Zákulisí World Press Photo – nejvíc se fotilo Canonem, vítězové vsadili na Fujifilm

Zákulisí World Press Photo – nejvíc se fotilo Canonem, vítězové vsadili na Fujifilm

Minulý týden byli vyhlášeni vítězové prestižní fotožurnalistické soutěže World Press Photo a španělský web Photolari, jako každý rok, analyzoval metadata vítězných fotografií a vytvořil přehlednou grafiku vyhodnocující, kterými modely fotoaparátů bylo pořízeno přes čtyřicet oceněných snímků, popřípadě sérií. Jaké značky a systémy jsou tedy mezi laureáty ceny nejrozšířenější?

wpp-2020-camaras-corregido.jpg

Výsledky jako v předchozích letech poukazují na nadvládu zrcadlovek  (již podruhé v řadě dominuje Canon), ale také na – sice pozvolný, leč setrvalý – nástup systémů bez zrcátka. Podobně neměnné je upřednostňování plnoformátových digitálů, nicméně bodují i fotoaparáty se snímači velikosti APS-C. Bez jediného úspěšného zápisu letos zůstává systém Micro Four Third.

64 % procent vítězných autorů letos fotografovalo zrcadlovkami (DSLR), 23 % systémovými fotoaparáty bez zrcátka (CSC) a 12 % jinými zařízeními – čtyři snímky byly vyfoceny pomocí dronu DJI Phantom 4. Vzhledem k nadvládě DSLR není divu, že nejpoužívanějším formátem snímače byl opět full-frame (73,8 %), a to s velkým náskokem přes APS-C (16,7 %) a ostatními formáty (9,4 %).

wpp-2020-resumen-corregido.jpg

Dominantní značkou se letos stal Canon (s 38,1 %), nejvíce finálových snímků bylo vyfoceno modely EOS 5D III a EOS 5D IV. Zrcadlovky Canonu najdeme ve výbavě hned 16 laureátů, což je rovných 30 %. Na DSLR Nikonu se spoléhá 11 oceněných fotografů (26,2 %), přičemž nejvíce (4 z nich) upřednostňují model Nikon D5.

Třetí nejúspěšnější značkou se 7 „zářezy“ (16,7 %) byl Fujifilm se svým APS-C systémem – největší oblibě se těší bezzrcadlovka Fuji X-Pro2, ale zabodoval i pokročilý kompakt s pevným ohniskem X100T. Sony se 3 uživateli (7,1 %) zůstalo letos za pomyslnými stupni vítězů, přičemž fotografové dali přednost plnoformátovým modelům s vysokým rozlišením A7R III a A7R II.

Na závěr vytkneme jednu zajímavost: ani fotka roku, ani série roku nebyly pořízeny zrcadlovkou a ani fotoaparátem dvou jinak dominujících značek (Canonu a Nikonu). Jasujoši Čiba zaznamenal fotografii roku Fujifilmem X-H1, a vítěznou fotografickou sérii zachytil Romain Laurendeau dokonce kompaktem, různými modely řady Fujifilm X100.

Určitě si přečtěte

Články odjinud