11
Fotogalerie

Zoner Photo Studio X přichází s vrstvami a roční platbou

Téměř na rok přesně představila brněnská společnost Zoner další verzi svého programu Zoner Photo Studio – tentokrát se však obešla bez pořadového čísla, které nahradilo X.

Pokud byste očekávali, že X v názvu bude znamenat podporu platformy Mac OS X, tak vás bohužel zklameme, ani tentokrát není možná instalovat Zoner Photo Studio X na jinou platformu než Windows.

Vzhledem k aktuálním změnám v programu však lze očekávat, že další verze již ponesou přídomek X stále a buďto se společnost vydá podobnou cestou jako Corel a bude za X přidávat další čísla (X1, X3, X5....) anebo zůstane nadále u X a aktuální verze bude označována pouze dílčím číslování dané verze, podobně jako to dělá Microsoft u aktuálních Windows 10.

ZPSX-logo-100px-zakladni-black.jpg

Roční paušál nebo nic

Se ZPS X přichází také nová (opět) licenční politika. V loňském roce, když byla představena verze 18, jsme se dočkali změny v licencování – společnost změnila licenci na počítač na licenci na uživatele. V praxi to znamenalo možnost využívat ZPS18 na více počítačích, avšak aby bylo možné program spustit, musel se uživatel přihlásit svým uživatelským účtem, ke kterému byla vydána licence.

Tento krok byl poměrně praktický, jelikož nebylo nutné program odinstalovávat a znovu instalovat, ale stačilo se pouze přihlásit a aktivovat. To vše bylo poměrně jednoduché, a jakmile jste jednou ZPS 18 aktivovali, mohli jste jej využívat neomezeně dlouho, včetně všech aktualizací.

Bohužel však vývojáři příliš nezapracovali na uživatelských účtech, takže nebylo možné skrze přihlášení synchronizovat nastavení programu, jako to umí například webové prohlížeče. Také přihlášení k více účtům – například proto že využívám různé účty na Zoneramě, která je k účtu přiřazena – nebylo zrovna pohodlné.

V letošním roce šel Zoner ještě dál a ačkoliv si prý prováděl průzkum trhu a licenční politiku nastavil podle jeho výsledků, není to zrovna žádný med. Nově sice stojí roční licence 1188 Kč (99 Kč za měsíc), což je sice o několik stokorun méně než tomu bylo dříve, ale...

Tím ale je fakt, že musíte licenci uhradit na celý rok dopředu (platba po měsících není možná) a pokud vám roční licence vyprší, bude program fungovat ještě další měsíc, kdy vás bude kontinuálně upozorňovat na nutnost prodloužení licence. Jestliže ji neprodloužíte a nezaplatíte, čeká vás bohužel nefunkční verze programu. Tento krok nám osobně nepřijde příliš chytrý – ve většině případů následuje po ukončení placení licence pozastavení aktualizací, avšak program jako takový můžete využívat nadále. Ne tak v případě Zoneru, který vás od programu odstřihne.

Vyzkoušejte si Zoner Photo Studio X v bezplatné třicetidenní verzi

Aspoň taková je informace z tiskové konference, která se konala 12.9.,  největší pravděpodobností však nebude „odstřihnutí“ tak reálné, jak bylo podáno, neboť by tím firma zbytečně ztrácela své zákazníky. A těch rozhodně není málo, což dokazuje obrat ve výši 155 mil korun v roce 2015 (nárůst oproti 2014 o 14%) a počet instalací v celkové výši 2 000 000, přičemž počet aktivních uživatelů (spouštějí program pravidelně) stoupl na 550 000. Počet prodaných licencí v loňském roce překonal hranici 100 000.

3D-krabice-cze-P.png

Celková koncepce programu je nyní poměrně sofistikovaná – hlavním mottem je jeden program na všechno a v praxi tomu tak i bude. Pomocí ZPS X můžete fotky stáhnout, organizovat, upravovat, prohlížet či sdílet a v neposlední řadě také nechat vyrobit fotopředměty (pohlednice, fotoknihy apod.) 

Konečně vrstvy

Nejzásadnější změnou oproti všem předchozím verzím programu, je možnost práce s vrstvami – podobně, jako v Adobe Photoshopu je i nyní možné pracovat s editačními vrstvami nad samotnou fotografií, což přináší značné rozšíření nabídky možných úprav. Práce s vrstvami je velmi podobná, jako u konkurenčních fotoeditorů, které s vrstvami pracují.

Screenshot_Editor.pngScreenshot_nedestruktivni.png

Odlišnost je však ve formátu ukládání těchto informací. S vrstvami přichází ke slovu nový formát souboru *.ZPS –  do nějž se ukládají informace o provedených úpravách. tento formát je čitelný pouze pro ZPS X a uložení do nějakého univerzálně čitelného formátu zatím k dispozici není.

podle vyjádření produktového manažera Jana Kupčíka se jedná o zásadní krok v redesignu: „Prostřednictvím editačních vrstev v Editoru postupně dovršujeme redesign, se kterým jsme začali před pár lety. Zároveň máme radost, jak nám tyto změny přinesou více možností v dalším vývoji.“ 

Vrstvy jsou dostupné v modulu Editor, který má prakticky podobné rozhraní i funkce. Nově si můžete „připnout“ nejčastěji používané nástroje k horní liště do panelu Oblíbené, ostatní e pak řadí do sloupce pod oblíbené. Poslední částí jsou pak právě vrstvy úprav.

vrstvy.png

Modul Vyvolat se dočkal několika málo změn, byly přidány funkce, které jste našli dříve pouze v Editoru a celý modul byl přizpůsoben tomu, abyste jej mohli využívat pro základní a rozšířenou úpravu fotografií bez nutnosti vstupování do Editoru. 

Nově tak ve Vyvolat najdete například ořez a rovnání linií v jednom nástroji, přibyla funkce Odstranit opar a vylepšení se dočkal Přechodový filtr. Ten je nyní možní použít v několika variantách a kombinovat je.

Správa a výroba

Vzhledem k tomu, že je organizace fotografií jedním z klíčových článků pro práci s programem, integruje ZPS X nově také cloudová úložiště – mimo firemní Zoneramy je to Google Disk, Microsoft OneDrive, Dropbox či galerie na Facebooku. Všechna úložiště, která používáte tak najdete přímo ve správci ve stromové struktuře – podmínkou propojení je pouze přihlášení k danému účtu.

FB.pngstrom.png

Praktickou funkcí je také seskupování podobných fotografií, což oceníte například u zdrojových snímků pro panoramata nebo pro HDR. Snímky zůstanou uložené tam, kde jsou, pouze ve správci se zobrazí jeden snímek s příznakem seskupení.

Screenshot_organizace.pngScreenshot_Spravce-pruzkumnik.png

Novinkou je možnost třídění snímků v katalogu pomocí lokace – jestliže využíváte ukládání GPS souřadnic u fotografií, pak můžete velmi jednoduše filtrovat snímky podle místa jejich pořízení. Oproti dřívějším verzím, kdy bylo možné pouze zobrazit snímky podle GPS dat + vybraný okruh, je nyní možné vybírat lokalitu ze skupin států, regionů a obcí.

Poslední novinkou je možnost přímo ze ZPS X objednávat výrobky s využitím vašich fotografií. V nabídce je fotokniha, kalendář či fotoobraz.

Screenshot_fotopredmety_kalendar.pngScreenshot_Vytvorit.png

Má smysl upgradovat?

Upřímně řečeno to není možné v tuto chvíli rozhodnout, vzhledem ke změněné licenční politice již není koupě programu natolik výhodná. Na druhou stranu však autoři slibují časté aktualizace, které by měly přinášet nové funkcionality a vylepšení. Tyto aktualizace budou nad rámec současných servisních balíčků (nazývány jako sestavení XY).

Pokud máte starší verzi programu, určitě nebude od věci si ji ponechat a vyzkoušet verzi novou, upgrade pak můžete provést kdykoliv, je však třeba počítat s pravidelnou roční platbou za používání programu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud