Zoner Photo Studio 17 – vyplatí se upgrade

16. října 2014
TWEET SDÍLET
Zoner Photo Studio 17 – vyplatí se upgrade
Rok se s rokem sešel a jako každý podzim nastává sklizeň nových verzí fotoeditorů. Výjimkou není ani program Zoner Photo Studio z dílny brněnské firmy Zoner. Co přináší ZPS 17 nového?

Nespornou, a již letitou výhodou „zoneráckého“ konvertoru je fakt, že dokáže pomocí WIC kodeků zobrazit všechny surové formáty. S vyvoláním fotografií v RAW modulu vám poté pomůže bezplatný DNG Convertor.

Ten si jednoduše stáhnete ze stránek výrobce a spárujete s programem. V dřívějších verzích jste si vyvolání RAWů mohli usnadnit použitím DCP profilu fotoaparátu, v sedmnáctce lze pracovat také s LCP profily objektivů čili: nemusíte opravovat optické vady ručně. Další krok směrem k profesionálním RAW konvertorům.

Základní úpravy jako v Lightroomu

Pojďme si ale prohlédnout, jakým vývojem prošly nástroje RAW modulu. Zůstalo tradiční přepínání mezi jednotlivými typy, soubory nástrojů: Základní nastavení, Efekty, Objektiv, Nastavení konverze, Globální nastavení.

Ke změně došlo zejména na panelu nástrojů sloužících k základním úpravám fotografie. Zoner se inspiroval filozofií Lightroomu. Všechny nástroje jsou nyní k dispozici na pravém panelu – mám na mysli především funkci ořez a otočení, která dříve nelogicky visela na horní liště nad náhledem. Jednotlivé funkce jsou seřazeny podle typického workflow – za ořez je zařazeno vyvážení bílé. To jsou sice takové škatule, škatule, hejbejte se, ale venkoncem vám usnadní orientaci a zrychlí proces úpravy snímku.

Klepněte pro větší obrázek 
RAW modul

Nástroje sloužící k úpravě expozice jsou identické s nástroji v Editoru, čili zopakuji, přibyly dva posuvníky Černý a Bílý bod. Jako bonus můžete vyzkoušet automatickou korekci. Krom toho Zoner slibuje silnější účinek jezdců. Jak tento závazek vývojáři splnili, posuďte sami na přiložených snímcích, na nichž byla expozice kompenzována do max. kladných hodnot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo výstup ze ZPS 16, vpravo ze ZPS 17

Vylepšení křivek a převodu do černobílé

Aby toho nebylo málo, jistého vylepšení dostála také funkce Křivky. V předchozích verzích programu bylo lze pracovat pouze s jasovou škálou RGB, nově lze ovlivňovat zvlášť jednotlivé barevné kanály. To se může hodit nejen při úpravě expozice a barevného ladění snímku, ale též při pokročilém převodu fotografie do černobílé. A tu se, přes oslí můstek, dostáváme do sekce Efektů, kde najdeme kromě HDR i nástroje pro převod do černobílé škály.

Z minulých verzí jsme si zvykli na metodu míchání RGB kanálů, kterou nově doplnila tzv. Rychlá volba – jediným posuvníkem lze jednoduše nastavit poměr jednotlivých barevných kanálů. A světe div se, vzhledem k tomu, že se jedná o poloautomatickou funkci, výsledky jsou velmi přesvědčivé. Jako třešničku na dortu můžete (nejen) černobílé snímky posypat zrnem prostřednictvím funkce Přidání zrna, která byla dříve dostupná pouze v Editoru.

Klepněte pro větší obrázek 
Převod do odstínů šedé v RAW modulu

Jsem rychlejší?

Příjemnou vychytávkou je možnost přepínat mezi dvěma verzemi RAW modulu. Snímky upravené v programu ZPS 16 se automaticky načtou podle nastavení ze starší verze, a s nimi se otevře i „šestnáctkový“ RAW konvertor. Starší verzi, pokud se vám nová nepozdává, si můžete aktivovat v nabídce Nastavení konverze na pravém panelu.

Tedy: Máme k dispozici dvě varianty RAW modulu, což takřka vyzývá nejen k porovnání jejich účinnosti (viz výše), ale i rychlosti. S pomocí stopek jsem se pokusila změřit rychlost otevření RAW modulu, včetně načtení obrázku, a také vyvolání jednoho snímku a série 20 snímků o velikosti 191 MB. A jak to dopadlo?

Rychlost otevření a načtení obrázku trvalo u obou modulů shodně 19 s. Ve všech dalších úkonech dosáhla lepších výsledků verze 16.

  • ZPS 16: vyvolání jednoho snímku – cca 13 s, vyvolání série – cca 8 min 9 s
  • ZPS 17: vyvolání jednoho snímku – cca 14 s, vyvolání série – cca 8 min 14 s

Pozn. Naměřené hodnoty berte s rezervou, rychlost závisí na mnoha proměnných, včetně například výkonu počítačového procesoru. Údaje mají sloužit pouze k porovnání rychlosti nové a starší verze RAW modulu.

Pro koho, s kým a za co

V nové verzi ZPS 17 si jistě každý uživatel najde to své. Novinky nejsou nijak převratné, dechberoucí a zalykající, jedná se spíše o vylepšení vnitřního soukolí programu a jeho logiky promítnuvší se do sjednocení editačních nástrojů a důrazu na návaznost jednotlivých kroků při práci s fotografií, počínaje importem fotografií, jejich správou a následnou editací. Přesto stále zůstává několik nekonzistentností, např. dublování jednotlivých funkcí nebo odlišná pojmenování nástrojů napříč programem.

Cena 1 499 Kč (s knihou 1 799 Kč) je vstřícná k uživatelům, kteří se ZPS začínají a „sedmnáctka“ bude jejich prvním setkáním s tímto programem. Majitelé starších verzí, tedy potenciální „upgradeaři“, mohou být zklamáni poněkud vychytralou obchodní politikou Zoneru. Nemluvím o upgradeu z verze 16, která stojí solidních 799 Kč, ale o přechod ze starších verzí (15, 14...), jenž je nabízen téměř za plnou palbu – 1 299 Kč.

Za zásadní osobně považuji proměnu RAW modulu. Upgrade z předchozích verzí programu lze tedy doporučit především pokročilejším uživatelům, kteří vyžadují komfort a pokročilé nástroje při zpracování surových dat.

Témata článku: Software, Zoner Photo Studio

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika