Základní úpravy snímků v Zoner Media Explorer 6

Základní úpravy snímků v Zoner Media Explorer 6

Po stáhnutí snímků z digitálního fotoaparátu do počítače je téměř vždy nutné provést jejich alespoň základní úpravy. Ty spočívají především ve správném natočení snímku, jeho ořezu, nastavení správné expozice a seřízení barevnosti. Pro tyto jednoduché úkony (které zvládne i naprostý začátečník) plně postačí některý z běžných amatérských grafických editorů, například u nás velmi oblíbený Zoner Media Explorer 6.

1. Spusťte aplikaci Zoner Media Explorer. V okně vlevo nahoře vyberte požadovaný adresář se stáhnutými fotografiemi. Vpravo se zobrazí miniatury snímků, v okně vlevo dole pak náhled vybrané fotografie.


Úvodní obrazovka aplikace ZME

2. Při fotografování jste pravděpodobně některé záběry fotili „na výšku“, ty teď máte v miniaturách zobrazeny otečené o 90° . Klepněte na miniaturu prvního z nich a pak se stisknutou klávesou Ctrl na všechny zbývající. Nyní v liště nahoře stiskněte ikonku nebo , snímky se otočí. Pokud při fotografování na výšku držíte fotoaparát někdy otočený doleva a jindy doprava, pro každý směr natočení tento úkon musíte provést zvlášť.

3. Pokud na některou miniaturu 2x poklepete, otevře se v samostatném editoru, v němž můžete provádět další úpravy.


Editor snímků

Nejdříve v horní liště vyberte nástroj pro oříznutí . Vyznačte jím ve snímku výřez, který chcete zanechat. Vyznačeným výřezem můžete posouvat a když myší najedete na jeho hranu, tak i měnit jeho velikost. Nakonec v horní liště stiskněte tlačítko Oříznout.

4. Nyní nahoře klepněte na ikonku . Otevře se okno pro nastavení správné expozice.


Dialogové okno pro vylepšení expozice snímku

Jsou v něm zobrazeny 2 náhledy – vlevo původní podoba snímku, vpravo pak po úpravě. Čtyřmi tlačítky vlevo nahoře si nastavujete velikost zobrazení náhledů. Po zaškrtnutí Automatický náhled se změna na náhledu projeví vždy okamžitě.

V oblasti voleb pro Manuální vylepšení vyberte, kterou ze čtyř nabízených úprav chcete na snímku provést. U většiny fotografií z běžných digitálních fotoaparátů vám pravděpodobně příjde nejvíc vhod funkce Zjasnit. V roletce Režim ponechte nastavení na Normální. V nabídce Intenzita vyberte některou z možností podle požadavků vašeho snímku. Pokud by se vám i nastavení Silná zdálo málo výrazné, operaci proveďte vícekrát za sebou.

U některých fotografií se můžete spolehnout na Automatické vylepšení, které veškeré nastavení provede za vás. Funkce Automatické vyvážení bílé se pokusí zbavit snímek případného barevného nádechu, který vzniká např. při fotografování za umělého osvětlení. Nakonec stiskněte OK.

5. Na snímku můžete ještě vylepšit barevnost. V panelu nástrojů na to slouží ikonka . Otevře se okno, jehož horní část je stejná jako u Expozice.


Dialogové okno pro úpravu barev snímku

Barvy snímku měníte posuvníky Červená, Zelená a Modrá. Směrem doleva barvu vždy ubíráte, doprava přidáváte. Z dalších voleb vám může přijít vhod Sytost pro zvýraznění nebo naopak potlačení barev, jejím stáhnutím zcela doleva vytvoříte černobílou fotografii. Posuvníky vpravo dole můžete ještě doladit Jas a Kontrast, nebo zaškrtnout Automatický kontrast a spolehnout se na nastavení počítače. Nakonec opět potvrďte OK.


Snímek před úpravou a po úpravě

6. Stiskněte Ctrl + Shift + S (funkce Uložit jako) a snímek tím uložte jako kopii, chcete-li zachovat i originál.


Určitě si přečtěte

Články odjinud