Malování světlem neboli lightpainting je v poslední době stále populárnější technikou při fotografování – ovšem jak ji správně ovládnout? Přístupy a postupy jsou různé a praxi rozhodně nenahradíte.
Malování světlem je poměrně specifickým žánrem, kdy je třeba zkombinovat především dlouhou expozici s dobrou prostorovou představivostí – výsledky pak mohou být velmi zajímavé a překvapivé.
Princip je v zásadě jednoduchý – v průběhu expozice je třeba malovat silným světlem obrazce v záběru. Nejčastěji se pro tyto účely používají baterky s různobarevným světlem anebo samostatné LED diody, u kterých je možné nejen regulovat výkon, ale většinou také barevnost.

Jason D. Page připravil krátký návod na to, jakým způsobem se dají vytvořit například andělská křídla.
Zajímavým nástrojem, který je ve videu použit je tzv. Plexiglass feather attachment – jakési svítící pírko, které usnadňuje malování křídel.

Ačkoliv se může zdát technika na první pohled jednoduchá a pro kreativní jedince zřejmě jednoduchá bude, je třeba počítat s několika dalšími riziky. Jednak je to nutnost „strnulé“ modelky – při dlouhé expozici se totiž postava velmi snadno rozpohybuje a výsledkem je pohybová neostrost.

Dalším rizikem je přeexponování snímku při malování větších ploch anebo nevhodném nasvícení – přeci jen světlo dopadá na snímač poměrně dlouhou dobu a je třeba s tím počítat. Zajímavou alternativu nabízejí bezzrcadlovky Olympus, které mají expoziční režim Live Composite – v něm fotograf pořídí tzv. referenční snímek před dlouhou expozicí a poté se na snímači zaznamenávají pouze světlejší pixely / části snímku – výsledkem je správně exponovaná fotka i při velmi dlouhé expozici.