30
Fotogalerie

Záchrana smazaných fotografií

Je možné zachránit a obnovit smazané snímky z paměťové karty? Jakým postup je nejlepší? Který program použít? Na tyto otázky se dnes pokusíme odpovědět.

Možná se vám to už stalo, fotoaparát nebo souborový manažer se vás „zeptá“ jestli chcete opravdu smazat vybrané snímky a vy bezmyšlenkovitě stisknete OK. A právě v okamžiku, kdy je mazání v plném proudu, si uvědomíte, že jste vlastně snímky nechtěli smazat ale kopírovat na disk.

Někteří znají podobnou situaci i z jiné stránky, na několik málo minut nechali fotoaparát bez dozoru a bohužel i v přítomnosti svých roztomilých dětí. Jaké pak bylo překvapení, když si chtěli prohlédnout fotografie z oslavy narozenin a ouha, žádné na paměťové kartě nebyly.

Pokud podobnou situaci znáte, nebo jste ji nedávno zažili, pak nezoufejte nad smazáním fotografií, ještě není všechno ztraceno. Existuje celá řada programů, které dokáží smazané fotografie obnovit, a to dokonce i z naformátované paměťové karty.

Co dělat když smažu fotografie?

Prvním předpokladem pro úspěšnou záchranu smazaných fotografií je nepoužívání karty k dalšímu fotografování. Když snímky smažete nebo kartu naformátujete, data jen tak nezmizí, zůstávají v paměti a jsou skryta, fotoaparát ani čtečka karet je neumí načíst. Díky specializovanému softwaru je však můžete přečíst a znovu uložit. Pokud byste ale původní snímky přepsali těmi novými, rapidně klesá úspěšnost záchrany smazaných fotografií.

Druhým předpokladem je vlastnictví čtečky paměťových karet, nebo alespoň fotoparátu, který se po připojení k počítači chová jako vyměnitelný disk tj. USB Mass Storage. Pokud váš fotoaparát tento způsob připojení nepodporuje a komunikuje pouze pomocí PTP protokolu, pak je čtečka paměťových karet nutností.

Programy pro záchranu smazaných souborů je možné rozdělit na dvě kategorie. Jeden druh programů umí obnovit prakticky všechny soubory, které na paměťovém médiu najde. Druhá kategorie programů je pak specializovaná na obnovu digitálních fotografií, tyto programy jsou ideální v případě, že váš fotoaparát podporuje i snímání do formátu RAW. Programy totiž kromě klasických formátů umí obnovit i soubory typu dng, cr2, nef, orf apod., může se však stát, že běžný dokument vytvořený v MS Word s nimi neobnovíte.

Někteří výrobci paměťových karet a také čteček paměťových karet přidávají jako bonus i program pro obnovu smazaných fotografií. Nejčastěji se jedná o freewarové programy. Pamatujte však, že žádný program není stoprocentně spolehlivý a i když dodržíte správný postup a na kartu nebudete zapisovat, nemusí se vám podařit data obnovit.

Photo Rescue Pro

Program je určen výhradně pro obnovu multimediálních souborů – obrázky, video audio. Zdarma je ke stažení pouze zkušební verze, která nedokáže obnovit smazané fotografie, pouze vám ukáže náhledy obnovitelných snímků. Pokud chcete fotografie zachránit, je třeba program koupit. Aktuální cena je 29,95 USD. Na webu výrobce najdete více informací.

Program může být spuštěn ve dvou režimech, v obou případech našel 47 obnovitelných souborů.

01.png 02.png 03.png
Při spuštění programu budete vyzváni k výběru jazyka a upozorněni na omezení zkušební verze
04.png 05.png 06.png
V dalším kroku vybíráte jednotku, na které chcete obnovit data, následuje výběr typů souborů, případně velikostní a jiná omezení pro vyhledávání
07.png 08.png 09.png
Následuje volba typu vyhledávání, výběr složky pro obnovené soubory a samotný sken karty
10.png
Posledním krokem v neregistrované verzi je zobrazení všech obnovitelných souborů, pokud jeden z nich označíte, můžete si jej pomocí tlačítka náhled prohlédnout

Lexar Image Rescue 2

Program výrobce paměťových karet je dodáván společně s profesionálním kartami CompacFlash. Pokud byste chtěli software získat bez koupě této karty, musíte si jej zakoupit za cenu 29,99 USD. Výrobce bohužel neumožňuje stažení zkušební, ani jinak omezené verze. Více informací na webu Lexar.

Image Rescue je určen primárně pro záchranu obrazových souborů, takže umí vyhledat zejména soubory typu JPEG, TIFF a RAW. Program je možné spustit ve třech vyhledávacích módech – první umí najít všechny smazané soubory, ovšem pouze za předpokladu, že karta nebyla naformátovaná a obsahuje systémové informace. Druhý mód vyhledá pouze obrazové soubory a jeho běh je podstatně delší než v prvním případě. Třetí typ prohledávání je také určen pouze pro obrazové soubory, umí však najít i poškozená a nekompletní data.

Program našel celkem 394 obnovitelných souborů, což je jeden z nejlepších výsledků. Daní za něj je však poměrně dlouhá doba obnovy souborů, a to více jak 60 minut při 2GB paměťové kartě

11.png 12.png
Po startu programu máte na výběr celkem z šesti různých funkcí
13.png 14.png 15.png
O průběhu hledání obnovitelných souborů jste průběžně informováni

EasyRecovery Professional

Program EasyRecovery je placeným softwarem, k dispozici je ovšem i zkušební demo verze, plnou verzi je možné koupit přibližně za 7 000 Kč. Kromě obnovy smazaných souborů je program také komplexním diagnostickým nástrojem pro správu datových úložišť, proto je dražší než konkurence.

Software umí obnovit prakticky všechny typy souborů, podle informací výrobce je to více jak 290 typů souborů. Podrobnější informace najdete zde. V případě zkušební verze není možné obnovit kompletně smazaná data, zjistíte pouze kolik a jakých souborů je program schopný obnovit.

Program našel celkem 147 obnovitelných souborů – obrázky, videosoubory a audiosoubory.

18.png 19.png
Úvodní obrazovka nabídne několik samostatných sekcí, podsekce obnova dat pak obsahuje další detailnější volby
20.png 22.png
V další fázi vyberete jednoku, kterou chcete zkontrolovat, ve zkušební verzi následuje okno s přehledem obnovitelných souborů

PC Inspector File Recovery

Tento program je určen pro vyhledávání a obnovu všech typů souborů jako jsou obrázky, textové dokumenty, audisoubory apod. Software je volně ke stažení a za jeho používání nic neplatíte.

Program našel stejný počet souborů jako předchozí EasyRecovery, a to celkem 147 datových souborů různých typů

23.png 24.png
Úvodní obrazovka vám nabídne několik komunikačních jazyků, poté následuje výběr jednoho ze tří způsobů obnovy dat
25.png 26.png
Další dialogové okno slouží k výběru jednotky ke skenování, následuje výpis obnovitelných souborů

PC Inspector Smart Recovery

Smart Recovery je méně komplexní verzí předchozího programu a je určen výhradně k obnově obrázků, videa a audiosouborů. Příjemnou funkcí je možnost výběru typu hledaných souborů, kromě klasických souborů typu jpeg, gif, bmp apod. jsou na výběr i soubory ve formátu RAW, a to hned několik druhů. V nabídce si můžete vybrat RAWy od Nikonu, Canonu, Olympusu a další.

Program je zdarma ke stažení a jeho používání je neomezené. Velkým plusem je velice jednoduché uživatelské rozhraní, kde vybíráte pouze jednotku pro obnovu dat, typ souboru a složku pro uložení obnovených dat. Celkem našel Smart Recovery 312 obnovitelných souborů, doby vyhledávání však u 2GB paměťové karty přesáhla dvě hodiny.

27.png 28.png
Jednodušší rozhraní budete těžko hledat
33.png
V levém dolním rohu se zobrazují informace o stavu prohledávání

Digital Photo Recovery

Další z placených programů pro obnovu smazaných souborů je určen primárně pro obnovu obrazových, video a audio souborů včetně RAWů (Canon, Kodak, Minolta, Nikon, Fuji). Ke stažení je zkušební demoverze, která vám ukáže kolik souborů je obnovitelných včetně malých náhledů.

Program má velice přívětivé uživatelské rozhraní, kdy vyberete jednotku pro skenování, poté si prohlédnete a vyberet požadované snímky a uložíte je. Celkem našel software 618 obnovitelných souborů, to je nejlepší výsledek ze všech představených programů.

29.png 30.png
Po startu programu vybíráte jednotku, která se má prohledat
31.png 32.png
O průběhu vyhledávání jste informováni ve spodní části dialogového okna, po ukončení vyhledávání vyberete požadované snímky a v dalším kroku je obnovíte

Určitě si přečtěte

Články odjinud