Zemřel Jaroslav Krejčí

14. února 2006
TWEET SDÍLET

5. února 2006 zemřela legenda české divadelní fotografie Jaroslav Krejčí.

 
foto: Karel Cudlín

Krejčí se narodil v roce 1929 ve Znojmě, absolvoval pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a po krátké učitelské zkušenosti začal pracovat jako grafik a fotograf. V 60. letech dokumentoval pražský baletní soubor, divadlo Na Zábradlí, Činoherní studio v Ústí nad Labem i pražské Národní divadlo. Známé jsou snímky z pohřbu básníka Jaroslava Seiferta a záběry z šestačtyřiceti dnů revoluce v listopadu 1989. Výběr z více než 4000 fotografií viděli návštěvníci výstav v 52 zemích.

  
foto: Karel Cudlín

Fotografie zhotovené Jaroslavem Krejčím jsou nesnadno zaměnitelné. Vyznačují se výrazným zrnem, vysokým kontrastem a použitím „technického“ fotografického papíru s tenkou podložkou, tzv. dokumentu. Divadelní snímky zaznamenávají celý průběh přípravy inscenace od čtených zkoušek až po finální představení.

Díky dvacetiletému působení na pražské FAMU, kde vyučoval divadelní fotografii a grafickou úpravu, s ním přišly do styku stovky fotografů. Díky své originální povaze patřil k velmi oblíbeným pedagogům.

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software