8
Fotogalerie

Zoner Photo Studio 16 – má smysl upgradovat?

Zoner Photo Studio 16 je poslední verzí oblíbeného editoru a správce fotografií od českých programátorů. Jaké jsou naše zkušenosti s prací v nové verzi programu po měsíci používání?

Šestnáctá verze Zoner Photo Studia při prvním spuštění překvapí především přeuspořádaným uživatelským rozhraním, které prošlo velkou změnou oproti všem dosavadním verzím.

Když se ale po chvilce rozkoukáte, zjistíte, že se až tak moc nezměnilo a společnost Zoner Software vydala další verzi programu, který není ani rybou ani rakem. Opět jsme někde na pomezí, což je i logické, protože jinak by nebylo co vymýšlet pro další roky.

Ostatně v Zoner software se každý rok připravuje relativně velká řada vylepšení a nových funkcí, na nichž pracuje celý vývojářský tým. Přibližně v období začátku letních prázdnin se pak rozhoduje, která funkcionalita bude mít navrch a bude zařazena do finální verze ZPS, vypouštěné na trh v polovině září.

A podobně jako každý rok, i letos jsme se dočkali spíše mírné evoluce než revoluce. V čem však Zoner Software nikdy nezklame, je každoročně nová ikona programu. Letos už to není obdélník symbolizující políčko fotografie ale ikonka fotoaparátu, který má políčko naznačené uvnitř těla. Grafické studio Kuzkuz, které se již několkátým rokem na grafice značnou měrou podílí, si v tomto směru drží vysoký standard.

Vše v jednom

Nový kabát dostaly všechny moduly, včetně správce. Krom tradičního průzkumníka s navigačním podoknem vlevo, informačním vpravo a řadou náhledů uprostřed, můžete zvolit další tři typy zobrazení. Zobrazení Náhled vykreslí mezi informačními okny velký náhled snímku (podobně jako v editoru) a obsah složky pak uvidíte ve spodním filmovém pásu.

Novinkou je režim mapa, který dokáže zobrazit místa aktuálně pořízených fotografií (pokud mají uložené GPS souřadnice), respektive umožňuje jednoduchým přetažením fotky na mapu konkrétní GPS souřadnice přiřadit. Posledním typem zobrazení je porovnání snímků – funkce, která je v ZPS již delší dobu, pouze v nové verzi je vytažena na oči uživatelům.

02_rezim_nahled.png 03_rezim_mapa.png
Vlevo režim náhled, vpravo režim mapa

Mnohem větší změnu však najdeme v modulu Editor, kde došlo k přeskupení a sjednocení nabídek nástrojů a jejich nastavení. Jesltiže jste byli zvyklí na to, že vám po stisknutí klávesové zkratky vyskočilo nové dialogové okno s náhledem fotky před a po aplikaci funkce, tak vás musím zklamat, protože nic takového se zde již neděje.

Veškeré nástroje byly přesunuty do lišty vpravo vedle náhledu a vedle ní pak najdete (podobně jako byly rychlé filtry v ZPS15) nastavení pro vybraný nástroj. Při prvním použití relativně krkolomné ovládání, zvláště pokud máte zažitý nějaký způsob práce, se postupem času poddá a zvyknete si na něj. Přibližně po týdnu práce s programem jsem již přestal tápat a práce se zautomatizovala, podobně jako tomu bylo u předchozích verzí. Nutno dodat, že lištu nástrojů společně s panelem pro jejich nastavení je možné umístit jak vlevo, tak vpravo – tento výběr je však možný pouze v menu nastavení, přetáhnout panel myší nelze.

04_editor.png 
Nové rozhraní editoru

Práce s nově vytvořeným panelem pro nastavení funkce je stejná, jako se staršími dialogovými okny, pouze si musíte přivyknout, že i u funkcí, které ukazovali náhled před a po (typicky doostření), už uvidíte náhled obrázku po aplikaci nástroje. Což bohužel nejde nikde změnit a není to vždy ideální.

Na tomto místě nutno podotknout, že pracovní prostředí Zoner Photo Studia 16 bylo optimalizováno pro dotykové ovládání. Optimalizaci můžete aktivovat v nastavení, zatržením položky Přizpůsobit prostředí pro dotykové ovládání.

 

Jak vidíte na videu výše, tak v rámci dotykového ovládání je možné používat prakticky všechny známé příkazy a tahy na obrazovce.

Zbavte se zbytečností

Jedním z nových lákadel editoru je funkce Změnit obsah podle rozměru, která mění rozměr obrázku s ohledem na jeho obsah, kdy se snaží zachovávat důležité části snímku a naopak potlačuje méně důležité. V rámci funkce ještě můžete označit, jaké části snímku mají být zachovány, respektive jaké části snímku může editor odstranit. Nástroj funguje relativně dobře, jen je potřeba na několika snímcích vyzkoušet, jak se přesně chová.

05_změna_rozměru.png
V samostatném dialogovém okně můžete při změně rozměru podle obsahu označit části snímku, které mají být zachované (zeleně) a které naopak může editor smazat (červené)

Krom této funkce, kterou jsem upřímně řečeno použil pouze dvakrát abych ji vyzkoušel (a  tudíž asi nebude zcela často spouštěna), v editoru přibylo také několik rychlých filtrů a inovace se konečně dočkaly i rámečky.

Zonerama jako cloud

Poměrně zásadní informací, která při uvedení ZPS 16 mírně zapadla, je změna podmínek publikování fotografií v galerii Zonerama. Ta stále nabízí neomezený prostor pro publikování fotografií, nově však již neomezuje ani jejich maximální velikost či formát. Bez problémů tak můžete naZoneramu nahrávat snímky v plném rozlišení a zálohovat také své RAW soubory.

Zonerama je samozřejmě přístupná i z prostředí Zoner Photo Studia 16, a to po přihlášení se prostřednictvím uživatelského jména a hesla, jako u předchozí verze programu. Nyní se však pod tento Zoner účet (nově vytvořený název) sdružují všechnÿ vaše služby – licence pro ZPS, účet pro Zoneramu či přihlášení v rámci ZPS pro Android.

Verze určená pro mobilní platformu Android doznala také několika málo změn, tou největší je právě propojení se Zoneramou. Propojení umožňuje nejen procházet fotografie nahrané do galerie Zonerama stejným způsobem, jako ty uložené v zařízení, navíc je integrován automatický upload fotografií.

TZ ZPSA + Cloud - automatický upload.png TZ ZPSA Cloud - EXIF.png TZ ZPSA Cloud - Navigátor.png TZ ZPSA Cloud - Oblíbené.png
Upravené prostředí aplikace Zoner Photo studio pro Android

Velmi jednoduše tak můžete své fotografie pořízené mobilem ukládat na Zoneramu, takže vám nebudou v zařízení zabírat místio, navíc je pak budete mít vždy po ruce díky zmíněné integraci. Podle zástupců společnosti by mělo být do konce roku 2014 představeno kompletní cloudové řešení pro práci s fotografiemi.

A odpověď na otázku z titulku, má smysl upgradovat? Aktuální verze nepřináší zásadní novinky, spíše úpravu uživatelského rozhraní. Zajímavější je propojení s galerií Zonerama, kde si mohou zdarma archivovat fotografie nově v plném rozložení, a to je dostupné i u předchozí verze. Upgrade v tomto případě podle nás není nutností.Pokud však o programu uvažujete jako o novém, pak říkáme určitě ano, konkurence je dražší a nenabízí tolik funkcí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud