Zapomeňte na závity, filtry od STC Optics upevníte přímo před snímač

25. června 2020
TWEET SDÍLET

​Tchajwanská společnost STC Optical & Chemical představila unikátní systém optických filtrů, které se vkládají do těla, respektive bajonetu fotoaparátu, sice již před rokem, nyní je však nově dostupný pro fullframe bezzrcadlovky Canon R a je tak kompatibilní se stále větším spektrem fotoaparátů.

Klepněte pro větší obrázek

STC Clip Filter se skládá z ocelového rámečku, do něhož se vkládají skleněné pláty s vlastnostmi neutrálních šedých filtrů s různou hustotou a infračervených filtrů. K dispozici je také speciální filtr pro astrofotografii, který potlačuje světelné znečištění.

Klepněte pro větší obrázek

Skla jsou dle tvrzení výrobce opatřena oboustranným ochranným NANO povlakem, jenž odpuzuje vodu a mastnotu. Přesto je logické, že je při instalaci filtrů před snímač nutno dbát maximální opatrnosti, aby nedošlo ke znečištění snímače.

Klepněte pro větší obrázek

V portfoliu STC Optical & Chemical nalezneme řadu zajímavého příslušenství, které řeší dílčí nedostatky či limity v designu fotoaparátu a objektivů – nedávno jsme psali například o produktu FoGrip.

Totéž platí i o clip filtrech: Hlavní výhodou je možnost použití jediného filtru pro všechny objektivy bez ohledu na rozměr předního filtrového závitu, přičemž před přední čočku je pak možné umístit další příslušenství, popř. další filtry. Dalším bonusem je snadná údržba clip filtrů, které jsou, umístěny v těle fotoaparátu, více chráněny před mechanickým poškozením.

STC Clip filtry jsou dostupné pro celou řadu zrcadlovek, ale i pro bezzzrcadlové systémy Sony E, Fujifilm X, Olympus, Panasonic a nově též pro Canon R. Cena jednoho filtru se pohybuje podle typu od 80 do 300 USD, zakoupit lze i zvýhodněné sety. Více informací najdete na stránkách výrobce

Témata článku: Technika, Objektivy, Příslušenství, Technologie

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software