Zoner Photo Studio 18 – ve znamení zjednodušování

16. září 2015
TWEET SDÍLET
Nová verze programu Zoner Photo Studio přichází s upravenou licenční politikou, přináší nedestruktivní úpravy a umí vyrobit videa z nahraných fotografií. Nové jsou také způsoby sdílení snímků.

Společnost Zoner Software v tomto týdnu představila novou verzi svého nejpopulárnějšího programu Zoner Photo Studio, které tentokrát nese číslovku 18. V průběhu dneška bude nový program na webu společnosti ke stažení.

Pro zajímavost, u předchozí verze ZPS 17 eviduje společnost více jak 2 miliony instalací, od verze ZPS7 je to k letošnímu roku více jak 10 milionů instalací. Jedna třetina všech instalací připadá na Českou republiku. Zajímavým číslem je však počet prodaných licencí, který překročil u ZPS 17 jen 100 000.

Podle vyjádření zástupců se chce společnost Zoner Software do budoucna věnovat vedle vývoje a vylepšování programu Photo Studio především rozšíření nabídky fyzických nosičů. Zoner Pohlednice jsou údajně první vlaštovkou a ve hře jsou mimo jiné i větší tisky či výroba fotoknih.

 

Vyzkoušejte nové Zoner Photo Studio 18 – na 30 dnů zdarma jej můžete stáhnout z webu společnosti Zoner.

 

Síla v jednoduchosti?

Po delší době opět vývojáři v Zoneru přišli s upraveným designem celého programu. Zachována zůstala struktura v podobě rozložení nástrojů v hlavním okně, zcela nová je však grafika. Zoner se přiblížil současnému trendu používání flat designu a hned na první pohled vás zaujmou například nově zpracované ikony nástrojů. Eliminovány byly také veškeré grafické předěly oken a vše by mělo být podle zástupců společnosti uzpůsobeno k jednoduchému používání.

Konkrétně nové ikony v editoru mohou být matoucí, jelikož jsou nově přepracované do dvoubarevné podoby. Pokud jste si zvykli pracovat s nástroji na základě jejich barevného odlišení, bude nějakou chvíli trvat, než se v novém prostředí zorientujete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Při prvním spuštění vás čeká rychlý průvodce rozhraním programu

Upravená licenční politika

Nová licenční politika přináší zásadní změnu v přístupu k používání programu z pohledu instalací – nyní již nekupujete instalaci na počítač ale instalaci na uživatele. Uživatel po instalaci programu musí provést přihlášení pomocí tzv. Zoner účtu, který sjednocuje více služeb dohromady – ZPS18, Zonerama, Zoner Pohlednice, ZPS pro Android a Zoner Antivirus.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí Zoner účtu je možné spustit program prakticky na neomezeném počtu počítačů, vždy jej však musíte přihlásit ke konkrétnímu účtu, což jsou ve své podstatě výhody pouze pro výrobce, který tak může velmi jednoduše generovat databázi uživatelů a sledovat jejich činnost.

Pro uživatele tento způsob „aktivace“ bohužel nic moc nového nepřináší – program totiž neumí synchronizovat nastavení mezi jednotlivými počítači a bohužel není možné se v rámci programu ani jednoduše přepínat mezi uživatelskými účty – například pro potřeby jednoduchého nahrávání fotografií na více profilů (účtů) na Zoneramě. Pokud byste chtěli více účtů využívat, je třeba se v rámci programu odhlásit a přihlásit se k jinému účtu – ten ale musí mít taktéž instalovaný ZPS18 alespoň ve zkušební verzi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Prodávat se Zoner Photo Studio 18 bude za prakticky stejných podmínek jako nyní: tedy za cenu 1 499 Kč, rodinné rozšíření licence pořídíte za 499 Kč. Uživatelé starších verzí mají nárok na cenové zvýhodnění, jehož ceny začínají na 799 Kč pro majitele verze 17, upgrade ze starší verze pak bude stát kolem 1200 Kč. Krabicová verze za příplatek 349 Kč obsahuje příručku s praktickými radami na používání Zoner Photo Studia 18 a program na 8GB flash disku.

Změny v programu

Mezi nejvýraznější změny v programu patří úprava jednotlivých modulů – dřívější pětice Import, Správce, Prohlížeč, Editor a RAW je nyní nahrazena třemi záložkami – Správce, Vyvolat a Editor. V případě Správce jsou změny nejmenší, respektive setkáte se s nimi především při filtrování a vyhledávání fotografií. Se správcem souvisí i nová funkce, kterou je podpora odpojitelných disků – ZPS18 vytváří náhledy fotek na externích discích, se kterými pak můžete libovolně manipulovat, v případě JPEGů je můžete i upravovat (u RAWu byste upravovali pouze náhledový obrázek).

Klepněte pro větší obrázek

Záložka Vyvolat je však zcela nová a umožňuje pracovat s fotografiemi tzv. „nedestruktivním způsobem“, kdy se veškeré informace o úpravě obrázku ukládají do samostatného souboru – také z toho důvodu není v tomto modulu k dispozici volba uložit ale export, která aplikuje úpravy a uloží kopii fotografie. Modul vyvolat je obdobou dřívějšího modulu RAW co se týká nabídky funkcí, nicméně nyní v něm můžete zpracovávat libovolné formáty snímků. Praktická je také možnost kopírovat nastavení úprav mezi jednotlivými snímky.

Klepněte pro větší obrázek

Další záložka Editor pak obsahuje prakticky stejné nástroje, jako ve verzi 17, novou funkcí mezi efektovými filtry je olejomalba – v praxi prakticky zbytečný nástroj. Ve srovnání s předchozí verzí by mělo být patrné značné zrychlení při aplikaci úprav. V mnoha případech jsou pak nástroje a filtry vylepšeny, co se jejich účinku týká.

Klepněte pro větší obrázek

Dříve samostatný modul prohlížeč se nově sloučil s funkcí promítání a je možné jej spustit samostatně přímo z prostředí Windows bez nutnosti pouštět celý ZPS18. Vzhledem k tomu, že se vývojáři snažili udělat prohlížeč co nejjednodušší s minimem ovládacích prvků, přišli uživatelé o možnost v tomto zobrazení hodnotit fotografie pomocí čísel či barevných tagů.

Pokročilé sdílení a omezené video

Trend sdílení fotografií je stále silnější, a tak na něj reaguje i Zoner Software. Vedle tradičního nahrávání snímků na Facebook, Zoneramu či Twitter přibyla možnost přímého odeslání emailu, který nese URL odkaz na sdílené fotografie (viditelné pouze tomu, kdo link zná). Možnosti sdílení jsou sjednoceny pod jedno tlačítko, navíc ještě přibyl jakýsi přehled nazvaný Sdílené odkazy, kde si můžete zkontrolovat, kde jste co sdíleli, případně, zda už si druhá strana fotografie prohlédla apod.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavou novinkou je tvorba full HD videa z jednotlivých fotografií – tento nástroj umožňuje v praxi vybrat libovolné snímky, seřadit je, přidat k nim hudbu a následně exportovat jednoduchou videoprezentaci. Celý proces však má několik ale. Jednak je to fakt, že neumí exportovat 4K video, které je pro prohlížení fotografií v této formě ideální. A jednak je to fakt, že každý snímek musí být zobrazen minimálně 2 sekundy, takže jednoduchá tvorba time lapse videa není možná.

Vyzkoušejte a uvidíte

Jednoznačný závěr si v tuto chvíli netroufám vyslovit. Nové Zoner Photo Studio 18 je jistě programem, který bude především pro nové uživatele přehledný a srozumitelný. Stávající uživatelé budou pravděpodobně chvíli tápat, ale velmi rychle si zvyknou.

Zda má smysl upgradovat z pohledu rychlosti či stability je v tento okamžik ještě brzy hodnotit, nicméně mnoho indicií tomu nasvědčuje a rozhodně již nyní je možné řici, že program je stabilnější než předchozí verze.

Nadále je velkým plusem sjednocení všech potřebných funkcí do jednoho programu – vedle správce zde máte i prohlížeč a především pak editor fotografií, který umí zpracovávat i RAWy.

Témata článku: Fotografický software, Zoner Photo Studio


Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
Na displej budeme přikládat až tři prsty. Samsung chce do tří let výrazně zvýšit bezpečnost poddisplejové čtečky

Na displej budeme přikládat až tři prsty. Samsung chce do tří let výrazně zvýšit bezpečnost poddisplejové čtečky

** Čtečka jednoho otisku prstu je dnes nepsaný bezpečnostní standard ** Výrobci se dvěma otisky najednou spíše jen experimentují ** Samsung má do tří let na telefonech skenovat tři prsty najednou

Martin Chroust
Čtečka otisků v displejiTechnologie
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone