Yashica Y35 – inovace, která se nepovedla

Yashica Y35 – inovace, která se nepovedla

Na podzim roku 2017 se objevily první informace o připravovaném digitálu Yashica Y35, který měl přinést do světa digitální fotografie závan analogového přístupu k fotografování. Jak to celé dopadlo?

Yashica Y35 přišla s novým konceptem, který měl napodobovat práci s klasickou analogovou zrcadlovkou, a to především ve smyslu nutnosti výměny filmu – v případě modelu Y35 se však vyměňují tzv. digifilmy, což jsou de facto malé kazety, které obsahují minimum elektroniky a po vložení do těla fotoaparátu se pouze aktivuje filtr na úrovni obrazového procesoru.

Ačkoli se jedná o nepříliš ergonomické řešení – filtr by samozřejmě šlo zapnout jakýmkoli tlačítkem přímo na těle fotoaparátu – mohlo oslovit především staromilce a ty, kdož se chtějí odlišovat. Samotný fotoaparát pak svým designem odkazuje na dřívější kinofilmové fotoaparáty Yashica a nemá ani displej pro kontrolu vyfoceného snímku.

Y35.jpg

Samotná crowdfoundigová kampaň na Kickstarteru vypadala velmi dobře a byla i kvalitně připravená, což přesvědčilo nemalé množství přispívajících, kteří se rozhodli projekt podpořit. Z původně požadovaných 800 000 hongkongských dolarů (cca 2,3 milionu korun) dosáhl projekt na 10 035 296 dolarů, což rozhodně není málo. První kusy se podle plánu měly distribuovat v dubnu letošního roku, nakonec k tomuto kroku došlo až v průběhu letních prázdnin.

A jaký je výsledek? Slušně řečeno velmi nepovedený, část podporovatelů není schopná najít při práci s fotoaparátem jediné pozitivum a část digitál vůbec nedostala a v komentářích pod Kickstarterovou kampaní žádají vrácení investovaných prostředků. Asi nejlépe vystihla tento stav skupina fotografů z Vancouveru na svém YouTube kanálu Point & ShootClub, kde umístila hned dvě videa, posuďte sami.

Jak je vidět, tak vnější podoba fotoaparátu je pouze pozlátko pro neznalé a důvěřivé, jelikož celková vnitřní stavba digitálu nestojí za nic a tolik opěvovaný digiFilm je zkrátka holým nesmyslem, který spíše komplikuje práci s aparátem a spadá do kategorie „kurvítek“ jak je známe v mnoha jiných provedeních. Vnitřní stavbu posuďte sami.

Za zmínku rozhodně stojí i fakt, že původní specifikace hovořila o malém snímači 1/3,2" se 14 Mpx a objektivu s F2,8, který byl posléze nahrazen jiným snímačem velikosti 1/2,5" s objektivem se světelností F2. Toho se skupina stojící za projektem rozhodla využít a spustila kampaň také na Indiegogo, kde se jí podařilo vybrat dalších 1,5 milionu amerických dolarů.

Bohužel se jedná o velmi podobný příběh, jako u Kodaku, který kdysi platil za etalon ve vývoji kinofilmových materiálů a fotoaparátů, ovšem s nástupem digitální revoluce se společnost ocitla v krizi, a tak prodala alespoň značku, se kterou následně handlovalo několik různých majitelů, kteří totálně zničili její pověst. Stejně tak bohužel aktuální Yashica Y35 nemá vůbec nic společného s výrobky značky Yashica, které známe z minulosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud