www.wwg.cz - galerie významných (nejen) českých fotografů

13. srpna 2004
TWEET SDÍLET
Výstavy fotografií již dávno nejsou doménou pouze uměleckých galerií, v mnohém je dnes dokáže zastoupit i internet. Dojem z velkých zvětšenin a pocit z kulturní události samozřejmě nenahradí, pro přehled o práci fotografa však postačí. Velkou předností naopak je to, že se můžete kdykoliv libovolně vracet k fotografiím autorů minulých prezentací.

Galerií nejrůznějších podob existuje na internetu nepřeberné množství (např. i na našem webu). Některé jsou otevřené široké veřejnosti, jiné jen těm nejlepším z nejlepších. Mezi nejvýznamnější galerie u nás patří World Webphoto Gallery. Navzdory svému názvu prezentuje tvorbu převážně významných českých a slovenských fotografů. Namátkou jmenujme například Jindřicha Štreita, Bohdana Holomíčka, Františka Dostála, Tono Stana, Tomkiho Němce, Jana a Sáru Saudkovy, Jana Šibíka, Herberta Slavíka nebo Roberta Vana. Je málo známých současných jmen, které byste v seznamu zde již vystavujících autorů nenašli. Galerii již několik let provozuje jako svoji uměleckou odnož společnost Heller.cz, zabývající se především prodejem snímků pro komerční účely.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka galerie

Obrazovka webu je stále rozdělena na 3 části. V její úvodní podobě je vlevo především hlavní snímek právě probíhající (resp. chcete-li nejnovější) výstavy, samozřejmě včetně jejího názvu a jména autora. V pravém spodním okně vidíte úvodní text, v okně horním pak seznam autorů předešlých výstav. Udávané optimální rozlišení obrazovky 800 × 600 px je dnes již poněkud zastaralé, v pravé části obrazovky tak většina uživatelů má nevyužité prázdné místo. Naopak ve svislém směru se ani při vyšším rozlišení nevyhnete nepříjemnému posouvání obrazu. Grafická úprava je sympaticky umírněná a nijak tak nepřebíjí dojem ze samotných snímků.

Po kliknutí na úvodní fotografii nebo na autora některé z předešlých výstav se obsah změní.

Klepněte pro větší obrázek
Galerie vybraného autora

Nahoře vidíte pás náhledů. Šipkami s ním posouváte (pomalu nebo rychleji) doleva nebo doprava. Jeho podobu můžete změnit v „Menu styl“ pod ním, což je ale vcelku zbytečné, protože standardní úprava je plně vyhovující. Po kliknutí na některý z náhledů se snímek zobrazí dole ve větší podobě. Stisknutím „Zvětšit obrázek“ otevřete fotografii v ještě větším samostatném okně - bohužel jen u některých fotografů.

Klepněte pro větší obrázek
Okno s velkým zobrazením snímku

Vlevo vidíte portrét autora, můžete zde také zobrazit text uvádějící jeho výstavu nebo jeho životopis. Tlačítkem „Zpět“ se vrátíte na úvodní stránku.

V menu vlevo nahoře by mohlo být zajímavé tlačítko „Foto zdarma“, skrývá se pod ním ovšem zatím jen 6 abstraktních snímků.

Klepněte pro větší obrázek
Stránka s fotografiemi k volnému použití

Stejně tak „Reportáže“ se bohužel týkají pouze jedné výstavy Jindřicha Štreita v New Yorku.

Klepněte pro větší obrázek
Stránka s reportážemi

Výstavy se v galerii obměňují (resp. přibývají) jednou měsíčně, přehled (nejen) českých fotografů tak jistě bude stále reprezentativnější.


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame