World Press Photo vyhrála fotografie exekuce

Padesátý ročník soutěže World Press Photo vyhrála černobílá fotografie policisty prohledávajícího byt neplatiče při exekuci v Clevelandu. Jejím autorem je Anthony Suau. Fotografie je součástí cyklu Americká ekonomika v krizi, který získal druhé místo v kategorii Každodenní život.

WorldPressFoto.jpg 
Titulní stránka prestižní soutěže World Press Photo

Předsedkyně třináctičlenné poroty MaryAnne Kolonová o této fotografii říká: „Síla fotografie je v jejích kontrastech. Působí dramaticky a přitom jde o běžnou situaci při exekučním řízení. Válka v klasickém slova smyslu teď přichází do domovů lidí, kteří nejsou schopni splácet hypotéky."

Putovní výstava World Press Photo navštíví na sto galerií po celém světě. V České republice bude ke spatření ve dnech 18. září – 11. října 2009 ve výstavní galerii Karolinum v Praze.

Anthony Suau pochází ze Spojených států. Za své fotografie z Etiopie obdržel v roce 1984 Pulitzerovu cenu. V roce 1987 poprvé získal první místo ve World Press Photo s fotografií zachycující demonstrace v Jižní Koreji. Fotografuje zejména pro časopis Time a je autorem několika knih.

Kompletní výsledky a vítězné fotografie je možné spatřit na domovské stránce World Press Photo.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud