Zoner Photo Studio X: jarní aktualizace ve jménu barev

3. března 2020
TWEET SDÍLET

​Opět po půlroce zveřejňuje brněnský Zoner aktualizaci svého fotografického editoru Zoner Photo Studio X (ZPS X). Pozornost vývojářů se tentokrát upnula na vylepšení nástrojů pro úpravu barev v modulu Vyvolat. Uživatelsky vstřícnějším, inovativním pojetím editace barev a zakomponováním nových funkcí ZPS X nyní zas o něco více konkuruje zavedeným RAW editorům.

Upravuj barvy s osmi posuvníky

Nástroje pro korekci barev byly dosud slabinou českého fotoeditoru, zvláště pokud jste je porovnali například s totožnými nástroji Adobe Lightroom. S jarní aktualizací jsme se dočkali nejen modernějšího pojetí této funkce, ale dokonce i unikátních pokročilých funkcí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Barevné korekce dříve a dnes

základním režimu funkce Barevné korekce mají uživatelé nově k dispozici posuvníky pro úpravu osmi barevných odstínů. S jejich pomocí lze (tak jak jsme zvyklí třebas z výše zmíněného Lightroomu) selektivně korigovat odstín, sytost a světlost barev (angl. Hue, Saturation a Luminance, neboli HSL). A to velmi rychle a jednoduše: inteligentním kapátkem stačí kliknout na požadovaný odstín ve snímku a vybraný parametr vyladit prostým pohybem myší (či prstem na touchpadu) do stran.

Klepněte pro větší obrázek

Takovéto přepracování nástrojů pro barevné korekce určitě oceníte nejen při úpravě barevných snímků, ale také při převodu do černobílé škály. K tomuto účelu jsou sice v ZPS X primárně určeny funkce ukryté pod položkou Barva – Rychlá volba a Ruční míchání kanálů, prostřednictvím kapátka a následně posuvníků však můžete korigovat velmi konkrétní barevné odstíny, respektive jasové oblasti.

Vykroj si svůj odstín z barevného koláče

V pokročilém módu Barevných korekcí naleznete nástroje, které jsou dle tvrzení Zoneru naprosto jedinečné v celosvětovém měřítku. „Jedná se o jediný fotografický program na trhu, který umožňuje definovat přesný výsek v barevném kruhu a změnu odstínu až o 360 stupňů tažením jednoho posuvníku,“ píše se v tiskové zprávě a v zásadě je to pravda.

Velmi přesně si můžete prostřednictvím výseče z barevného spektra (kruhu) nadefinovat třeba i rozsah sytosti barvy, který chcete upravit. Výbornou pomůckou je navíc možnost zobrazit si masku se zvýrazněnými upravovanými oblastmi. Nový parametr Uniformita má napomoct sjednotit odstín a nahrazené barvy.

Díky pokročilé definici barvy a práce s výsekem tak můžete například velmi snadno měnit barvu konkrétních objektů na snímku, jako je třeba dres sportovce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K barevným korekcím přibyly i další nástroje pro editaci barev. S funkcí Barevné tónování lze měnit nejen barevný tón celého snímku, ale též nezávisle na sobě upravovat barevné ladění ve stínech a světlech. Kýženého vzhledu můžete docílit pomocí tradičních posuvníků, nebo si s tóny pohrát polohováním bodu v barevném modelu. Posun základních barev pak použijete v případě, chcete-li zvýraznit, potlačit či doladit základní barevné odstíny (červenou, modrou a zelenou) ve snímku.

Klepněte pro větší obrázek

Majitelé méně výkonných výpočetních strojů ocení v modulu Vyvolat možnost aktivovat tzv. rychlý náhled (na horní liště pod ikonkou blesku), který dovolí okamžité zobrazení prováděných změn. Pro kontrolu detailů zůstává k dispozici plný náhled.

Nástroj Anonymizace, který si můžete aktivovat v modulu Vyvolat, umí nově kromě tváří detekovat a následně rozmazat také státní poznávací značky aut. 

Na Zoneramu i v podsložkách a s vládou nad odkazy

Novinku si Zoner připravil také pro uživatele online galerie Zonerama. Těšit se tedy můžeme na opět o něco užší propojení s fotoeditorem. Upravené fotografie lze totiž nyní exportovat na web také v podsložkách, které lze generovat i pomocí formátovacího řetězce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Druhou novinkou je možnost vytvořit k jednomu albu vícero odkazů lišících se nastavením zabezpečení, délkou platnosti či parametry prohlížení. Jednotlivé linky navíc můžete spravovat (upravovat, mazat, kontrolovat počet stažení) z jediného místa ve Správě odkazů. Vše je dostupné v prostředí online galerie, avšak pouze pro předplatitele ZPS X.

Z pohledu předplatného zůstává vše beze změn, pouze je prodloužená doba na vyzkoušení novinek u uživatelů, kterým vypršela zkušební doba, a to z 10 dnů na 15 dnů.

Témata článku: Fotografický software, Zoner Photo Studio, Fotoaplikace

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-S10 – novou bezzrcadlovku doplňuje řada novinek

Fujifilm X-S10 – novou bezzrcadlovku doplňuje řada novinek

26 Petr Březina

Petr Březina
BezzrcadlovkyFujifilm
Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
20 nejlepších snímků roku 2020

20 nejlepších snímků roku 2020

11 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
Duck After Duck: digitizér filmu s technologií LIDAR si můžete vyrobit sami doma

Duck After Duck: digitizér filmu s technologií LIDAR si můžete vyrobit sami doma

2 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Analogová fotografiePříslušenství