace Zoner Photo Studio se lze trvale přihlásit pomocí nově získaného Zoner ID

Téměř jako s USB diskem

K otevření vašeho webového úložiště stačí ve spodní liště Navigátoru, viditelného pod aplikační záložkou Správce, kliknout na ikonu s textem Zonerama. Dojde k otevření vaší Zoneramy, která se nyní tváří téměř jako běžná složka. Lze v ní vytvářet adresáře, přetahovat do ní soubory, přejmenovávat je i mazat. Co bohužel nelze, je vytvoření „složky ve složce“, tedy vnořeného adresáře.

Klepněte pro větší obrázek 
Zoneramu se v aplikaci tváří jako běžná složka. Funguje také metoda "drag and drop"

Chcete-li aby některé z vašich alb mělo konkrétní obálku, stačí kliknout pravým tlačítkem na fotografií v albu obsaženou a použít volbu Nastavit jako obálku alba.

Soukromí především

Po vytvoření adresáře lze nastavit příslušná práva pro jeho zobrazení ostatními uživateli. Klikněte pravým tlačítkem myši na adresář u kterého chcete práva změnit a v rozbalovací roletce klikněte na Nastavit soukromí. Na výběr máte z možností zmíněných v první kapitole článku Skryté, Veřejné a Chráněné heslem. Jako výchozí hodnota pro všechna alba je nastaveno album skryté.

Klepněte pro větší obrázek 
Alba lze mít uložena na Zoneramě jako veřejná, skrytá, či chráněna heslem

Z aplikace jako z webu

Webové rozhraní Zoneramy nabízí stejný uživatelský komfort, jako ovládání skrz Zoner Photo Studio. Fotografie lze jak nahrávat, tak provádět základní editace, přejmenování, mazání, nebo přiřazení práv jednotlivým albům. Oproti nahrávání přes Zoner Photo Studio, lze pomocí webového rozhraní nastavit také Práva použití.

Klepněte pro větší obrázek 
Velmi pohodlně lze na Zoneramu nahrát fotografie také pomocí webového rozhraní

Limitující rozměr vkládaných snímků je 1200 obrazových bodů na výšku. V praxi tento limit znamená, že lze vložit snímek o rozměru 1800 × 1200 bodů (při poměru stran 3:2), pokud je orientován na šířku. V případě vertikální orientace je však maximální rozměr stejného snímků pouze 800 x 1200 bodů. Maximální šířka vkládaného snímku pak je 1920 bodů.

Pro prohlížení svých alb v galerii Zonerama můžete použít také aplikaci pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

Zonerama je na první pohled další webovou galerií. Pokud ji však uživatel začne prozkoumávat, záhy zjistí, že nabízí mnohem více než galerie jiné. Provázání se Zoner Photo Studiem, kde Zonerama působí jako „pouhý další disk“, je velmi užitečné při nahrávání fotografií. Osobně nejvíce oceňuji neaplikování jakékoliv komprese na patřičně zmenšené JPEG soubory.

Témata článku: Fotoškola, Software, Zoner Photo Studio

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina