Z deníku fotografa: Všichni fotí mobilem... máme se bát? Ne

14. ledna 2012
TWEET SDÍLET
Z deníku fotografa: Všichni fotí mobilem... máme se bát? Ne
Víc než čtvrtina všech fotografií vytvořených v loňském roce byla pořízena chytrým telefonem. Kdo takové snímky tvoří, jaké má ambice a dá se na ně vůbec dívat? Vždyť na tom vůbec nezáleží.

Publicista Daniel Dočekal na webu Lupa.cz přináší souhrn postřehů z několika zdrojů, které dokazují rostoucí význam mobilních telefonů na poli fotografie. Ve stručnosti, aktuální výzkum organizace NPD Group říká, že 27 % ze všech fotografií vytvořených v loňském roce, bylo pořízeno „chytrým telefonem“. O tom, že je to trend se velmi růstovou křivkou, zase přesvědčuje silný meziroční nárůst – ještě před rokem to bylo totiž „jen“ 17 %.

Další velice zajímavé poznatky přinášejí statistiky největší veřejné světové fotobanky – hádejte, jakým fotoaparátem, nebo spíš „fotoaparátem“ je pořízeno nejvíce snímků, vložených vloni na Flickr? Je to mobilní telefon Apple iPhone 4. Teprve s docela zřetelným odstupem za ním najdeme digitální zrcadlovky Nikon D90 a dále modely od Canonu 5D Mark II, Rebel T2i a 7D.

Pokud se zaměříme pouze na mobily, bezkonkurenčně zde dominuje právě iPhone – zjevně nejpoužívanějším fotomobilem je iPhone 4, následovaný modely 4S, 3G a 3GS. Na špici žebříčku se z ostatních značek probojoval pouze HTC EVO 4G, krčící se na pátém místě.

Jaké z toho plynou závěry? Ode mě je nečekejte. Je zjevné (a odkazované zprávy to logicky zmiňují), že mobil má na rozdíl od fotoaparátu každý neustále u sebe. Popsaný trend by měl dělat vrásky pouze jediné zájmové skupině, a tou jsou výrobci levných kompaktních fotoaparátů.

Právě jim zřejmě mizí největší procento zákazníků směrem k fotomobilům – tito uživatelé vytvářejí kvanta dat, do nichž zachycují hlavně svoje zážitky, a řekl bych, že jen nepatrné procento či promile z těch, kdo do ruky za účelem fotografování berou telefon a ne fotoaparát, má jakékoliv „vyšší“ tvůrčí ambice. I s mobilem lze určitě vytvořit umělecké dílo (ten význam nechť si každý stráví po svém) a zároveň i s tou nejdražší zrcadlovkou lze celý život fotit trapné pitomosti bez špetky vkusu.

Realita, kde se uživatelé fototechniky dělí do dvou táborů – na ty, komu záleží na parametrech výsledku a pak na ty, kdo chtějí prostě jen „fotit a nestarat se“, byla nastolena uvedením prvního komerčního fotoaparátu na trh.

A pak tu máme ještě jeden pohled – na lidi, kteří fotí, protože je to nějakým způsobem uspokojuje a na lidi, kteří neustále ostatní kritizují, protože fotí jinak, než právě jim připadá dostatečně vznešené.

Smířit se musíme s faktem, že obrazového smogu tvořeného fotomobily, bude čím dál víc. A s rozmachem sociálních sítí a zpřístupňováním všech dat na globální úrovni, budeme čelit čím dál většímu tlaku nahodilých obrazů vytvořených jen proto, že mobil máme po ruce a že má ta malá krabička se zatraceně špatnou optikou taky spoušť. O to víc bychom si měli naopak cenit výjimečnosti fotografií, které vážně stojí za vidění. Těch bylo vždy docela málo a jejich počet neroste stejně rychle jako množství těch, kdo cvakají jako o život…

Témata článku: Fejetony, Blog

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Fotografie týdne: Pohlazení – o smrti a její důležitosti pro bytí

Středověký člověk, jak upozorňuje Jacques Le Goff, má ke smrti dvojí silný vztah. Smrt je především branou do nebe. Je tím, pro co žijeme, můžeme sledovat těšení se na smrt, která je vysvobozením z pozemského utrpení a strádání.

Michal Černý

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

27 Helena Vyplelová

Novinka Sony A6600 nabídne vyšší kapacitu baterie. Model A6100 je vstupním modelem systému

Novinka Sony A6600 nabídne vyšší kapacitu baterie. Model A6100 je vstupním modelem systému

Společnost Sony představila nový top model APS-C systému A6600 s přepracovanou ergonomií a levnou variantu s okleštěnými funkcemi a horší hardwarovou výbavou – Sony A6100. Zároveň uvedla dvojici zoomů 16–55 mm F2,8 a 70–350 mm F4,5–6,3.

8 Helena Vyplelová