Zaměřte na šedou tabulku

8. srpna 2007
TWEET SDÍLET
Zaměřte váš fotoaparát na šedou tabulku a on se vám „odvděčí“ přesnou expozicí a správným podáním barev. Zbavíte ho složitých rozhodování.

Středně šedá tabulka je pomůcka pro fotografy k určení světelných poměrů na fotografované scéně. Pomocí ní váš fotoaparát stanoví optimální expozici nebo přesné nastavení bílé, zejména v případech, které jsou pro jeho automatiku komplikované.

Střední šedá je definovaná jako šedá, která odráží 18 % a pohlcuje 82 % dopadajícího světla. V 8 bitovém RGB vyjádření má hodnotu (127,127,127). Leží ve středu stupnice mezi černou a bílou a je tonálním a barevným standardem.

Tabulka na tvrdém kartonu se dá koupit v každém lepším fotoobchodě. Menší, o rozměrech 10 x 12,5 cm stojí okolo 100 Kč. Větší, která je pro práci vhodnější, rozměru 20 x 25 cm stojí kolem 200 Kč. Existují i tabulky v podobě textilní plochy v pružném rámu, v ceně okolo 800 Kč, které snadno složíte do brašny. Tato šikovná pomůcka vám za nemnoho peněz pomůže vyřešit mnohé nestandardní světelné situace na fotografované scéně.

Otestujte expoziční automatiku vašeho fotoaparátu

Vyfoťte 18% šedou tabulku v automatickém režimu expozice tak, aby vyplnila celé snímané pole. Následně si prohlédněte histogram snímku tabulky. Pokud má RGB histogram více vrcholů, použijte histogram světlosti nebo snímek odbarvěte v editoru. Je-li histogram tabulky širší, může být důvodem vinětace objektivu. Pak pomůže víc zaclonit, změnit ohnisko nebo snímek tabulky v editoru oříznout a nechat jenom střední část.

Důležitým parametrem je pro vás největší vzdálenost histogramu (vrchol histogramu) od vodorovné osy (RGB 127,127,127). Tu spolehlivě prozradí hodnota Mediánu pod histogramem a její rozdíl od hodnoty 127. Z toho usoudíte, zda má váš přístroj tendenci podexponovávat (medián < 127) nebo přeexponovávat (medián > 127) a budete logičtěji pracovat s kompenzací expozice.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Snímek šedé tabulky pořízený starším typem kompaktu Olympus C-2000, který jsem ve Photoshopu odbarvil, protože se zde nebavíme o vyvážení bílé, ale o expozici a dále jsem použil Filtr / Rozostření / Průměr. Tím jsem zprůměroval zachycené hodnoty šedé a potlačil vliv vinětce, eventuálně některé další nepřesnosti. Z histogramu a jeho Mediánu 167 je patrné, že tento přístroj zaznamenal středně šedou tabulku jako světlejší šedou. Resumé zní: fotoaparát upřednostňuje přeexpozici, tedy zářivé fotky z dovolené, samozřejmě na úkor přepalů ve světlech.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Snímek šedé tabulky pořízený moderní poloprofesionální zrcadlovkou Pentax K10D, který jsem upravil jako u obr. 1. Medián, respektive střední hodnota je zde 112. Závěr: jak se „sluší“ na poloprofesionální přístroj, preferuje mírnou podexpozici v „obavě“ o neřešitelné přepaly ve světlech. Další expoziční složitosti může řešit kvalitní Multi-segmentová automatika, která porovnává 16 obrazových zón podle svého firmware.

Určete expozici pomocí šedé tabulky

Expoziční automatické systémy fotoaparátů vyhodnocují světlo odražené od fotografované scény (viz článek „Jak fotit krásné fotky aneb Úvahy o expozici“). Existují velmi sofistikované automatické expoziční systémy, které si více či méně poradí s různými světelnými poměry.

Zabudovaný expozimetr a firmware změří odražené světlo od předmětů v měřících bodech scény a nastaví expozici (clonu, čas, citlivost ISO) tak, aby výsledný průměr odpovídal střední šedé. V principu nejsou schopny brát v úvahu schopnost předmětů odrážet světlo od celkové hladiny osvětlení. Hromadu uhlí vyhodnotí jako málo osvětlenou šedou scénu, na kterou pustí více světla, aby byla šedá. Dojde k přeexpozici.

Stejně zasněženou plochu vyhodnotí jako hodně osvětlenou šedou scénu a pustí na snímač méně světla, aby byla šedá. Dojde k podexpozici. Automatické expoziční systémy nerozliší slabé světlo dopadající na světlé předměty od silného světla dopadajícího na tmavé předměty. Zabudované algoritmy u některých přístrojů umí zohlednit i různé atypické světelné poměry, ale v době záběru nevíte, jak to dopadne.

Umístěte šedou tabulku na fotografovanou scénu tak, aby byla osvětlena stejným zdrojem světla jako scéna. Zaměřte na ni automatický expoziční systém. Zaznamenejte nebo zaaretujte takto stanovené hodnoty expozice. Po odstranění tabulky zadejte tyto hodnoty a exponujte. Změříte tak světlo, které se odráží od tabulky nezávisle na odrazivosti fotografované scény. Na fotografii budou zachovány jasové rozdíly (pokud se vejdou do dynamického rozsahu snímače fotoaparátu). Šedou tabulku zaměřte na scéně fotoaparátem zblízka tak, aby vyplnila celé snímané pole nebo z větší vzdálenosti pomocí bodového měření expozice.

Bodové měření expozice se uskutečňuje na 1–8 % plochy záběru označeného v hledáčku, takže šedá tabulka musí s rezervou tuto plochu pokrýt. Při denním osvětlení stačí umístit tabulku poblíž fotoaparátu, jsou-li tam stejné světelné poměry jako u fotografovaného objektu. U fotografií, na kterých jsou zobrazeny i světelné zdroje (noční snímky), tato metoda neřeší problematiku a obvykle „zruší“ světelnou atmosféru.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Čistě bílé pozadí a šedá myš, fotografováno kompaktem automatickou expozicí. Snímek je značně podexponován, proto je pozadí šedé a myš černá (analogie fotky zasněžené plochy nebo nevěsty v bílém).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Stejná situace jako na obr. 3. Před expozicí jsem zaměřil automatický expoziční systém na šedou tabulku a poté jsem exponoval. Tak opravdu fotografovaná scéna vypadala. Myš je mírně přeexponovaná (světlejší) přesně podle předpokladu vyplývajícího z obr. 1.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Zcela černé pozadí a šedá myš. Fotografováno kompaktem automatickou expozicí. Snímek je hodně přeexponován, pozadí je šedé a myš bílá (analogie fotky hromady uhlí nebo ženicha ve smokingu).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Stejná situace jako u obr. 5. Před expozicí jsem zaměřil automatickou expozici na šedou tabulku a pak jsem exponoval. Pozadí i myš je mírně světlejší podle předpokladu z obr. 1, nicméně o mnoho přesnější než bez použití tabulky.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Bílé pozadí šedá myš, fotografováno zrcadlovkou Pentax K10D multisegmentovým měřením expozice. Snímek je podexponován, proto je pozadí šedé a myš černá.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Stejná situace jako u obr. 7. Před expozicí jsem zaměřil expoziční automatiku na šedou tabulku, zaaretoval expozici, odstranil tabulku a exponoval. Pozadí a myš jsou podány podle předpokladu z obr. 2, tj. mírně podexponované.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Černé pozadí šedá myš, fotografováno zrcadlovkou Pentax K10D multisegmentovým měřením expozice. Snímek je podle očekávání přeexponován, proto je pozadí šedé a myš bílá.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Stejná situace jako u obr. 9. Před expozicí jsem zaměřil expoziční automatiku na šedou tabulku, zaaretoval expozici, odstranil tabulku a exponoval. Pozadí a myš jsou podány zcela věrně podle předpokladu z obr. 2.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Pentax K10D multisegmentové měření expozice 1/180 s, F9,5, ISO 100. Velké světlé plochy oblohy a levé části snímku způsobily podexpozici, která se nepříznivě projevila zejména v tmavších partiích snímku na domech a v dolní části na stromech.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Nastavil jsem šedou tabulku tak, aby na ní dopadalo stejné světlo jako na osvětlené části fotografované scény. Bodovou expozici jsem zaměřil na tabulku a zaaretoval expoziční hodnoty 1/125 s, F9,5, ISO 100. Tabulka je stálým používáním na krajích už mírně osahaná, ale měřil jsem v jejím středu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Stejnými hodnotami (1/125 s, F9,5, ISO 100) jsem exponoval snímek. Je patrné, že je exponován lépe, stíny jsou čitelné a světla přesto nejsou přepálená. Snímku pohledu z balkonu při odpoledním slunci pomohla při stanovení expozice 18% šedá tabulka. Pokud znáte dobře svůj fotoaparát a umíte vyhodnotit fotografovanou scénu, můžete stanovit správnou expozici i jinými způsoby.

Témata článku: Fotoškola


Hardcore akce Sekiro byla dohrána se zavázanýma očima. Zvládnete to také?

Hardcore akce Sekiro byla dohrána se zavázanýma očima. Zvládnete to také?

Jakoby nestačilo, že na hru celou dobu nekoukal, on ji ještě ke všemu dokázal odehrát za méně jak 2 hodiny!

Radek Wunderlich
Streamování herSekiro: Shadows Die Twice
Mobilní unikát. Špičkový čipset Samsung Exynos 2200 dostal RDNA2 grafiku s podporou Ray Tracingu

Mobilní unikát. Špičkový čipset Samsung Exynos 2200 dostal RDNA2 grafiku s podporou Ray Tracingu

** Samsung oznámil čipset, na němž v Evropě poběží řada Galaxy S22 ** Grafický adaptér Mali nahradil RDNA2 čip od AMD ** Čipset má do mobilů dostat konzolovou grafiku včetně Ray Tracingu!

Martin Chroust
Exynos 2200AMD
Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

** Na řadu Fenix 7 stále čekáme, a tak Garmin aktualizuje starší řadu ** Téměř 15MB update se zalíbí zejména cyklistům ** V rámci updatu došlo i na opravy několika výrazných chyb systému

Martin Chroust
FénixAktualizace softwaruGarmin
Čeká nás VR hra o hašení požáru v katedrále Notre-Dame

Čeká nás VR hra o hašení požáru v katedrále Notre-Dame

Vžijte se do kůže hasičů, kteří čelili velké pohromě v Paříži.

Radek Wunderlich
Virtuální realitaUbisoft
Samsung odložil uvedení Exynosu 2200 na neurčito. Co to znamená pro připravovanou řadu Galaxy S22?

Samsung odložil uvedení Exynosu 2200 na neurčito. Co to znamená pro připravovanou řadu Galaxy S22?

** Dnes se měla odehrát velká premiéra čipsetu Exynos 2200 ** Mělo se jednat o první čipset pro mobily s RDNA2 grafikou od AMD ** Oznámení čipsetu však bylo zrušeno, co to znamená pro řadu S22?

Martin Chroust
AMDExynos
Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Her, které se hodí na párty s kamarády, stále není mnoho. Tahle jednoduchá bojovka pro tento účel není vůbec špatná volba.

Martin Nahodil
Gang BeastsBojovéRecenze
Nejděravější firmy a operační systémy roku 2021: Juniper, Qualcomm, ale i macOS a Windows

Nejděravější firmy a operační systémy roku 2021: Juniper, Qualcomm, ale i macOS a Windows

** Po roce jsme opět prošli 16 803 bezpečnostních záznamů ** A spočítali 120 491 zasažených produktů ** Zdrojem nám byla obří databáze zranitelností NIST NVD

Jakub Čížek
Operační systémySoftwareBezpečnost
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

** Astronomové ze Země pozorují Vesmírný dalekohled Jamese Webba ** Jeho jasnost se v průběhu času mění ** A to doslova rychle a zběsile

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaAstronomie
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika