Za bublinky krásnější! OPC Optics uvádí inovovanou verzi legendárního Trioplanu 100

29. června 2020
TWEET SDÍLET

​Když před dvěma lety německá společnost OPC Optics přebírala od krachujícího majitele tradiční značku objektivů Meyer Optik Görlitz, slíbila omezit portfolio produktů, soustředit se na inovaci a cizelování vybraných objektivů a nabízet je klasickou obchodní cestou, nikoli přes internetové kampaně.

Sliby se postupně začínají naplňovat – nabídka objektivů byla zúžena na řady Trioplan, Primoplan a Lydith, na jejichž inovaci OPC postupně pracuje. Jako první objektiv si nyní mohou zájemci na stránkách Meyer Optik pořídit přepracovanou variantu legendárního Trioplanu 100, jenž se proslavil svým bublinkovým bokehem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Trioplan 100 F2,8 II je postaven na objektivu z roku 2015, který na trh uvedl prostřednictvím crowdfundingové kampaně předchozí majitel značky, společnost NetSE. OPC Optics přepracovalo mechanické části objektivu, vylepšilo optický design a čočky opatřilo novými vrstvami zabraňujícími vnitřním odleskům. Nový Trioplan by měl nabídnout dosud nejlepší obraz s výborným rozlišením a vysokým kontrastem. Praktickou inovací je i zkrácení minimální zaostřovací vzdálenosti na 90 cm. Ostření je manuální.  

Klepněte pro větší obrázek

Trioplan 100 je klasický triplet se třemi optickými členy ve třech skupinách, opatřený 15lamelovou clonou. Právě vysoký počet lamel stojí za typickým bokehem připomínajícím mýdlové bublinky, který je nejvíce patrný při plně otevřené cloně, fotí-li se v protisvětle. Trioplan 100 je ideální pro fotografování portrétů, ale díky poměru zvětšení 1:1 (s makrokroužky až 2:1) využití najde i v makrofotografii.

Klepněte pro větší obrázek

Trioplan 100 F2,8 II je dostupný pro fotoaparáty s bajonety Canon EF, Fuji X, Leica L, Leica M, MFT, Nikon F, Pentax K, Sony E a v nabídce je také varianta se závitem M42. Vzhledem k tomu, že se jedná o vskutku unikátní „sklo“, musíme počítat s poměrně vysokou cenou. Objektiv již nyní k zakoupení na stránkách výrobce za 999 eur.  

 

Témata článku: Technika, Objektivy

Určitě si přečtěte

Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Petr Březina

Petr Březina
Příslušenství
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika