Zoner Photo Studio X: nové funkce a inovace v letní aktualizaci

7. června 2017
TWEET SDÍLET
S blížícím se létem představuje brněnský Zoner další, v pořadu již třetí, dávku aktualizací svého fotoeditoru ZPS X. Najdeme mezi nimi vylepšené stávající funkce, první nástroj pro editaci videa či zjednodušení sdílení snímků na sociálních sítích.

Jak víme, Zoner Photo Studio X využívá od loňského podzimu nového obchodního modelu s ročním předplatným, jehož součástí je příslib pravidelných aktualizací. První dvě várky – zimních a jarních – inovací přinesly velmi užitečná vylepšení a k tomu několik zajímavých funkcí.

Jarní novinky ve fotoeditoru Zoner Photo Studio X [první pohled]

Jarní novinky ve fotoeditoru Zoner Photo Studio X [první pohled]

Po zimní dávce nových funkcí přichází brněnský Zoner s dalšími inovacemi svého fotoeditačního programu Zoner Photo Studio X. Jakých novinek se uživatelé ZPS X dočkali k prvnímu jarnímu dni?

Letní novinky vás na první pohled sice nesrazí ze židle, nicméně mezi nimi najdeme několik užitečných pomůcek pro hromadné akce s několika snímky i slibné zárodky rozšíření možností úpravy videa.

Práce s více náhledy

Tato novinka se týká hned dvou modulů zároveň – Správce a Vyvolat. Ve Správci nahrazuje, respektive konkuruje funkci Porovnat (která však i nadále zůstává uživatelům k dispozici). Snímky, z nichž chcete vybrat ten nejzdařilejší, stáčí označit kliknutím v dolním filmovém pásu při současném držení klávesy CTRL. Fotografie lze posléze přibližovat k posouzení ostrosti a detailů a také v nich navigovat.

Nevýhodou náhledů je fakt, že nemáte k dispozici údaje o fotce, natož třeba histogram pro kontrolu správné expozice – namísto něj se zobrazuje v horní části pravého panelu počet vybraných fotografií. Třebas se jich dočkáme v další aktualizaci. Takto se jako mocnější srovnávací nástroj stále jeví funkce Porovnat, ovšem pouze pro dvě fotografie. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nově je k dispozici také užitečný pomocník, tzv. připínáček, jímž ukotvíte vybraný snímek na obrazovce. Následně s ním můžete porovnávat ostatní obrázky.

Hromadné úpravy v modulu Vyvolat a lepší Zřetelnost

V modulu Vyvolat slouží označení více snímků k aplikaci hromadných úprav. Označit můžete nejspíš libovolný počet fotek, ovšem v náhledu jich zůstane pouze devět. Na skupinu obrázků lze aplikovat základní úpravy expozice, barevné teploty, barvy, plus předdefinované efekty.

Tato nová funkce vám zajisté ušetří spoustu času při editaci sérií snímků (např. ze sportovní akce, svatby atp.), je však nutné počítat s tím, že dávkové úpravy budou programu nějakou chvilku trvat; samozřejmě v závislosti na výkonu vašeho počítače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další inovací je vylepšení funkce Zřetelnost, která zdůrazňuje strukturu, dodává živost a ostřejší vzhled. Těžko posoudit, na kolik je výkon této funkce lepší, nicméně efekt vypadá docela přirozeně i při nastavení vyšších hodnot.

První krůčky k editaci videa

Příjemnou zprávou je, že Zoner zapracoval na možnostech editace videa, které by se dle slov vývojářů měly i nadále rozšiřovat. První editační funkce je nazvána jako Oříznout video a lze se k ní dopracovat z menu Správce přes položku Upravit. Pojmenování nového nástroje je velmi přesné: zatím je to jen značně prostoduchá funkcionalita, která vám umožní „uříznout“ začátek a konec videozáznamu. Ale co: alespoň první vlaštovka.

Klepněte pro větší obrázek

Plánování publikace fotografií a jejich současné zveřejnění na více sítích

Do ZPS X byla nově zakomponována platforma Pixbuf, z níž lze svoje příspěvky zveřejňovat nejen na Facebooku a Twitteru, kteréžto dvě sociální sítě jsou již delší dobu dostupné přímo z editoru, ale též na Flickeru, Instagramu, Pinterestu, Tumblr a dalších.

Pixbuf je sama o sobě placená služba (cca 48 USD), uživatelé ZPS X ji však mají zcela zdarma. Výhodou tohoto systému prezentace fotografické tvorby je nejen publikace snímků současně na několika sociálních sítích, ale i možnost plánování jejich zveřejnění a sledování statistik.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Do Pixbufu se prokliknete přes ikonku Sdílet na pravém informačním panelu, poté se otevře okno služby, kam můžete nahrát své snímky, naplánovat jejich zveřejnění a kde se lze připojit k výše zmíněným sociálním sítím (pokud tedy na nich máte založený účet). Spojení ZPS X s Pixbufem, který je též „made in czech“ považuji za nejvíc „cool“ letní inovaci: ušetří nejen čas při prezentaci tvorby, ale i peníze – pokud si totiž předplatíte ZPS X dostanete pixbuf v hodnotě 48 USD zcela zdarma a navíc máte i možnost publikovat snímky na Instagramu přímo z desktopu!

Pixbuf – česká fotografická služba, která vám ušetří čas

Pixbuf – česká fotografická služba, která vám ušetří čas

Pixbuf je první digitální platforma pro sdílení fotografií a analytický nástroj pro fotografy, který vzniká v Česku pod rukama autora Filipa Molčana. Tato služba však není sociální sítí.

Tisk fotografií přímo z programu

Ti, kteří ještě chápou fotografii jako hmatatelnou, materiální věc, jako artefakt, který lze chytnou mezi prsty a založit do alba, nikoli jen jako shluk pixelů blikajících na obrazovce, tak ty jistě potěší rozšíření tiskových služeb ZPS X. Přímo z fotoeditoru lze nyní vedle kalendářů, fotoknih či fotoobrazů objednat taktéž tisk fotografií.

Ceník tisku fotografií

 • 10×15 cm – 5 Kč
 • 13×18 cm – 10 Kč
 • 15×20 cm – 12 Kč
 • 15×23 cm – 12 Kč
 • 15×30 cm – 18 Kč
 • 20×30 cm – 24 Kč
 • 23×30 cm – 30 Kč
 • 30×30 cm – 40 Kč
 • 30×40 cm – 60 Kč
 • 30×45 cm – 60 Kč
 • 30×61 cm – 80 Kč
 • poštovné 79 Kč, balné 29 Kč

Toliko k aktuálním novinkám, které sice co do nástrojů editace fotek nebyly tak zásadní a bohaté jako jarní várka, ovšem opět nabídly zjednodušení fotografického workflow a zejména propojení s českou službou Pixbuf.​

Další vývoj?

Vzhledem k tomu, že se blíží výročí uvedení ZPS X, tak se očekává větší aktualizace programu, která přijde v září. Neoficiální informace hovoří o tom, že se vývojáři zaměří více na práci v Editoru a také na práci s vrstvami – analogie Adjustment Layers u Adobe.

Majitele starších verzí zamrzí pomalé ukončování podpory – u verze 17 bude technická podpora ukončena k poslednímu červnu. U verze 18 pak ke konci roku 2017. Od tohoto data již nebudou vydávány pravidelné aktualizace programu

Témata článku: Testy, Software, Zoner Photo Studio

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina