Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

11. března 2019
TWEET SDÍLET
Fotoaparát s funkcemi mobilu a možností výměny objektivů? S takovým konceptem se nyní snaží prorazit čínská společnost Yongnuo. Model YN450 je vybaven operačním systémem, 4/3 snímačem a bajonetem Canon EF.

​První zprávy o připravované bezzrcadlovce vybavené operačním systémem Android se objevily na podzim minulého roku, kdy společnost Yongnuo zveřejnila první snímky fotoaparátu s funkcemi mobilního telefonu a bajonetem pro objektivy Canon EF. Záměrem bylo vybrat plánovanému modelu jméno.

Klepněte pro větší obrázek

Redaktoři webu Cinema5D si prohlédli a vyzkoušeli prototyp Yongnuo YN450 na veletrhu CP+ a zároveň se tak dopídili dalších, dosud neznámých specifikací.

Hybridní fotoaparát je osazen 16Mpx CMOS snímačem formátu 4/3 od Panasoniku. Pravděpodobně se jedná o totožný čip, jímž je vybaven další produkt z dílny Yongnuo – fotoaparát ve stylu objektivu YN43, který se přes elektronické kontakty připojuje k mobilu. O zpracování dat se postará 8jádrový procesor Qualcomm a celý systém poběží na Androidu 7.1.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát má spolupracovat s objektivy s bajonetem Canon EF, což je poněkud zvláštní volba, vzhledem k použitému 4/3 senzoru. Počítat tedy bude nutné s crop faktorem. Využít nicméně bude možné jak značková „skla“ od Canonu, tak objektivy druhých výrobců, mezi něž patří i samotné Yongnuo. Koneckonců, na veletrhu byla novinka k vidění právě s pevnou „pětatřicítkou“ od této čínské společnosti.

Yongnuo YN450 podporuje ukládání 16Mpx snímků jak do formátu JPEG, tak do formátu RAW. Mobilními telefony je inspirované zakomponování předního fotoaparátu s rozlišením 8Mpx. Samozřejmostí je také možnost natáčení videa, a to dokonce ve 4K rozlišení při 30 sn./s. Jaký bude použit kodek a formát není prozatím známo.

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré ovládání a nastavení je soustředěno na zadní 5" dotykový displej s rozlišením 1 080 px na delší straně. Funkčnost obrazovky je totožná jako u mobilu – podporována jsou tedy rozličná gesta a nechybí ani lišta se softwarovými tlačítky pro základní navigaci v systému. Jediným fyzickým ovladačem je spoušť, jejímž namáčknutím je možné také ostřit – volbu AF oblasti je nutné provést samozřejmě přes LCD.

Klepněte pro větší obrázek

Skrytou zbraní celého systému je schopnost fungovat jako telefonní přístroj. Na těle zařízení tedy najdeme slot pro 4G SIM kartu. Interní paměť 32 GB bude možné rozšířit pomocí paměťových karet typu micro SD s pravděpodobnou maximální kapacitou 32 GB. Stejně jako u mobilu i zde je přítomen vstup pro USB (nabíjení a přenos dat) a sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče bezdrátové komunikace, novinka bude, opět po vzoru mobilů, vybavena jak modulem WiFi, tak modulem GPS.

Jako slabina se jeví výdrž baterie, která je dimenzována na nepřetržitý 4hodinový provoz. Potěšitelný je ovšem fakt, že 4 000mAh akumulátor je snadno vyměnitelný. Pro čínský trh by Yongnuo YN450 mělo být k dispozici již v dubnu. Cena by se měla pohybovat pod 500 USD.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Fotomobily, Android, Yongnuo, Bezzrcadlovky na Heureka.cz