Cesty k fotografii z digitálního fotoaparátu, tak jak ji známe z dob dřívějších, jsou prakticky dvě. První možností je tisk v domácích podmínkách, druhou pak tisk v minilabu. V obou případech je však nutné exponovaný snímek alespoň částečně upravit.
V případě tisku fotografie bez předchozích úprav je pravděpodobné, že výsledný obraz nebude uspokojivý. Několik malých zásahů do snímku však výslednou fotografii v mnohém vylepší. Základem kvalitního snímku je přesná expozice, proto neváhejte šetřit na datech a fotografujte s nejvyšším rozlišením a nejnižší kompresí. A pokud je to možné tak využijte i nejnižší citlivosti snímače.
S nastavením správné expozice pomůže – nejen začátečníkům – histogram a možnost zobrazení přeexponovaných a podexponovaných míst kompozice. Pokud není v těchto místech snímku žádná kresba, tak ji tam nevytvoříte ani v počítači.
Úpravy o kterých se dočtete níže jsou provedeny v editoru Zoner Photo Studio 7, v nové verzi Zoner Photo Studio 8 najdete zmiňované funkce pod stejným názvem.
Vyčistit a zastřihnout
První a základní úpravou je nastavení kontrastu snímku. Vyhněte se použití funkcí jako je jas a kontrast, kterou naleznete nejčastěji pod položkou vylepšit expozici. Nejlepším řešením je zkontrolovat a nastavit úrovně (levels). Při použití této funkce se zobrazí histogram s rozložením světel a stínů, když nastavíte rozsah světel a stínů podle zobrazeného histogramu, zvýší se kontrast a snímek se „pročistí“.
Při posouvání šipky světel nebo stínů ji posuňte do místa kde se začíná křivka histogramu zvedat, respektive tam kde se dotkne spodní linky. Pro jemnější doladění polotónů snímku je možné použít střední ukazatel pod histogramem. Posunem doprava je snímek tmavší, posunem doleva pak světlejší.

Obrazovka pro nastavení úrovní světel a stínů ze Zoneru
Pokud zjistíte, že fotografie je mírně neostrá, můžete využít nabídky dvou funkcí – maskování neostrosti a zaostřit. V obou případech je třeba být opatrný s nastavením síly efektu, aby nedošlo k přeostření, obraz potom vypadá nepřirozeně. Doostření je vhodné provádět při stoprocentním nebo větším zvětšením. Případné přeostření poznáte podle bílých kontur kolem obrysů ve snímku.

Záměrně je nastavena velká síla efektu pro lepší zobrazení přeostření
Nejste-li spokojeni s velikostí fotografie, respektive s umístěním hlavního objektu v ploše, nastupují do práce nůžky, v počítači pak funkce ořez. Editory nabízí několik předdefinovaných formátů ořezu nebo vlastní volitelnou velikost.

Naznačení vlastního výřezu
Zarámovat a vytisknout
Prakticky poslední úpravou před vytištěním je přidání rámečku kolem obrazu. Tato úprava závisí na vašich požadavcích. Pro případnou prezentaci je však vhodnější mít připravenou verzi fotografie s rámečkem. Při tvorbě rámečku je nutno vyzkoušet jaká barva je pro daný snímek vhodnější, zda černá nebo bílá. S jinou barvou rámečku se téměř nesetkáte. Dobrým pomocníkem je volba „symetricky“, díky které stačí nastavit hodnoty jen jednou a program je aplikuje na všechny strany snímku.

Přidání rámečku k upravenému snímku
Poslední úpravou je změna velikosti, je dobré použít funkci změna rozměrů, kde si můžete nadefinovat tiskové rozměry a program si je sám převede na pixely. Tady ovšem pozor, pokud budete tisknou snímek v minilabu, je dobré zjistit jaké typy ořezů nabízí, případně jak přesně velikost snímku změnit.
Ještě před úpravami a odesláním fotografií do minilabu je dobré vyžádat si kalibrační fotografii a alespoň přibližně podle ní nastavit monitor, tím eliminujete nepříjemné překvapení v podobě nesmyslně barevných fotografií při vyzvednutí objednávky.

Vlevo fotografie před úpravami, vpravo pak po úpravách
Pokud tisknete fotografie doma, je vhodné udělat si zkušební výtisk a monitor si také zkalibrovat. Využití doplňkových funkcí, které některé tiskárny nabízejí je diskutabilní, neboť některé jsou ku prospěchu, některé naopak ke škodě. Většinu funkcí, počínaje vylepšením obrazu a konče nastavením živých barev je nutné vyzkoušet. Nezapomínejte však, že to co se líbí vám, se nemusí líbit někomu jinému a naopak. A pokud jste se svým výtvorem spokojeni, pak není co řešit.