Zoner vydal podzimní Photo Studio X. Těšte se na virtuální kopie nebo automatické srovnání

15. září 2020
TWEET SDÍLET

Český Zoner se pochlubil novinkami ve svém správci fotografií a editoru Photo studio X. Firma již před lety přešla na systém předplatného a průběžné vylepšování softwaru několikrát ročně. Podzimní aktualizace patří tradičně k těm nejdůležitějším.

Klepněte pro větší obrázek
Majitelům ZPS X by každým okamžikem měla vyskočit podobná notifikace

Tentokrát se vývojáři věnovali zejména modulu Vyvolat, který doplňuje klasický rastrový editor a samotný správce a prohlížeč fotek. Vyvolat se soustředí na vratné/bezztrátové úpravy fotek a pracuje se s ním podobným způsobem jako třeba v Lightroomu od Adobe. Ostatně, právě jemu se chce přiblížit.

Podzimní aktualizace tak v modulu Vyvolat vylepšila třeba lokální úpravy barev. S novou tonální křivkou, barevnou korekcí a volbou intenzity krytí masky můžete změnit barevné podání jen určité oblasti – třeba změnit barvu karoserie vozu na fotografii.

Klepněte pro větší obrázek
Lokální úpravy barev v modulu vyvolat

Další specialitou je práce s různými variantami fotky bez potřeby vytvářet kopii celého souboru. Podle autorů se v podstatě jedná o jakousi virtuální kopii, která na disku zabírá minimum místa, a přesto ji můžete v ZPS X odlišit jiným názvem a popisky.

Klepněte pro větší obrázek
Nově můžete vytvořit několik variant jedné fotografie

Do třetice přibylo také nastavení intenzity presetu – komplexního filtrů v ZPS X. Pokud vám nebude vyhovovat jeho výchozí síla, můžete ji utlumit. Tuto funkci jistě znáte z některých mobilních služeb – třeba Instagramu, který také umožňuje nastavení intenzity filtru. Nyní se to naučil i Zoner.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení intenzity presetu

Pokročilejší uživatelé se mohou těšit také na novou luma křivku, která při úpravě fotky lépe zachovává původní úroveň saturace barev. Funkci oceníte třeba při úpravě portrétů, kdy nechcete poškodit úroveň saturace pleťových barev.

Klepněte pro větší obrázek
Nová luma křivka

Společně s Vysokým učením technickým v Brně programátoři zapracovali také na automatickém srovnání linií. To jste doposud museli dělat ručně pomocí vestavěného nástroje, nově si s tím však poradí detektor, který najde linie ve fotografii a pokusí se je srovnat sám. To se hodí při opravě geometrických deformací při pořizování fotky.

Photo Studio X nakonec lépe napoví, jaké úpravy jste vlastně s fotkou provedli. Všechny požité nástroje, křivky a barevné úpravy budou nově označené viditelným bodem.

Na úplný závěr se ještě vývojáři pochlubili jednodušší přípravou fotoknih prostým přetažením fotek z filmového pásu, novými rozloženími stránky a dalšími drobnostmi.

Photo Studio X od Zoneru si můžete vyzkoušet na měsíc zdarma.

Cena: 119 Kč měsíčně / 1 188 Kč ročně

Témata článku: Fotografický software, Zoner Photo Studio