Železný muž: v akci s odolným kompaktem

10. května 2008
TWEET SDÍLET
Zkoušeli jste někdy svůj fotoaparát hodit na zem, šlápnout na něj nebo se s ním dokonce bez zábran ponořit pod vodu?

Ťukáte si na čelo a říkáte si, že rozhodně neusilujete o jistou destrukci svého přístroje? I takové vylomeniny však můžete absolvovat s kompaktem Olympus µ770 SW odolným vůči nárazu, tlaku, mrazu i vodě.

Klepněte pro větší obrázek

Současná nabídka digitálních kompaktů je opravdu přepestrá. Firem, které se specializují na outdoorové přístroje, však není mnoho, přesněji tři – Pentax, Ricoh a Olympus. Širší výběr otužilých kompaktních digitálů by přitom určitě ocenili nejen outdooroví nadšenci a sportovci. Prvním výrobcem, který na mezeru na trhu zareagoval, byl právě Olympus, který přišel s fotoaparáty s označením µ720 SW a µ725 SW. Ty jsou předchůdci modelu, který jsme vzali do této vodní akce. Výrobce u nich garantoval vodotěsnost do hloubky tří, resp. pěti metrů, o ochraně vůči nárazům se mluvilo spíše opatrně.

Jsem nezničitelný Deklarovaná odolnost vůči zátěži je u nového fotoaparátu pozoruhodná. Ukazuje na ni už provedení a dílenské zpracování těla přístroje – současná verze působí navenek ještě poctivěji než starší bratři. Výrobce udává únosnou hranici pro pád přístroje z výšky 1,5 metru, pro plošné zatížení pak tlak sta kilogramů. Zdají se vám uvedené hodnoty nadsazené? V průběhu testování jsem je samozřejmě několikrát ověřil, i když zpočátku jsem na proklamovanou odolnost přístroje plně nesázel a choval se spíše obezřetněji. Koneckonců, chtěl jsem se zapůjčeným fotoaparátem, dříve než ho případně rozbiju, nafotit alespoň pár snímků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Poté, co jsem toto „mjúčko“ poprvé zkusil šetrně upustit na zem, jsem však nabyl jistoty, že přístroj opravdu něco vydrží. Což je pro uživatele, který navíc samozřejmě nebude testovat svou novou hračku cílenými hody, určitě dobrá zpráva. Při nasazení fotoaparátu do akce se potvrdilo, že přístroj bez úhony přežije nejen přenášení bez ochranného obalu, ale i náhodné upuštění a dokonce i výpad neomaleného štěněte brazilské fily.

V bazénu jako doma

Kromě využití při různých sportovních aktivitách si fotoaparát najde své příznivce i mezi podvodními fotografy. Dovoluje totiž ponor do deseti metrů a následný hodinový pobyt v této hloubce – je tak světovým unikátem. Pod vodou můžete bez problémů zoomovat, prohlížet snímky, měnit nastavení citlivosti či vyvážení bílé. To vše bez obav, úplně stejně, jako kdyby přístroj chránilo podvodní pouzdro. Na rozdíl práce s přístrojem v pouzdře nebo ochranném sáčku však navíc můžete těžit ze vskutku kompaktních rozměrů fotoaparátu – není problém jej zapnout třeba do zadní kapsy plavek a s volnýma rukama splývat vstříc nové kompozici.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
F3,5, 1/10 s, ISO 100

Zázraky se nedějí

Fotografování pod vodou má samozřejmě svá úskalí a vydáte-li se pod hladinu s kompaktem, platí to dvojnásob. Při nedostatku světla přijde určitě vhod světelný objektiv, popřípadě možnost bez větších ztrát na obrazové kvalitě zvýšit ISO. Světelnost objektivu testovaného aparátu je na širokém konci F3,5, citlivost lze u µ770 SW nastavit až na hodnotu ISO 1 600, pro tisk se dá však s výhradami použít výstup s citlivostí do ISO 400. Další nevýhodou jsou malé rozměry snímače, pro který je typická velká hloubka ostrosti. Ta se při snímání v ne zrovna čisté vodě projevuje rovněž negativně – na fotografiích je vidět každá nečistota. Pro fotografování ve větší hloubce za absence slunečních paprsků pak budete zcela určitě potřebovat blesk – ten vestavěný vám bohužel žádný oslnivý výkon nenabídne.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
F3,5, 1/125 s, ISO 400

Pod zamračenou vodou

Autofokus svou rychlostí nenadchne. Je proto škoda, že fotoaparát neumožňuje alespoň částečné manuální ostření. Při jeho velké hloubce ostrosti by taková funkce pod vodou nebyla k zahození. Na fotografování akčních snímků z bezprostřední blízkosti bych také ocenil širší ohnisko, použitých 38 mm je však pro objektivy periskopového typu dnes ještě sále standardní.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
F4,5, 1/500 s, ISO 80

Z expozičních režimů nabízí pouze fotoaparát ten plně automatický. Pravda, v souladu s aktuálním trendem, který má nalákat potenciální zákazníky zejména z řad začátečníků, obsahuje škálu motivových programů, včetně režimu podvodní foto. Jediným rozdílem při aktivaci zmíněného programu ovšem je změna nastavení vyvážení bílé z automatického na režim pro snímání pod zamračenou oblohou.

Pro zábavu kovaný

Olympus µ770 SW vám nabídne přijatelný kompromis – bez nutnosti další investice třeba do podvodního pouzdra získáte dostupný vodotěsný přístroj. Myslíte-li to však s fotografováním pod vodou vážněji, budete se muset poohlédnout spíše po podvodním pouzdře na svůj stávající fotoaparát. Ten by měl ideálně disponovat lepší světelností, mít větší snímač, méně šumět a především umožňovat připojení externího blesku, který při snímání pod hladinou představuje základní předpoklad.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
F3,5, 1/25 s, ISO 400, snímáno pod vodou | F3,5, 1/125 s, ISO 400

Kouzlo tohoto terminátora však spočívá právě v kompaktním a už „hotovém“ podvodním provedení. Bez starostí jsem s ním mohl korzovat na plovárně, aniž bych musel uskakovat před každým cáknutím vody z bazénu. A právě to je největší výhodou tohoto „mjúčka“, kterou oceníte, ať už budete z lodní přídě snímat kolegu zadáka při sjíždění divoké řeky nebo s fotoaparátem těsně u zurčícího brodu čekat na průjezd cyklistického pelotonu.

Nakonec otužilec

Upoutá i další z nadstandardních vlastností, které výrobce uvádí, totiž mrazuvzdornost přístroje až do minus deseti stupňů. Tu jsem si, na rozdíl od ostatních nevídaných parametrů, jimiž se tento „železný muž“ právem chlubí, bohužel ověřit nemohl.

Určitá bezstarostnost, se kterou můžeme přistupovat k užívání tohoto fotoaparátu v terénu, je velmi příjemná a je bezesporu tou největší přidanou hodnotou obrazově průměrného kompaktu.

box

Základní technické parametry

  • snímací prvek: CCD 1/2,3“
  • max. výstup. rozlišení: 3 072 × 2 304 px
  • paměťové médium: xD Picture Card
  • objektiv: 38–114 mm, F3,5–5,0
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obr. bodů
  • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový adaptér
  • rozměry: 91,8 × 59,2 × 20,6 mm
  • hmotnost: 155 g (bez baterie a karty)
  • cena: už se neprodává

Klepněte pro větší obrázek 

Původní článek byl otištěn v DIGIfotu 5/2007. Chybějí-li vám starší čísla časopisu DIGIfoto, kontaktujte oddělení distribuce e-mailem: predplatne@cpress.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800 11 55 88

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát Olympus mju 770 SW již sice není v nabídce výrobce, současným nástupcem je ale model mju 1030 SW, který potápěl do vody Tomáš Holčík ve svojí videorecenzi.

Témata článku: Technika, Olympus, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz


Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

** Od první generace Google Glass uplynulo už 10 let ** Druhá generace pro firmy je s námi tři roky ** Jaký smysl má nově uvedená párovací aplikace pro brýle a Pixely?

Martin Chroust
Chytré brýleMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět