Xiaomi má novou technologii výsuvných objektivů pro fotomobily

6. listopadu 2020
TWEET SDÍLET

Čínská technologická společnost Xiaomi oficiálně zahájila svou každoroční konferenci Mi Developer Conference (MIDC 2020) v Pekingu. Během ní představila řadu nových technologií, včetně výsuvného širokoúhlého objektivu určeného pro budoucí chytré telefony.

Xiaomi čerpalo inspiraci z designu tradičního kompaktního fotoaparátu, kdy vyvinula fotomodul se skládací konstrukcí a velkou vstupní čočkou. Společnost tak doufá, že tím razantně vylepší výkon mobilního fotoaparátu. Použitý design totiž zajišťuje průchod většího množství světla až o 300 %. Zásadní vylepšení by tím mělo přijít nejen v portrétní fotografii, ale samozřejmě i v té ve zhoršených světelných podmínkách.

Design dále zahrnuje novou technologii stabilizace obrazu, která zvyšuje ostrost o 20 %. Teleskopický design má hlavní výhodu v tom, že pokud kameru zrovna nepoužíváte, má telefon kompaktní rozměry bez zbytečně vystouplých prvků. Druhou výhodou je optické přiblížení, díky kterému odpadne nutnost osazení telefonu samostatným teleobjektivem.

Klepněte pro větší obrázek
Xiaomi Mi 10 Ultra je aktuální špičkou mezi mobilními fotoaparáty.

I když je toto řešení zatím hudba budoucnosti, tak na oslavu svého 10. výročí založení konečně uvedla společnost na trh smartphone Mi 10 Ultra. Ten obsahuje sestavu čtyř fotoaparátů, včetně teleobjektivu nabízejícího ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 120 mm v kombinaci se snímačem o rozlišení 48Mpx s pixely o velikosti 2,4 µm. Na nejširším ohnisku 12 mm je snímač s rozlišením 20 Mpx. V DXOMark již prošel telefon testem a se 133 body si vysloužil druhou příčku v žebříčku, kdy je před ním jen Huawei Mate 40 Pro se 136 body.

Klepněte pro větší obrázek
Samsungu podobný koncept objektivu nevyšel. Jistě ale za to mohly i jeho ne příliš kompaktní rozměry.

Xiaomi tedy fotoaparáty umí, a je tak otázkou, kdy se jeho teleskopického objektivu dočkáme a samozřejmě, jak moc dobře bude pro mobilní fotografii použitelný. Podobný koncept totiž již v minulosti přinesl i Samsung, avšak s nějakým masivním úspěchem se nesetkal. Jednalo se o model Samsung Galaxy S4 zoom, který nabízel 10násobné optické přiblížení.

Témata článku: Fotoaparáty, Příslušenství, Fotomobily, Technologie, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz