Zoner Photo Studio X: jarní aktualizace ve jménu barev

3. března 2020
TWEET SDÍLET

​Opět po půlroce zveřejňuje brněnský Zoner aktualizaci svého fotografického editoru Zoner Photo Studio X (ZPS X). Pozornost vývojářů se tentokrát upnula na vylepšení nástrojů pro úpravu barev v modulu Vyvolat. Uživatelsky vstřícnějším, inovativním pojetím editace barev a zakomponováním nových funkcí ZPS X nyní zas o něco více konkuruje zavedeným RAW editorům.

Upravuj barvy s osmi posuvníky

Nástroje pro korekci barev byly dosud slabinou českého fotoeditoru, zvláště pokud jste je porovnali například s totožnými nástroji Adobe Lightroom. S jarní aktualizací jsme se dočkali nejen modernějšího pojetí této funkce, ale dokonce i unikátních pokročilých funkcí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Barevné korekce dříve a dnes

základním režimu funkce Barevné korekce mají uživatelé nově k dispozici posuvníky pro úpravu osmi barevných odstínů. S jejich pomocí lze (tak jak jsme zvyklí třebas z výše zmíněného Lightroomu) selektivně korigovat odstín, sytost a světlost barev (angl. Hue, Saturation a Luminance, neboli HSL). A to velmi rychle a jednoduše: inteligentním kapátkem stačí kliknout na požadovaný odstín ve snímku a vybraný parametr vyladit prostým pohybem myší (či prstem na touchpadu) do stran.

Klepněte pro větší obrázek

Takovéto přepracování nástrojů pro barevné korekce určitě oceníte nejen při úpravě barevných snímků, ale také při převodu do černobílé škály. K tomuto účelu jsou sice v ZPS X primárně určeny funkce ukryté pod položkou Barva – Rychlá volba a Ruční míchání kanálů, prostřednictvím kapátka a následně posuvníků však můžete korigovat velmi konkrétní barevné odstíny, respektive jasové oblasti.

Vykroj si svůj odstín z barevného koláče

V pokročilém módu Barevných korekcí naleznete nástroje, které jsou dle tvrzení Zoneru naprosto jedinečné v celosvětovém měřítku. „Jedná se o jediný fotografický program na trhu, který umožňuje definovat přesný výsek v barevném kruhu a změnu odstínu až o 360 stupňů tažením jednoho posuvníku,“ píše se v tiskové zprávě a v zásadě je to pravda.

Velmi přesně si můžete prostřednictvím výseče z barevného spektra (kruhu) nadefinovat třeba i rozsah sytosti barvy, který chcete upravit. Výbornou pomůckou je navíc možnost zobrazit si masku se zvýrazněnými upravovanými oblastmi. Nový parametr Uniformita má napomoct sjednotit odstín a nahrazené barvy.

Díky pokročilé definici barvy a práce s výsekem tak můžete například velmi snadno měnit barvu konkrétních objektů na snímku, jako je třeba dres sportovce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K barevným korekcím přibyly i další nástroje pro editaci barev. S funkcí Barevné tónování lze měnit nejen barevný tón celého snímku, ale též nezávisle na sobě upravovat barevné ladění ve stínech a světlech. Kýženého vzhledu můžete docílit pomocí tradičních posuvníků, nebo si s tóny pohrát polohováním bodu v barevném modelu. Posun základních barev pak použijete v případě, chcete-li zvýraznit, potlačit či doladit základní barevné odstíny (červenou, modrou a zelenou) ve snímku.

Klepněte pro větší obrázek

Majitelé méně výkonných výpočetních strojů ocení v modulu Vyvolat možnost aktivovat tzv. rychlý náhled (na horní liště pod ikonkou blesku), který dovolí okamžité zobrazení prováděných změn. Pro kontrolu detailů zůstává k dispozici plný náhled.

Nástroj Anonymizace, který si můžete aktivovat v modulu Vyvolat, umí nově kromě tváří detekovat a následně rozmazat také státní poznávací značky aut. 

Na Zoneramu i v podsložkách a s vládou nad odkazy

Novinku si Zoner připravil také pro uživatele online galerie Zonerama. Těšit se tedy můžeme na opět o něco užší propojení s fotoeditorem. Upravené fotografie lze totiž nyní exportovat na web také v podsložkách, které lze generovat i pomocí formátovacího řetězce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Druhou novinkou je možnost vytvořit k jednomu albu vícero odkazů lišících se nastavením zabezpečení, délkou platnosti či parametry prohlížení. Jednotlivé linky navíc můžete spravovat (upravovat, mazat, kontrolovat počet stažení) z jediného místa ve Správě odkazů. Vše je dostupné v prostředí online galerie, avšak pouze pro předplatitele ZPS X.

Z pohledu předplatného zůstává vše beze změn, pouze je prodloužená doba na vyzkoušení novinek u uživatelů, kterým vypršela zkušební doba, a to z 10 dnů na 15 dnů.

Témata článku: Fotografický software, Fotoaplikace, Zoner Photo Studio


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Podívejte se s námi na nejlepší akty roku 2012...

Podívejte se s námi na nejlepší akty roku 2012...

...v galerii DIGIareny. Jsme tu opět po roce s výběrem těch nejlépe hodnocených snímků kategorie akt.

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software