6
Fotogalerie

Zimní dávka novinek Zoner Photo Studia X: první pohled

Na podzim brněnský Zoner představil novou verzi svého fotoeditoru Zoner Photo Studio X, která přišla s řadou nových funkcí, a především s novým obchodním modelem předplatného se závazkem stálého vylepšování programu.

Nyní, před Vánocemi, vývojáři softwaru svůj závazek plní a doplňují Zoner Photo Studio X o řadu inovací stávajících nástrojů, ale i o nové funkcionality. Velká část novinek se týká rychlejší automatické, „chytré“, úpravy fotografie, ale vylepšena byly například také nástroje pro lokální úpravy fotografie a práce ve vrstvách, které by nyní měly být přehlednější a snáze ovladatelné.

Modul Vyvolat

Už v surovém formátu RAW můžete využít několika nových nástrojů. Tím nejzajímavějším je bezesporu Kruhový filtr sloužící pro lokální úpravu expozice, kontrastu, sytosti aj. Stejně jako u Přechodového filtru na sebe můžete v rámci několika snímků filtry vrstvit.

obrázek 7.jpg

Nově můžete i v RAWu nedestruktivně redukovat šum s pomocí Lokální korekce podle barvy – tato možnost byla dříve dostupná jen v Editoru.

Další novinkou modulu Vyvolat je funkce Chytré doostření, která dle Zoneru „přidá ostrost jen tam, kde je potřeba“. Funkci jsme vyzkoušeli na několika snímcích a podle prvního dojmu se výsledky zdají opravdu dobré – algoritmus ignoruje záměrně rozostřené pozadí a soustředí se na objekty v hloubce ostrosti, zejména na výrazné hrany.

obrázek 8.jpg

Modul Editor

Další inovace se týkají modulu Editor. Opakem Chytrého doostření je nástroj Chytré rozmazání, který automaticky detekuje hrany objektu a rozmazává pouze oblasti snímku bez výraznějších struktur. Tato funkce má být vhodná pro odstranění šumu a retuše portrétů, efekt je však i při nastavení minimálních hodnot hodně drastický a osobně mě nenapadá, k jakému účelu by ho bylo možné využít.

obrázek 12.jpg

Do Editoru se též vrátila možnost vkládání tvarů – komiksových bublin, šipek atd. Tentokrát je lze do obrázku vložit jako samostatnou vrstvu (podobně jako text či symbol), již lze zpětně editovat, případně zcela odstranit.

Pro ty, kdo se nechtějí obtěžovat při lokálních úpravách s vrstvami, jsou k dispozici dva nové retušovací nástroje – štětce Zesvětlit/Ztmavit, jimiž lze velmi detailně, nanášením štětcem, upravovat jas na vybraných částech snímku.

obrázek 9.jpg

Novinky ve vrstvách

Důležitou novinkou, na kterou předplatitelé programu určitě čekali, jsou vylepšení vztahující se k práci s vrstvami. Zásadní změnou je živý náhled vrstev a masek, které už se na pravém panelu nezobrazují jen jako bílé rámečky označené ikonami, nýbrž jako miniatura zpracovávaného obrazu. Máte tak jasný a okamžitý přehled, s kterou obrazovou vrstvou pracujete a jaká je její pozice „v hromádce“. Nově je podporováno též hromadné odkrývání a skrývání vrstev – pomocí klávesy CTRL a kliknutí.

obrázek 10.jpgmaska.jpg

Zjednodušena byla i práce s maskami (včetně masek výběru), které si lze zobrazit po kliknutí na ikonu nad náhledem histogramu, a to hned v několika režimech: normálním, inverzním a pouze maska. Přidány byly i operace umožňující slučování/odečítání masky a výběru.

Většinu představených inovací a nástrojů lze označit za velmi povedené. Zcela jistě zpříjemní, usnadní a zefektivní práci v programu, který v současnosti patří mezi uživatelsky nejvstřícnější fotoeditory.

Do 14. prosince si můžete ZPS X znovu zdarma vyzkoušet, stačí si program stáhnout ZDE.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud