95
Fotogalerie

Zač je toho deset mega: HP Photosmart R967 (test)

Jedním z nejnovějších fotografických přírůstků do stáje Hewlett Packard, je model Photosmart R967 s rozlišením 10 megapixelů, jenž má co říci i zkušenějším.

Desetimegapixelový, kovem opláštěný Photosmart R967 má zejména díky zaobleným hranám sympatický design. Sledujete-li dění na scéně digitálních fotoaparátů, jistě vás nepřekvapí, že tělo je takřka do písmene shodné jako dříve uvedený model R927, jenž má pouze 8Mpx rozlišení snímače.
S00.jpg
Fotoaparát se vám díky štíhlému tělu a délce necelých 10 cm snadno vejde do kapsy

Také tímto modelem (stejně jako Photosmartem R927) firma HP zareagovala na populární trend velkých displejů: dobře čitelný LCD Photosmartu R967 má úhlopříčku 76 mm a vynikající rozlišení 230 400 obrazových bodů.

S01.jpg
Displej jako Brno a malé množství tlačítek

Pro nedostatek tlačítek přímé volby je však nutné velice často vstupovat do poněkud nepřívětivého – navíc nečeského – Menu, kdy musíte i pro důležité položky jako je ISO a vyvážení bílé „rolovat“ hodně hluboko. I když je počet důležitějších ovladačů zcela minimální, vyhradil výrobce místo pro samostatné tlačítko aktivující záznam videosekvencí (v pravém horním rohu).

S06.jpg
Očko na uchycení poutka zasahuje až do horní stěny fotoaparátu
 S05.jpg S04.jpg
Boční strana přístroje si zachovává „čistý“ design bez slotů či zdířek

Na spodní stěně najdete společný slot pro Li-Ion akumulátor a SD/MMC paměťovou kartu, konektor pro připojení dokovací kolébky a v neposlední řadě také stativový závit.

S07.jpg 

Základní technické parametry fotoaparátu HP Photosmart R967:

 • snímací prvek: CCD 1/1,8", 10,1 Mpx (efektivně)
 • max. výst. rozlišení: 3 664 × 2 752 bodů (JPEG)
 • paměťové médium: SD/MMC, interní paměť
 • objektiv: 35–105 mm, F2,8–5
 • LCD displej: úhlopříčka 3" (76 mm), 230 400 bodů
 • video: 640 × 480 px při frekvenci 24 sn./s (do vyčerpání kapacity karty), ozvučené
 • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
 • rozměry a hmotnost 96 × 25,6 × 62 mm, 190 gramů
 • cena: 9 174 Kč vč. DPH

Podrobnou technickou specifikaci HP Photosmart R967 najdete zde.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Na první pohled se může zdát, že Photosmart R967 je pouhým kompaktním automatem, neboť na jeho těle nenajdete žádný volič s nabídkou expozičních režimů. Prioritu času, clony i možnost plně manuálního ovládání se nachází až v hlavní nabídce Menu. Pro urychlení práce s přístrojem je v mnoha případech výhodné používat uživatelský režim My Mode s nastavením vlastních parametrů.

Pokud však budete vypínat fotoaparát v jakémkoli jiném režimu, opětovný start bude proveden do plné automatiky. V tomto případě vás pak čeká zdlouhavé nastavování parametrů „zakuklených“ hluboko v Menu, což je velmi nepraktické. Navíc mějte na paměti, že pokud zvolíte automatiku, vždy vám přístroj nastaví centrální způsob měření namísto (u jiných fotoaparátů obvyklého) „širokého“ Average.

Po stránce funkčního vybavení hodnotíme R967 na jedničku. Jen málokterý kapesní digitál umožňuje nastavení korekce expozice v rozsahu ±3 EV, za nadstandard v kategorii kompaktů považujeme také úpravy ostrosti, kontrastu i saturace, a to ve třech krocích účinnosti. Za samozřejmost výrobce považoval reálný i náhledový histogram, vhodná by však byla ještě indikace špatně exponovaných míst. Rozhodně nezvyklá je nabídka hned tří typů bracketingu: klasického expozičního, dále barevného a bracketingu s použitím funkce digitálního blesku (Adaptive Lighting).

23.jpg 24.jpg 25.jpg
Sada snímků vyfotografovaných po aktivaci expozičního bracketingu. Zleva snímek s korekcí 0 EV, -1/3 EV a +1/3 EV
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost
20.jpg 21.jpg 22.jpg
Sada snímků vyfotografovaných po aktivaci barevného bracketingu. Zleva standardní barevné podání, černobílý a sépiový odstín
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost
17.jpg 18.jpg 19.jpg
Sada snímků s použitím bracketingu Adaptive Lighting. Zleva standardní podání, Adaptive Lighting, Adaptive Lighting+ (silnější projasnění stínů)
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost

Jak jsme si řekli již dříve, k zajímavostem v režimu Prohlížení – ať už pro začátečníky nebo i pokročilé - patří funkce Image Advice. V rámci tohoto „obrazového rozboru“ získáte informace o chybách, kterých jste se při exponování daného snímku dopustili. Někdy jsou velice podrobné, a proto je škoda, že si je musíte číst ve zvoleném cizím jazyce – „hápéčka“ totiž patří k několika málo zbývajícím firmám, které do svých digitálních kousků neintegrovaly češtinu.

Fotoaparát nabízí více než tucet zábavných obrazových efektů, jedním z nich je například zrcadlový kaleidoskop. Takto upravené snímky jsou ukládány jako nový soubor v 5Mpx rozlišení.

37.jpg 38.jpg
Jedna z mnoha ukázek vlastní barevné úpravy snímku
Max. velikost | Max. velikost

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Oproti předchůdcům z této stáje, Photosmart R967 příjemně překvapuje svou obrazovou kvalitou. Jak je vidět z testovacích obrazců, které si můžete prohlédnout v kapitole „Demosnímky“, firemní objektiv při použití širokého ohniska zřetelně „soudkuje“, na dlouhém konci se však sférické zkreslení nevyskytuje.

Potěšující je fakt, že se na snímcích takřka nevyskytuje chromatická vada, a pokud ano, tak jen opravdu ve velice výjimečných případech. Ani některé extrémní světelné podmínky vadu „nevykouzlí“, jako na prvním zleva uvedeném snímku.

34.jpg 35.jpg
36.jpg 41.jpg
Z téměř tří stovek pořízených snímků jsou tyto jedněmi z mála, na kterých se chromatická vada na kontrastních hranách objevila. Poslední tři záběry jsou vyfotografovány na široké ohnisko
Max. velikost | Max. velikost
Max. velikost | Max. velikost

Optika fotoaparátu má na obou koncích velmi dobré rozlišení lph, tedy linek na testovacím obrazci. Firemní optika HP Precision je schopna zaznamenat velké množství detailů a také celková ostrost je dobrá. Lépe by však mohl být navržen algoritmus JPEGu, neboť některé snímky jsou poznačeny silnější kompresí.

Jak jsme se zmínili již v předchozím článku Kouzla a efekty aneb HP Photosmart R967 (první foto) vzhledem k vysoké hustotě buněk na snímači o úhlopříčce 1/1,8“ je již při základním ISO 100 citelný jemný šum, při dalších manuálně nastavitelných ISO 200 a 400 se značně rozchází modrý kanál RGB, šum je tedy při zobrazení snímků v poměru 1:1 již rozpoznatelný. Při použití režimu Steady Shot, jenž má minimalizovat rozmazání snímků nastavením vysoké citlivosti, udává fotoaparát až ISO 800, kdy jsou snímky poznačeny šumem velmi výrazně. Pochvalu si však zasluhuje firmware, který šum nevyhlazuje, a tak jsou na snímcích rozpoznatelné i jemné detaily.

14.jpg 15.jpg 16.jpg
Zleva: ISO 100, 200, 400
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost
26.jpg 27.jpg 28.jpg
Ukázka dalších snímků pořízených na citlivost ISO 200
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost
29.jpg 30.jpg 31.jpg
Ukázka snímků pořízený na citlivost ISO 400
Max. velikost | Max. velikost | Max. velikost
32.jpg 33.jpg
Snímky vyfotografované s použitím režimu Steady Shot
Max. velikost | Max. velikost

Graf šumu

sum_1.jpg sum_2.jpg

Zapomenout nesmíme také na práci obrazového procesoru: ten zachytává ve velké většině případů věrné barevné podání, mírně však zápasí s podáním pleťových barev v interiéru s bleskem, kdy je někdy obličej fotografované osoby mírně nažloutlý (viz sekce Demosnímky).

Naměřili jsme

Fotoaparát HP Photosmart R967 má poněkud pomalejší náběh, tedy dobu, kdy je schopen od zapnutí pořídit první fotografii. V této třídě hodnotíme jako vynikající hodnotu čas okolo 2 vteřin. Patří také k málo novým digitálům, které disponují prodlevou při snímání s namáčknutou spouští. Také připravenost k pořízení dalšího snímku není právě oslňující, sériové snímání o rychlosti 1,1 sn./s považujeme spíše jako doplňkovou funkci. 

první snímek 3,43 s
zpoždění – bez namáčknutí 0,63 s
zpoždění – s namáčknutím 0,23 s
ukládání – připravenost k dalšímu snímku 1,77 s
sekvenční snímání 1,1 sn./s
max. počet snímků v sérii 4
Všechna měření s použitím karty Panasonic SD 1 GB Pro High Speed, při rozlišení 3 664 × 2 752 px a nejnižší kompresi JPEG

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

01.jpg
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
02.jpg
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
03.jpg
Zoom – nejkratší ohnisko
Max. velikost
04.jpg
Zoom – nejdelší ohnisko
Max. velikost
05.jpg
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
06.jpg
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
07.jpg
Pleťové odstíny s bleskem
Max. velikost
08.jpg
Standardní scéna
Max. velikost
09.jpg
Makro exaktní
Max. velikost
10.jpg
Makro reálné
Max. velikost

Další fotografie:

 

42.jpg43.jpg
Max. velikost | Max. velikost
 44.jpg45.jpg
Max. velikost | Max. velikost
 48.jpg49.jpg
Max. velikost | Max. velikost
46.jpg 47.jpg
Max. velikost | Max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Počínající boom kapesních foťáků, které jsou osazeny desetimegapixelovým snímačem, zasáhl i „nefotografickou“ firmu Hewlett Packard. Možná že počínaje modelem R967 vstoupí tato značka v potaz také mezi pokročilejšími amatéry. Desetimegapixelová novinka totiž nabízí solidní obrazovou kvalitu a zejména nadstandardní funkční základnu – škoda že bez přítomnosti kompletní české nabídky. Rychlostní parametry ale nepatří ke špičce, zarážející je zejména zřetelná prodleva při snímání s namáčknutou spouští. 

Amatéři, kteří chtějí své záběry ihned prohlížet na LCD displeji, budou potěšeni velkou úhlopříčkou 76 mm a také perfektním rozlišením 230 400 obrazových bodů. Také „internetová“ cena 8 tisíc korun je na tuto kategorii více než příjemná. 

Plusy

 • 3“ LCD a jeho rozlišení
 • práce firmwaru
 • obrazové efekty
 • kovové opláštění

Mínusy

 • přehlednost Menu 
 • málo tlačítek přímého přístupu
 • rychlost
 • cizojazyčné menu  

Cena

 • 9 174 Kč vč. DPH  

Zdroj

Hewlett-Packard s.r.o., Praha
tel.: 261 108 108
www.hp.cz 

Určitě si přečtěte

Články odjinud