Měření reakčních časů digitálních fotoaparátů provádíme při testech i my, ostatně tabulku Naměřili jsme najdete u každé recenze nejen na tomto webu, ale i v tištěném časopise. Protože jsme si vědomi určité míry subjektivity, vyplývající z metodiky měření časů, nabízíme vám možnost, jak si námi naměřené hodnoty jednoduše porovnat s vlastním měřením.
K tomuto účelu existuje mnoho různých aplikací, lze použít například jednoduchý slovenský program Digital Camera Speed. Získáte jej zdarma stáhnutím z webové adresy http://www.slosar.sk/digital-camera-speed/ .
Aplikace Digital Camera Speed
Instalaci bez problému zvládne každý uživatel - stačí pouze odklikávat tlačítko Další, pouze v okně s licenčním ujednáním přepněte na souhlas. Po prvním spuštění aplikace můžete nejprve přepnout na záložku Nastavení programu a v roletce Jazyk zaměnit slovenštinu za češtinu. Lze zde také změnit typ písma, jímž se zobrazuje měřený čas, to však za normálních okolností není nutné.
Možnosti nastavení programu
Princip měření je velmi jednoduchý. Připravte si fotoaparát na stativ a v pravém horním rohu okna aplikace stiskněte tlačítko Start. Začne pomalé odpočítávání (v základním nastavení od pěti), které až dojde na nulu, na obrazovce problikne červený nápis START. V tom okamžiku stiskněte spoušť fotoaparátu. Současně se na obrazovce spustí stopky s přesností na 0,01 sekundy. Zpoždění spouště pak jednoduše zjistíte z displeje digitálu podle hodnoty na zaznamenaném snímku.
Zaznamenané zpoždění spouště fotoaparátu
Aby měření bylo objektivní, postup několikrát zopakujte. (V redakci měříme každou hodnotu dvanáctkrát.) Hodnoty se vždy budou mírně lišit, a to hlavně podle přesného okamžiku, kdy jste stiskli spoušť. Dvě krajní hodnoty (nejdelší a nejkratší) pak vyřaďte a ze zbývajících vypočítejte průměr (součet časů/počet pokusů).
Pokračování 2 / 3
Nastavení předvoleb
Aplikace je vybavena také automatickým počítadlem průměrného časů jednotlivých měření. Funkce je však podmíněna tím, že současně s vyfocením snímku stisknete v programu tlačítko Stop. To je však bohužel s dostatečnou přesností neproveditelné. Proto nejjednodušším řešením zůstává použití tužky, papíru a kalkulačky. Nejpohodlnější pak samozřejmě je, zadávat naměřené údaje do jednoduché tabulky v Excelu nebo jiném tabulkovém kalkulátoru.
Možnost automatického počítání průměrného času
Zobrazování číslic stopek může být pro některé obrazovky příliš rychlé, čísla se pak nestihnou dostatečně zřetelně vykreslovat a na snímku jsou nečitelné. Někdy je také vhodné na digitálu nastavit vyšší hodnotu ISO, aby vycházely co nejkratší expoziční časy. Stejným způsobem též pomůže nastavení co nejvyššího jasu monitoru. Pokud by problémy s čitelností posledních číslic přetrvávaly, pod číselným údajem stopek navíc v 0,1 s. intervalech „běhá“ sloupcový ukazatel. Podle něj můžete přibližně určit setiny vteřiny. Také lze snížit hodnotu Intervalu měření, jenž je přednastaveno na 0,01 sekundy. Při zadání delšího časového úseku nebude „přeskakování“ číslic tak rychlé. Přesnost měření se tím však mírně sníží.
Další možností nastavení je Čas odpočtu, tedy doba od stisku tlačítka Start po spuštění stopek. Přednastavená hodnota 5 sekund se však zdá být ideální. Pokud přepnete Režim měření na Start-Start, jedním stisknutím tlačítka Start současně ukončujete první měření a začínáte odpočítávání měření druhého. Proces pak zastavíte stisknutím klávesy Esc.
Nastavení rychlosti zobrazování číslic, Času odpočtu a Režimu měření
Pokračování 3 / 3
Možnosti měření
Na digitálu pomocí "monitorových stopek" můžete měřit hned několik různých parametrů. V našich testech se věnujeme pěti základním hodnotám:
První snímek představuje dobu, za kterou jste schopni od zapnutí přístroje pořídit první fotografii. Digitál je tedy na počátku měření vypnut, zapíná se v okamžiku START a fotograf se poté snaží co nejdříve po uvedení do provozního stavu pořídit fotografii.
Důležitý je samozřejmě Snímek bez namáčknutí. Nyní už se zapnutým digitálem měříme prodlevu spouště bez polovičního namáčknutí – ve hře je tedy také rychlost práce zaostřovacího systému. Toto měření provádíme při nastavení nejkratšího ohniska zoomu.
U starších digitálů byla tato doba často i okolo dvou sekund, což jakékoli pokusy o reportážní snímky předem vylučovalo. Dnešní přístroje většinou mají zpoždění od 0,5 do jedné sekundy, což však stále v mnohých případech může být mnoho. Záleží také na ohniskové vzdálenosti objektivu, v telerozsahu zoomu bývá zpoždění zpravidla delší.
Řešením je pak Snímek s namáčknutím, kdy spoušť nejprve stisknete do poloviny, čímž fotoaparát zaostří a změří expozici. Pokud nyní spoušť zcela domáčknete, zpoždění již většinou bývá zanedbatelné. Měření tohoto parametru je nejnáročnější na přesnost, výsledné hodnoty se pohybují okolo 0,1-0,2 sekundy. U nejlepších digitálů často nezměříte žádnou prodlevu, což je samozřejmě ideální stav.
Další položkou při našich redakčních testech je Ukládání-připravenost k dalšímu snímku. Pod tímto názvem se skrývá v podstatě jakési "ruční sériové snímání". Fotograf udělá první snímek s namáčknutím a ihned poté, jakmile to digitál umožní, pořídí další fotografii, poté další a další… Umožňuje-li to velikost vyrovnávací paměti, provádíme toto měření na sérii deseti snímků. Je-li buffer digitálu menší – rychlost záznamu se evidentně v některém okamžiku zpomalí – sérii zkrátíme.
Můžete také přesně změřit skutečné Sériové snímání. Při zobrazení nápisu Start stiskněte spoušť a držte ji tak dlouho, dokud digitál fotografuje. Počet obrázků pak vydělte časem zaznamenaným na posledním záběru, získáte tak hodnotu rychlosti snímání za sekundu. U některých fotoaparátů je ale nuné počítat s tím, že po určité sérii (většinou 4–6 snímků) se snímání vlivem zaplnění vyrovnávací paměti, podobně jako u předchozího testu, zpomalí. V takových případech opět počítáme pouze s počáteční rychlejší sérií.
Váš digitál můžete samozřejmě "proměřit" mnohem podrobněji. Dalšími parametry mohou být například rychlost zoomu (tedy změna od nejširšího ohniska k nejkratšímu), ukládání dat na paměťovou kartu, přepínání mezi režimy fotografování a prohlížení snímků, prodleva při prohlížení snímků a mnohé další.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně