Začíná Photokina – Olympus vytahuje trumfy

Začíná Photokina – Olympus vytahuje trumfy

Olympus stejně jako jiné firmy představil některé novinky již před Photokinou, avšak nějaké to zajímavé překvapení si nechal také na poslední chvíli. Zejména nová digitální zrcadlovka 4/3 standardu budí velký zájem.

Olympus E-300

Trojciferným číslem se Olympus rozhodl označovat digitální zrcadlovky 4/3 standardu, určené pro vyspělé fotoamatéry. Jestliže je tedy model E-1 označován jako profi, pak nás ještě čeká typ E-x0 jakožto poloprofesionální přístroj. Nyní se však podívejme na amatérské éčko – E-300.

Robustní, poněkud hranatý design příbuznost s prvním modelem E-1 nezapře. Také u E-300 tvoří základ těla odlitek z hliníkové slitiny, takže o „bakeliťáku“ nemůže být ani řeč. Zdají-li se vám tvary fotoaparátu přesto trochu zvláštní a zjišťujete, že vám tak nějak chybí pro zrcadlovky charakteristický výstupek pentagonálního hranolu na horní straně, jste na stopě technické inovace Olympusu E-300. Ten totiž klasický hranol nemá – obraz je do hledáčku přiváděn soustavou několika zrcátek. Otázkou je, jak jasný bude hledáček, to se ale dozvíme, až budeme moci konkrétní model otestovat. Oproti E-1 však najdete u modelu E-300 vyskakovací blesk jako jeden ze znaků zacílení do amatérské třídy.

 

Vzhledem k danému 4/3 standardu je velikost snímače pochopitelně stále stejná, nový E-300 však dostal rozlišení rovných osm megapixelů. Jak bude vypadat šum, to budeme opět vědět až po praktických testech. Citlivost je v rozmezí ISO 100–400, v tzv. Expand režimu pak až ISO 800 nebo 1600.
Potěšitelná je přítomnost technologie ultrazvukového čištění snímače, která se u E-1 osvědčila na výbornou.

Zaostřovací systém je evidentně převzat ze staršího modelu – jde o tříbodový autofokus s možností manuálního nebo automatického výběru zaostřovacího bodu. Stejně podobně zní i ostatní parametry: rychlost závěrky do 1/4 000 s., synchro blesku při 1/180 s, korekce expozice možná až do ±5 EV (!), veškeré expoziční režimy – zde navíc doplněné o scénické programy.

Data jsou ukládaná na kartu CF, podporovány jsou všechny standardy. Komunikaci s počítačem obstarává bohužel pomalejší rozhraní USB 1.1. Fotoaparát napájí Li-Ion akumulátor, volitelně bude k dispozici akumulátorový grip.

 

Olympus E-300 bude nabízen v setu s novým objektivem ZUIKO DIGITAL 14–45 mm F3,5–5,6 (ekvivalent kinofilmu 28–90 mm), kompatibilní jsou ale samozřejmě všechny ostatní objektivy standardu 4/3.

K novému příslušenství také patří druhý „setový zoom“ ZUIKO DIGITAL 40–150 mm F3,5–5,6 a systémový blesk FL-36. Na začátku příštího roku by také mělo být na trhu podvodní pouzdro pro E-300.

 

Nová digitální zrcadlovka Olympus E-300 by měla být dostupná koncem tohoto roku. Cena zatím nebyla oznámena, lze ale předpokládat rozmezí od 30 000 do 35 000 Kč.


 

Pokračování 2 / 3

Olympus C-470 ZOOM

Olympus C-470 ZOOM

Zatímco předchozí novinka míří mezi kreativní fotografy, Olympus C-470 ZOOM představuje pohodový foťáček pro každou příležitost. Zcela nový uhlazený design stříbrného plastového těla s rozměry 99,5 × 58 × 33,5 mm a hmotností 155 gramů jej řadí mezi ultrakompaktní digitály.

4Mpx fotoaparát nemá optický hledáček – ten supluje 1,8“ LCD displej s rozlišením 134 000 pixelů. Displej je typu Sunshine, takže lze předpokládat vynikající čitelnost ve všech podmínkách.
Olympus C-470 je vybaven trojnásobným zoomem 35–105 mm se světelností F3,1–5,2, která bohužel není nijak oslnivá.

 


Přístroj je koncipován jako expoziční automat, doplněný osmi scénickými režimy. U Olympusu pochopitelně nechybí kromě plošného také možnost bodového měření expozice. Napájení obstarává Li-Ion akumulátor.
Obrazová data jsou ukládaná ve formátu JPEG na paměťovou kartu xD, stahování do počítače probíhá přes USB 1.1. Přístroj podporuje protokol pro přímý tisk PictBridge.

Olympus C-470 ZOOM by měl být na trhu již v říjnu, cena dosud nebyla stanovena.


 

Pokračování 3 / 3

Olympus AZ-2 ZOOM

Olympus AZ-2 ZOOM

Třetí dnešní novinkou je nástupce nebo chcete-li „běžná mutace“ olympusího Ferrari Digital Model. Nejde sice o zcela shodné digitály, avšak základ je víceméně společný.

;

Hladké tvary kovem opláštěné „pudřenky“ s rozměry 102 × 61 × 20,1 mm ruší jen malý joystick na zadní straně, očko na poutko po boku a dva jemné prolisy na přední stěně, sloužící pro snazší úchop jinak dobrou ergonomií zrovna neoplývajícího těla. Dlužno ale dodat, že jde o ryze stylový kapesní kompakt, u kterého je ergonomie držení „obětována“ na oltáři vzhledu a elegance.

 

Podobně jako C-470, ani AZ-2 nedisponuje optickým hledáčkem. Jeho Sunshine displej se však pyšní jednak velkými rozměry – 2,5“ – a navíc nevídaným rozlišením 210 000 obrazových bodů.
Čtyři megapixely snímače „krmí“ zapouzdřená optika 40–112 mm se světelností F2,8–4,8. O expozici se stará automatika doplněná třinácti motivovými programy.
Olympus AZ-2 napájí Li-Ion akumulátor, ve vybavení najdete dokovací kolébku.

Fotoaparát by měl být dostupný od listopadu, cena není zatím známá.

Určitě si přečtěte

Články odjinud