Zoner Media Explorer je mrtev. Ať žije Zoner Photo Studio

Zoner Media Explorer je mrtev. Ať žije Zoner Photo Studio

Cesta firmy Zoner k digitální fotografii byla pozvolná. Na softwarový trh sice vstoupila roku 1993, ale až o dva roky později vznikl první software na úpravu snímků Zoner Archiv 1.5. Následoval Zoner Media Explorer 2 (1994) a teprve rok 2002 se stal průlomovým, protože přinesl hned dva produkty – Zoner Media Explorer 4.5 a 5. Zanedlouho poté se k uživatelům dostal ZME 6 a předevčírem byl představen jeho následovník – novinka Zoner Photo Studio 7.

Změna názvu je nasnadě – Zoner Photo Studio by měl lépe charakterizovat nové kroky firmy, které směřují ke kompletnímu zpracování digitálních fotografií. Naše redakce má prozatím k dispozici pouze beta verzi, do které ještě nejsou zaneseny všechny drobné novinky, jež bude obsahovat finální produkt představený za necelý měsíc na brněnském veletrhu Invex. Uvedeme si tedy jen ty nejvýraznější.

Je nasnadě, že Zonerovi programátoři soustředili své síly na širší možnosti úprav digitálních fotografií. Novinek zprovoznili opravdu pěknou řádku.

Nová hra s barvami
Zbrusu novou položkou, kterou verze Zoner Media Explorer 6 nedisponovala, je v paletce Upravit / Vylepšit obraz možnost Projasnit stíny. Jedná se o podobnou funkci jako ve Photoshopu CS – Stíny a světla.


Aktivace funkce Silný efekt není při projasňování stínů vždy přínosem


Kouzla s lasem
Drobných změn doznal ořez fotografií. Zatímco dříve stačil pro provedení ořezu pouhý klik pravým tlačítkem myši, „sedmička“ po tomto úkonu zobrazí kontextové menu, které sice nabízí další možnosti práce s obrazem, ale pro samotné oříznutí je nutné znovu kliknout na volbu Oříznout. Podle našeho názoru nejde o vylepšení funkce.

Úplnou novinkou je nelineární selekce částí obrazu, ke které slouží nástroj Laso. Ten umožňuje přidávání, ubírání, rozdíl, inverzi a možnost zadání míry prolnutí selekce. Zoner zatím nabízí pouze „freehandové“ laso, nečekejte možnosti výběru tohoto nástroje podobně jako ve Photoshopu, jenž disponuje třemi variantami lasa.


Klepnutí na pravé tlačítko myši při ořezu vyvolá podle našeho názoru zbytečné kontextové menu

Stromečkujeme s klíčovými slovy
S propracovanější verzí přichází Zoner také v oblasti archivace – zatímco ZME 6 neměl k dispozici stromovou strukturu typu Lidé – Rodina – Dcera, ZPS 7 již tento formátovací řetězec dokáže.

Rozšířily se také možnosti v přiřazování globálních informací k náhledům fotografií v Průzkumníkovi. Nabídka parametrů, které je možné pod fotografii vložit podle vlastních požadavků, je široká, činí přes padesát položek.


Velké množství přidaných informací k náhledu se může stát nepřehledným

Digitální podpis = devíza nového softwaru
Nejvýznamnější novinkou, díky které se jistě stane Zoner Photo Studio 7 vyhledávaným softwarem zejména v podnikové sféře, je možnost digitálního podpisu. Jedná se totiž o první aplikaci s integrovanou podporou digitálního podpisu v oblasti digitální fotografie. K jeho používání bude zapotřebí certifikátu s uživatelským kódem. Vybraná fotografie bude zabezpečena klíčem o délce 1 024 bitů a podepsaný bude kompletní obsah dat, tedy nejen data obrazová, ale také metadata EXIFu a IPTC. „Zapečetění“ fotografie bude symbolizovat asymetrický kryptografický znak. Pokud by na snímku byly provedeny úpravy, tento elektronický podpis se ztratí. Při dodatečném ověření, zda je zachována původnost fotografie, program ohlásí, že bylo s fotografií manipulováno.

 

Pokračování 2 / 2

Snůška novinek bude ještě bohatší

Nově Zoner podporuje náhledy formátu RAW a jejich EXIF metadata u fotografií z Minolty, Nikonu a Olympusu. Na druhou stranu přímo dokáže zkonvertovat formát CRW - RAW Canon.

Řadu zlepšení doznaly v novém software tiskové funkce. Tisk přímo z editoru nabízí mnohem více možností – lze v něm vytvářet generované kalendáře podle vlastních představ, indexové náhledy i s popiskami a také využít efektivně tiskovou plochu. Funkce Spořič papíru totiž dokáže optimalizovat tisk netypických formátů na jednu stranu, a tak fotografický papír šetří. 


Nenápadným, ale ve skutečnosti významným vylepšením je funkce Spořič papíru

Vedle novinek, jako je například nový čtyřbodový nástroj pro úpravu perspektivy nebo tzv. Míchání kanálů, přibudou ve finální verzi Zoner Photo Studio - jak bylo řečeno v první kapitole - další drobné inovace. V plánu je například možnost tvorby panoramat a další funkce.

Na veletrhu Invex budou k dostání tradiční odstupňované verze softwaru Zoner Photo Studio. K verzi Professional, jež obsahuje podporu technologie digitálního podpisu fotografií, Home a Classic přibyla nová a zároveň nejdražší nazvaná Enterprise, kterou využijí zejména podnikatelé (minimální počet licenčních zákazníků je pět).

Ceny programu Zoner Photo Studio 7

Verze Professional                 2 399 Kč
Verze Home    999 Kč 
Verze Classic    499 Kč
Verze Enterprise  9 999 Kč (5 licencí bez DPH)
   

Určitě si přečtěte

Články odjinud