Žemloviny s Kelly Jane Carrow aneb 10× do těla

25. června 2012
TWEET SDÍLET
Vítejte u dalšího dílu vyprávění s fotografy. Tentokrát jsem zavítal za mladou slečnou a velmi nadějnou fotografkou.

V pondělním rozhovoru se dáme do řeči s mladičkou fotografkou, která na sebe prozradí nejen to, jaké je studium na střední fotografické škole.

Klepněte pro větší obrázek
Kolo, foto: Kelly Jane Carrow

Kelly, dám ti prostor se nyní představit čtenářům?

Přeji hezký den milí čtenáři. Jmenuji se Kelly Jane Carrow. (Jane je moje prostřední jméno, které je vlastně „Jana“ – podle nejlepší kamarádky mé mámy – ale to se ke zbytku jména nehodí, tak používám „Jane“). Je mi 16 let a momentálně žiju v Dolní Lhotě, malé vesnici za Ostravou, kde však za normálních okolností trávím minimum svého času kvůli dost náročnému studiu v centru Ostravy.

Vím o tobě, že studuješ uměleckou školu a nabízí se mi otázka… bylo těžké se na studium dostat? Nebo tě museli díky tvému talentu přemlouvat? Přibliž nám, jak to dneska chodí na umělecké škole…

Studuji uměleckou školu prvním rokem, ale i přesto mi přijde, že už je to několik let. Hlavním důvodem je to, že je tato škola velmi časově náročná a zasáhne člověku do života tak moc, že už nemá prostor na nic jiného než na svůj Obor. S přijetím jsem měla problém hlavně kvůli špatným známkám z posledních dvou ročníků základní školy. V sedmé třídě jsem se rozhodla jít na jazykové gymnázium a to se pěkně podepsalo na mém vysvědčení. Když jsem si uvědomila, že gympl není nic pro mě, bylo už pozdě známky zlepšovat.

I přes tyto komplikace jsem prošla talentovými zkouškami lépe než jsem předpokládala a stala jsem se jedním z desíti studentů prvního ročníku oboru fotografie. Prvních pár měsíců jsme byli všichni vyděšeni z nového, pro nás neznámého režimu, který zahrnoval trávení ve školních lavicích či temných komorách až devět hodin denně (8:00–17:15). Nedostatek spánku byl hlavním problémem většiny studentů. Naštěstí je naše budova vybavena automatem na horkou vodu, který nám společně s pár lžičkami kafe a cukru pomáhá přežít dlouhé školní dny.

Klepněte pro větší obrázek
Polštář, foto: Kelly Jane Carrow

Vím o tobě a ty se tím ani moc netajíš, že nejsi moc spolehlivá… míváš s tím problémy, nebo lidé co tě znají, už to přejdou mávnutím ruky?

Je to tak. Prostě nejsem schopná zorganizovat si svůj čas. Naštěstí se tento problém týká jen věcí, které nejsou tak extrémně důležité pro život. V oblasti focení jde většinou o to, že někomu slíbím nafocení a pak na to jednoduše zapomenu nebo to nestihnu kvůli jinému plánu. Když už jde ale o věci vážnější, nejen o přátelské focení, snažím se co nejrychleji fotografie dodat a když nestíhám, dám všem okamžitě vědět. Jednou mě napadlo, pořídit si diář, ale pak jsem na to zapomněla...

Máš na focení, podle mého názoru vrozený talent. Vyhledáváš inspiraci, nebo jsou to tvé vlastní vize a nenecháváš si zasahovat do svého stylu? Je nedílnou součástí tvé tvorby Photoshop? Prostě povídej o své tvorbě…

Vrozený talent má podle mě každý, jde jen o to, jak moc ho během svého života rozvíjí. Ale děkuji, jsem ráda, že jsem ho podle tebe zatím rozvinula dostatečně. (úsměv)
Inspiraci si beru poslední dobou hlavně ze svých snů. Nevím, čím to je, ale za noc se mi zdají přibližně tři různé, extrémně dlouhé sny, které na sebe ničím nenavazují. V podstatě je to směs zážitků a pohledů z předchozího dne promíchaných se vzpomínkami z dávné minulosti a špetkou nesmyslu, který vytváří sám můj mozek. Přesně takto vznikl můj poslední soubor s názvem „Lidský vesmír“ kdy se mi několik dní vkuse zdálo o mě jakožto mikroskopické astronautce cestující po lidském těle.

Klepněte pro větší obrázek
Vesmíry, foto: Kelly Jane Carrow

Photoshop byl kdysi nedílnou součástí mé tvorby, ale poslední dobou ho dost zanedbávám. Používám jen základní křivkové úpravy a nechávám fotografiím více přirozenosti.

Co rodina a nejbližší přátelé… přítel. Jak oni vnímají tvé focení. Máš i hezké jméno, přibliž odkud pochází tvá rodina.

Moje rodina a přátelé mě určitě podporují, hlavně psychicky. Člověk by nečekal, že je focení na plný úvazek tak náročné, hlavně když se člověk teprve učí, plní školní úkoly, do toho dělá vlastní tvorbu a k tomu všemu se ještě snaží najít si alespoň pár hodin týdně na své přátelé a rodinu. Opravdu do toho musí dát kus sebe, aby to stálo za to.

Můj otec pochází z Ameriky, kde jsem se také narodila. Žila jsem ve státě Indiana asi do svých pěti let a pak se s mámou přestěhovala do Ostravy. Zní to možná divně pro kdejakého Ostraváka, ale já jsem spokojená a do Ameriky zatím nemám v plánu se vracet.

Jsi mladá studentka, a proto ti chci položit otázku, Ty a dnešní české umění? Jak ho vnímáš okolo sebe, ve škole apod.

O tom bych dokázala psát hodiny a hodiny... Jednoduše, v dnešní době je dost těžké najít něco opravdu kvalitního. Je mnohem jednodušší než kdysi, koupit si drahý fotoaparát, který udělá veškerou práci za vás a „vycvaknout“ náhodnou krajinku z okna. Je třeba dát fotce nějakou myšlenku, ukázat vynaloženou práci... To už se bohužel moc neobjevuje a kvůli dnešním fotografickým trendům jde celá mladá fotografická scéna do kytek.

Každopádně, ráda chodím na výstavy do Ostravských galerií a občas mě něco opravdu nadchne.

Klepněte pro větší obrázek
Hra, foto: Kelly Jane Carrow

Ty a analogová fotografie? Nemáš dojem, že klasická fotografie pomalu zaniká?

Rozhodně si nemyslím, že zaniká, právě naopak. Zdá se mi, že se probouzí z mrtvých a čím dál více lidí objevuje její kouzlo! Pomalu ale jistě přichází nová éra analogů. Já sama mám ke klasické fotografii kladný vztah. Ještě aby ne, fotím na analogový fotoaparát skoro každý den hlavně kvůli škole. Jen mi přijde zbytečné, že se věnujeme jenom analogu. Nemyslím si, že nás v budoucnu uživí, a když už se ve fotografické branži nějakým způsobem udržíme, obživu nám zajistí hlavně digitál.

Oslovuje tvá tvorba širokou veřejnost? Máš nějakou zpětnou vazbu? Nabídky?

Vím o pár lidech, co moji tvorbu opravdu obdivují a vždy mě poplácají po zádech a pochválí mě za dobrou práci, když se potkáme. Jsem za takovou podporu opravdu vděčná stejně jako za podporu lidí, které neznám, ale přesto mi píšou e-maily a zprávy které mi vždycky zlepší den. Občas mívám nabídky, ale jen opravdu výjimečně nějaké přijímám. Ne, že by se mi nechtělo, ale jak už jsem zmiňovala, časové vytížení je opravdu velké a navíc už necelého půl roku nemůžu pořádně chodit kvůli nedávnému úrazu, proto by bylo dost náročné dopravit se za svými zákazníky. Nicméně v srpnu plánuji fotit svoji první svatbu a jsem opravdu zvědavá, jak se s tímto náročným úkolem poperu.

Klepněte pro větší obrázek
Ve vodě, foto: Kelly Jane Carrow

Klasická otázka, koho máš ráda… (myslím fotografy)?

Lennart Nillsson, Steve McCurry, Annie Leibovitz... Kromě těchto světových klasiků mě občas zaujme i česká tvorba např. Jana Saudka, (samozřejmě, Saudek je mistr), Veroniky Bromové, Pavla Máry...

Chceš to ve své tvorbě někam dotáhnout? Jsi ambiciózní, pokud jde o Tebe samotnou?

V tomto směru ambiciózní rozhodně jsem. Chci vystudovat střední školu, poté se pokusit dostat na vysokou školu a živit se něčím, co mě opravdu baví, ale vím, že to bude těžké, protože fotografů neustále přibývá a je poměrně těžké se prosadit.

Co plánuješ do blízké budoucnosti? Výstavy apod.

Neplánuji nic konkrétního, ale rozhodně bych si v průběhu prázdnin chtěla zařídit nějakou samostatnou výstavu, protože jsem ještě nikdy žádnou samostatnou neměla. Naštěstí mi jeden známý nabídl volné prostory, tak uvidím, co se s tím dá udělat.

Klepněte pro větší obrázek
Kelly, portrét

Portfólio,tumblr profil (zde je i hodně fotografií z jejích osobního života) a facebooková stránka autorky.

Žemlovo slovo závěrem

Kelly je mladičká studentka fotografie a podle mého názoru má nepřehlédnutelný styl. Její talent naznačuje zdárnou kariéru fotografky. K tomu jí přeji mnoho úspěchů a také štěstí aby se v dnešním velkém světě prosadila. Pokud shlédnete její portfólio uznáte, že má mnoho zajímavých vizí a své fotografie prezentuje s mladistvým nadhledem a fantazií.

Článek původně vyšel na webu fotoparta.cz a byl otisknut se svolením autora.

Témata článku: Kultura, Fotografové, Rozhovory


To nejlepší z únorového Nintendo Direct: Legend of Zelda, hry pro Game Boy v NSO, návrat Metroid Prime a další

To nejlepší z únorového Nintendo Direct: Legend of Zelda, hry pro Game Boy v NSO, návrat Metroid Prime a další

Tenhle Direct byl poměrně výživný. Došlo na velké i malé hry a konečně si na Switchi můžeme zahrát i hry z kapesního Game Boye.

Martin Nahodil
OznámeníNintendo
Zastrašování, přísné normy, náborové bonusy i nepřetržitá hrozba koronaviru. Taková je realita práce ve Foxconnu

Zastrašování, přísné normy, náborové bonusy i nepřetržitá hrozba koronaviru. Taková je realita práce ve Foxconnu

** Bývalý zaměstnancem Foxconnu odhalil, co se děje v továrně ** Pracovní podmínky jsou špatné, ale peníze za to stojí ** S náborovými bonusy a přesčasy rostou platy velmi vysoko

Martin Chroust
FoxconnČína
Tohle je Google zítřka. AI pronikne do vyhledávání, map a překladače

Tohle je Google zítřka. AI pronikne do vyhledávání, map a překladače

** Včera úřadoval Microsoft a ukázal světu nový Bing ** Dnes se umělou inteligencí chlubí Google v Paříži ** Očekávání byla velká, ale dočkali jsme se hlavně drobností

Jakub Čížek
AI ve vyhledávačíchGoogle
WhatsApp vylepšuje práci se Stavy. Jejich aktualizace může mít i hlasovou podobu, přibyly i rychlé reakce

WhatsApp vylepšuje práci se Stavy. Jejich aktualizace může mít i hlasovou podobu, přibyly i rychlé reakce

** Poslední verze aplikace WhatsApp přinesla hned několik novinek ** Všechny se týkají funkce Můj stav ** Může mít i zvukovou podobu, přibyly i rychlé reakce

Martin Chroust
KomunikátoryWhatsAppMobilní aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Apple a Google blokují mobilní inovace. Americké Ministerstvo obchodu na 50 stránkách vyzývá k nutným změnám

Apple a Google blokují mobilní inovace. Americké Ministerstvo obchodu na 50 stránkách vyzývá k nutným změnám

** Po Evropě a Indii utahují chystají omezení i Spojené státy ** Google a Apple zřejmě budou muset splnit další důležitá pravidla ** Zatím se jedná jen o doporučení, legislativa se objeví později

Martin Chroust
Apple App StoreGoogle PlayUSA
Chce zatopit iPadům. OnePlus Pad je tabletová prvotina značky a má rovnou ty nejvyšší ambice

Chce zatopit iPadům. OnePlus Pad je tabletová prvotina značky a má rovnou ty nejvyšší ambice

** OnePlus - to už nejsou jen telefony, ale nově i tablety ** OnePlus Pad je prvotinou s displejem, který má poměr stran 7:5 ** Výkon je velmi slušný, nechybí ani obří operační paměť či stylus

Martin Chroust
Android 13Tablety
Google ukázal AI, která ve vyhledávání odpoví na každou otázku. Bard bude už za několik týdnů veřejný

Google ukázal AI, která ve vyhledávání odpoví na každou otázku. Bard bude už za několik týdnů veřejný

** Google předběhl Bing a ukázal, jak využije AI k odpovídání ** Svatý grál vyhledávání se jmenuje Bard ** Pro všechny se otevře již za pár týdnů

Lukáš Václavík
BardUmělá inteligenceGoogle
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy