Za snímače čistější a fotografie krásnější

29. května 2008
TWEET SDÍLET
Fotografové, kteří vlastní digitální zrcadlovku, neustále řeší problém čistoty snímače svého fotoaparátu.

Kdo to myslí s fotografováním vážně, je nebo bude vlastníkem zrcadlovky s možností výměny objektivu. Zrcadlovka s jedním objektivem je jako Ferrari s jedním rychlostním stupněm. Pokud máte více objektivů, je reálné riziko, že při jejich výměnách vniknou do komory fotoaparátu nečistoty, nejčastěji v podobě prachu a ty se časem usadí na snímači přístroje. Nečistoty na snímači stíní jeho buňky a způsobí charakteristické tmavé fleky na fotografiích, zejména ve světlech a při větším zaclonění.

Často se setkáváme s radou nevyměňovat objektiv v prašném prostředí, což je rada lichá. Pokud se rozhodnu fotografovat provoz ve vápence, těžko budu měnit objektiv v lese u potoka. Proto je racionálnější umět snadno a levně odstranit nečistoty ze snímače a z šachty za objektivem.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Takto se projeví nečistoty na snímači fotoaparátu

Některé fotoaparáty mají funkci automatického čištění snímače, což znamená, že snímač se „oklepe“. Je to výhoda, ale problém to neřeší, pouze ručních čištění bude potřebovat méně. Jsou i nečistoty, které mají tendenci se přilepit a pak ani oklepání nepomůže.

Pokud máte z běžných fotek podezření na přítomnost nečistot na snímači, vyfotografujte arch bílého papíru s maximálním možným zacloněním. Na fotografii při zvětšení v PC se tak nejznatelněji projeví tmavé fleky jako důsledek znečistěného snímače. Nečistoty mohou být i na objektivu, zrcátku nebo matnici.

Při vyfotografování bílého papíru s různou ohniskovou vzdáleností a různým zaostřením jsou skvrny:

 • stejné, nejsou vidět v hledáčku – nečistoty na snímači
 • různě velké nebo na jiných místech, mohou být vidět v hledáčku – nečistoty na přední nebo zadní čočce objektivu
 • v hledáčku se nemění a nejsou na snímku – nečistoty na matnici nebo zrcátku

Jako jeden ze způsobů jak odstranit nečistoty se uvádí ofukování snímače různými balonky nebo stlačeným vzduchem ze speciálních nádob. I když tímto způsoben nečistotu odfouknete, kam se poděje? Zůstane v těle fotoaparátu. Je otázkou času, kdy se objeví znova na senzoru i proto, že na povrchu se vytváří statický náboj, jenž přitahuje drobné částečky. Proto dávám přednost jemnému vysátí nečistot. Jako další stupeň, pro zvlášť odolné nečistoty, doporučuji ošetřit senzor mokrou a suchou stěrkou, které jsou k tomuto určeny.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Mokrá a suchá stěrka určená na senzor fotoaparátu

Před každým snímačem je umístěn filtr, který je na rozdíl od povrchu snímače poměrně odolný, takže snese mírné mechanické „umytí“. Když hovoříme o čistění snímače, jedná se vlastně o čistění filtru předřazeného před snímačem. Vysávání prostoru šachty za objektivem věnujte maximální pozornost, protože vše v tomto prostoru, zvláště mechanismus sklopného zrcátka, je velmi choulostivé.

Kdy čistit

Provádějte očistu snímače, pokud snímky vykazují znaky jeho znečistění. Preventivní čistění i přes relativní bezpečnost prováděných úkonů nedoporučuji. Není potřeba „zatěžovat“ jemné komponenty přístroje, pokud to není nezbytně nutné. Případné první znaky znečistění snímače hravě vyretušujete téměř v každém fotoeditoru.

Čím čistit

Jak jsem uvedl, na nelepivé nečistoty je ideální jemné vysátí. Existuje např. vysávací zařízení – „Green Clean“ s nádobkou se stlačeným vzduchem, nástavcem (vývěva vytvářející podtlak) a hadičkou, kterou přejíždíte nad snímačem nebo po stěnách šachty přístroje.

Souprava s třemi sety stěrek pro mokré a suché čištění a vysávací zařízení stojí okolo 1 350 Kč. Samotné tři stěrky Wet & Dry jsou zhruba za 400 Kč a náhradní nádobka se stlačeným vzduchem (400ml) asi 250 Kč. Její výdrž je 200× vteřinové stlačení, neboli přes 3 minuty vysávání. Vezmete-li v úvahu pořizovací cenu a nutnost vysávání zrcátka, matnice, snímače a okolních prostorů: žádná láce.

Mokrými a suchými stěrkami přejíždíme po snímači, respektive po filtru před snímačem. Tady bych použil osvědčený originál. V prodeji jsou „full frame“ a „non full frame“, tedy na větší a menší snímače.

Samodělo

Vysávání je jiná káva. Níže popsané jednoduché zařízení funguje bez rizika a bez trvalých nákladů.

Potřebné komponenty:

 • ruční akumulátorový vysavač, který má v příslušenství štěrbinový nástavec
 • akvaristická hadička na vzduchování (průměr 5 mm se silnějšími stěnami)
 • vhodná propiska
 • akrylový tmel
 • lepidlo Chemoprén Extrém

jednorázové náklady: asi 600 Kč a ještě získáte vysavač na drobné nečistoty

 1. Do zúženého nástavce vysavače vsuňte trubičku. Použil jsem spodní díl propisovačky, protože má odpovídající rozměry a je kónický. Čím více obrousíte spodní část, tím větší bude průměr otvoru pro nasazení hadičky.
 2. Akrylovým tmelem vyplňte otvory mezi trubičkou a stěnami nástavce vysavače. Nechte tmel dle návodu zaschnout.
 3. Tmel s trubičkou vytvoří jakousi zátku. Vysuňte jí z nástavce a lepidlem napevno spojte s nástavcem vysavače. Případné drobné netěsnosti zalepte.
 4. Hadičku nasaďte na konec trubičky a celý upravený nástavec vsuňte do vysavače.
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Komletní odsávací zařízení s 2 m. hadičkou, které připojíte k vysavači
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Upravený štěrbinový nástavec vysavače 
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Vhodná hadička, která je z měkkého materiálu, ale nekroutí se

Umím si představit různé nástavce jako ukončení hadičky nebo regulaci sání, v případě nutnosti, pomocí T rozbočovače a svorky na vedlejší hadičce.

Jak čistit

Vykazují-li snímky znaky znečistěného snímače, postupujte takto:

 1. Vyberte neprašné prostředí bez proudícího vzduchu. Optimální může být třeba koupelna, obklad a dlažba neskrývají prach. Vysavač s čistým lapačem prachu umístěte mimo koupelnu a pod dveřmi, případně pootevřenými dveřmi prostrčte hadičku. Tím zajistíte, že vzduch vycházející z vysavače nebude proudit v koupelně
 2. Při vypnutém fotoaparátu sundejte objektiv. V případě nutnosti nyní vysajte prach ze zrcátka nebo matnice. Před snímačem je zrcátko, které sklopíte. Zároveň se otevře závěrka. Zapněte proto fotoaparát a zvolte v menu funkci sklopení zrcátka (obvykle Mirror, Mirror lock-up atd.). Je důležité, aby akumulátor přístroje nebyl příliš vybit a během čištění nedošla energie, což by mohlo poškodit aparát
 3. Zapněte vysavač. Správná hadička se nekroutí, je měkká a při případném doteku snímače jej nepoškodí. Hadičkou vysajte nečistoty na bočních stěnách šachty. Pak vysajte snímač, nejlépe přikládáním a odtáhnutím hadičky, tak aby se její konec nedotýkal snímače
 4. Vypněte fotoaparát. Poté, co se zrcátko vrátí do původní polohy, nasaďte objektiv
 5. Proveďte kontrolní snímek. Jsou-li nečistoty na snímači stále, patrně přilepené, použijte další stupeň čištění
 6. Stejným způsobem sundejte objektiv a sklopte zrcátko. Vyjměte z obalu mokrou stěrku „Wet“ a lehce přetřete celý povrch snímače. Stěrku použijte bezprostředně po vyjmutí z obalu, aby se kapalina neodpařila.
 7. Vyjměte z obalu suchou stěrku „Dry“ a jemnými plynulými pohyby z jednoho na druhý konec snímače vysušte snímač. Vysoušení provádějte bezprostředně po aplikaci mokrou stěrkou, aby kapalina na snímači nestačila zaschnout. Obě stěrky jsou na jedno použití.
 8. Vypněte fotoaparát. Poté, co se zrcátko vrátí do původní polohy, nasaďte objektiv.

Není od věci, zvlášť když máte vysávání zdarma, občas odstranit prach z obou čoček objektivů a z bajonetu na fotoaparátu i objektivech.

Klepněte pro větší obrázek

Prostor za objektivem mého Pentaxu. V zrcátku skloněném v úhlu 450 je vidět šedá matnice. V azurovém rámečku: situace po zvolení funkce „Mirror Up“ a čištění snímače stěrkou. Zrcátko se sklopí vzhůru, zakryje matnici a otevře se závěrka. Objeví se lesklý snímač.

Za snímače čistější efektivně, bezpečně a levně. Tato metoda splňuje všechny tři parametry a mně se osvědčila. Věřím, že i vám pomůže při údržbě vaší zrcadlovky.

Témata článku: Fotoškola


Stephen Hawking. Einsteinův nástupce, který svůj handicap považoval za výhodu

Stephen Hawking. Einsteinův nástupce, který svůj handicap považoval za výhodu

Svůj handicap považoval geniální fyzik Stephen Hawking za výhodu, díky níž měl čas na své myšlenky a bádání. Vědec, který se zasloužil o popularizaci řady oborů, by se 8. ledna dožil osmdesáti let.

Jan Spěšný
Osobnosti vědy a technikyFyzika
Dying Light 2 čeká po vydání dalších 5 let podpory. Techland odhalil první přídavky do hry

Dying Light 2 čeká po vydání dalších 5 let podpory. Techland odhalil první přídavky do hry

Vydávání dodatečného obsahu pro velké hry není v dnešní době nic neobvyklého. Techland pro svoji novinku slíbil minimálně pětiletou podporu.

Martin Nahodil
OznámeníDying Light 2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Francie už nebude výjimkou. Apple přestane i na tomto trhu k iPhonům přibalovat sluchátka

Francie už nebude výjimkou. Apple přestane i na tomto trhu k iPhonům přibalovat sluchátka

** Apple odstranil nabíječky s sluchátka z krabiček před dvěma lety ** Francie však tomuto trendu pod hrozbou pokut vzdorovala ** Nakonec však kapitulovala - iPhony budou i zde bez sluchátek

Martin Chroust
SluchátkaiPhone
EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

Tentokrát žádné spekulace, ale rovnou oznámení z oficiálních zdrojů.

Martin Nahodil
Respawn EntertainmentOznámení
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Recenze Asus Zenbook 14X OLED: Jemný hlavní OLED doplňuje druhý displej v touchpadu

Recenze Asus Zenbook 14X OLED: Jemný hlavní OLED doplňuje druhý displej v touchpadu

** Nový typ OLED panelu s jemnějším rozlišením a netradiční strukturou ** Další generace ScreenPadu zkouší využití displeje v touchpadu ** Výkonnější grafika či netradiční touchpad se do tloušťky nepromítají

Tomáš Holčík
AsusNotebooky
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX
Samsung integroval čtečku otisků do platební karty. Zvýší bezpečnost a má plně nahradit PIN kód

Samsung integroval čtečku otisků do platební karty. Zvýší bezpečnost a má plně nahradit PIN kód

** Samsung se po vývoji vlastní platební karty zaměřil na bezpečnost ** Představil řešení, které umožní na kartu umístit čtečku otisků prstů ** Tato metoda splňuje i bezpečnostní pravidla od MasterCard

Martin Chroust
Kreditní kartaMasterCardČtečka otisků prstů
Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

** Z Google Play si už stáhnete první hru pro Windows ** Zatím se však jedná o vlastní řešení jednoho z vývojářů her ** Tento předvoj ukazuje, že cross-platform hraní je žádanou záležitostí

Martin Chroust
Mobilní hryWindowsAndroid