Zlatý řez

S pojmem zlatý řez se setkáme nejen v teorii umění, ale i v přírodě – najdeme jej u rostlin i živočichů, včetně člověka. Fotografové či malíři však zlatý řez využívají (leckdy i nevědomě) především jako kompoziční pomůcku, díky níž lze hlavní objekt (nebo jeho zásadní část) v záběru umístit do ideální pozice, která je považována za přirozenou, nebo chcete-li oku lahodící.

Výpočet zlatého řezu není nikterak jednoduchý, proto bývá zlatý řez zjednodušován na pravidlo dvou třetin – snímek se rozetne dvěma linkami na třetiny, jak vodorovně, tak svisle, a v průsečících přímek se nachází ideální pozice pro umístění hlavního objektu fotografie. Více se dozvíte v našich článcích.

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

Adam Kos 18.  8.  2017

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

3 Helena Vyplelová 12.  11.  2016