Zoner Photo Studio X: nové funkce a velké ambice (recenze)

7. října 2016
TWEET SDÍLET
Zoner Photo Studio X: nové funkce a velké ambice (recenze)
S pravidelnou roční periodicitou přichází brněnský Zoner s novou verzí svého fotografického správce a editoru. Ta letošní není jen tak ledajaká, pod označením X jsme se totiž letos dočkali několika takřka revolučních změn…

Editor

První, čeho si všimneme po přepnutí do modulu Editor, je inovovaný panel s nabídkou editačních nástrojů.

Pracovních ikonek, které jsou nyní umístěny vodorovně pod náhledem histogramu, značně ubylo, neboť některé „spřízněné“ instrumenty byly sloučeny pod jednu položku. V tomto směru (alespoň mě) nejvíce těší funkcionalita Ořez a otáčení – dva nejčastější editační postupy jsou konečně sloučeny do jednoho i v Editoru (loni už se tato novinka objevila v modulu Vyvolat).

Stejně vítané je spojení nástrojů pro Srovnání linií, které nově najdete nejen v Editoru, ale i v modulu Vyvolat: obrázek lze naklápět do stran či nahoru a dolů, a hlavně upravovat kolinearitu, kácející se linie prostým vyznačením přímek, které mají být souběžné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Stejně tak i nástroje pro výběr, retuše či vkládání (textu, symbolů) byly hezky seskupeny pod jednu položku, a jsou tedy rychle po ruce. A pokud by vám v hlavní nabídce nějaký nástroj chyběl, můžete si vytvořit seznam oblíbených funkcionalit pod ikonkou domečku – stačí je označit hvězdičkou.

Klepněte pro větší obrázek
Řazení filtrů podle obliby - stačí položku označit hvězdičkou

Nejpodstatnější novinkou ZPS X je podpora práce s plnohodnotnými vrstvami, jíž se Zoner řadu let úspěšně vyhýbal; k dispozici byly pouze vrstvy dočasné, s nimiž nebylo možné zpětně pracovat. Nyní se vrstva automaticky vytvoří z každého otevřeného snímku v Editoru a k ní lze posléze přidávat další – s textem, symbolem nebo dalším obrázkem.

Jednotlivé vrstvy se zobrazují na pravém panelu dole a podobně jako v jiných grafických editorech je lze přejmenovávat, řadit, duplikovat, skrývat/odkrývat, slučovat. Upravovat lze samozřejmě i vzájemnou pozici vrstev, a to pomocí nástroje Posun a transformace, i vzájemné krytí (míru a režim). Ke každé vrstvě lze navíc „připnout“ masku (prázdnou, nebo plnou), již lze dále upravovat Kreslícími nástroji.

Klepněte pro větší obrázek

Vrstvy a masky fotografové nejspíše ocení jako nástroj umožňující velmi jemné, vrstevnaté, a přesné lokální úpravy obrazových parametrů snímku. S vrstvami si však lze také vyhrát např. při vytváření koláží, montáží...

Výbornou zprávou je fakt, že si ve vrstvách rozpracovaný obrázek můžete uložit do souboru v novém formátu .zps a později se k editaci vrátit.

Vyvolat

Dílčích změn se dočkal i modul Vyvolat. Kromě již zmíněného nástroje Srovnání linií přibyla další užitečná funkce – Přechodový filtr. Tento nástroj sloužící pro úpravy vybrané části obrazu (oddělené přímkou) funguje ve dvou režimech – Barevném pro lokální tónování a Expozičním. Oproti loňskému expozičnímu filtru, který byl dostupný v Editoru, zde najdeme mnohem více posuvníků, jimiž lze upravovat expozici, kontrast, stíny, světla, zřetelnost, sytost a ostrost. A aby toho nebylo málo, v rámci jednoho snímku na sebe či vedle sebe můžete vrstvit několik filtrů najednou, čili např. zvlášť upravovat popředí a pozadí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo Přechodový filtr, vpravo Odstranit opar

Expoziční přechodový filtr se stal v posledních letech hitem fotoeditorů typu Adobe Lightroom a ze stejného soudku pochází i funkce Odstranit opar, který známe pod anglickým slůvkem „dehaze“. Účelem tohoto nástroje je, zjednodušeně řečeno, projasnit zamlžené části snímku. Vzhledem k tomu, že se jedná o automatizovanou funkci, založenou na úpravě křivek, kontrastu, černé a bílé, nemůžete vždy očekávat dokonalé výsledky, nicméně se jedná o příjemnou pomůcku při rychlé úpravě fotky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo před úpravou posuvníkem Odstranit opar, vpravo po upravě

Závěrečné slovo

Mnoho uživatelů stále chápe Zoner Photo Studio jako výborný program k organizaci fotek, doplněk k editorům typu Adobe Lightroom, Photoshop. Už několik let je však více než jasné, že má tento editor mnohem vyšší ambice – pokrýt celé fotografické workflow.

Loňská verze ZPS 18 v tomto směru udělala významný krok kupředu možností nedestruktivních úprav RAWu a JPEGu v modulu Vyvolat a v letošním ZPS X jsou to především vrstvy, které mají programu dodat punc profesionality. I když! Přidání vrstev lze tak trochu chápat jako ústup od filozofie ryze fotografického editoru a příklon k pokročilým grafickým editorům umožňujícím profesionální práci s obrazovým materiálem.

Za kolik?

Zoner láká potencionální uživatele ZPS X na měsíční předplatné 99 Kč, což je však v současné době poněkud zavádějící, neboť aktuálně je k dispozici pouze možnost ročního předplatného. Výše platby za rok byla stanovena na 1188 Kč pro nové uživatele a 708 Kč pro majitele loňské verze ZPS 18.

Pronájem programu bude ukončen měsíc po poslední provedené platbě. Poté již nebude moci program používat, dokud uživatel neobnoví předplatné.

Vzhledem ke změnám cenové politiky, kdy je ZPS nabízeno ve formě předplatného, je to ovšem víceméně logický postup – muselo se objevit něco, co by tento program učinilo konkurenceschopným podobně zpoplatněným službám.

Otázkou je, jak se s touto novinkou vyrovná běžný uživatel ZPS, který potřebuje kvalitního správce fotografií s uživatelsky intuitivními možnostmi rychlé a jednoduché editace fotek… Pravdou je, že přes občasné zádrhele v provozu programu a funkčnosti jednotlivých nástrojů, které však Zoner slibuje okamžitě řešit, ZPS X dokonale pokrývá „postprodukční“ potřeby fotografa, jenž by do budoucnosti mohl patřit i do kategorie fotografů profesionálních.

Témata článku: Testy, Software, Zoner Photo Studio

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

3 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola