World Press Photo vyhrál snímek mladíka, který protestuje básní

Letošní ročník soutěže World Press Photo (WPP) se od těch minulých v mnohém liší. Laureáti a novináři přicházejí o slavnostní vyhlášení, fotografická veřejnost prozatím o možnost prohlédnout si vítězné fotografie na vlastní oči na putovní výstavě. Tento rok, kdy svět zasáhla pandemie koronaviru, zůstává pouze internetové spojení a komunikace prostřednictvím jedniček a nul. 

Pozornost novinářů se loni opět upínala k neklidné oblasti severní Afriky, která je od tzv. arabského jara zmítána vlnami nepokojů. Vedle dlouhodobého syrského konfliktu rostou nepokoje také v oblíbených turistických destinacích Evropanů v Severní Africe. Fotografie roku Jasujošiho Čiby Straight Voice však byla pořízena v jižnější části Afriky, Súdánu.

Klepněte pro větší obrázek

Na snímku, který zvítězil rovněž v kategorii Zprávy, vidíme mladého muže, který osvětlen obrazovkami mobilů recituje protestní báseň během demonstrace za občanská práva v súdánském hlavním městě Chatúmu. Mladí lidé na ni protestovali proti nedemokratickým opatřením přechodné vlády armády, která se ujala moci po svržení súdánského diktátora al-Bašíra. „Vidíme mladého člověka, který nedrží v ruce zbraň ani nehází kameny, recituje báseň. Je to hodné uznání a zároveň to vyjadřuje naději,“ komentoval vítězný snímek předseda soutěžní poroty Lekgetho Makola.

Klepněte pro větší obrázek

Téma revolty mladé generace proti autoritativním režimům dominuje též vítězné fotografické sérii Romaina Laurendeaua (008-015), která získala též první místo v kategorii Dlouhodobé projekty. Černobílá série Kho, the Genesis of a Revolt, která vznikala v letech 2014 až 2016, zachycuje příběh vzniku rozsáhlého (největšího za posledních několik dekád) protestního hnutí, které zabránilo v pořadí páté kandidatuře dlouhodobého prezidenta Abdelazíze Boutefliky. U zrodu hnutí stáli mladí Alžířané, kteří se musejí potýkat s obrovskou nezaměstnaností i společenskými restrikcemi.

Vítězné snímky i série reflektují většinu důležitých loňských událostí: od hongkongských demonstrací, ničivých australských požárů přes důsledky klimatických změn a hledání ekologických řešení po islámský terorismus. Chvályhodné je, že WPP pokračuje v nastoleném trendu a preferuje výraz, kontextuálnost a atmosféru snímku před prvoplánově drastickými obrazy.

Letos se soutěže zúčastnilo 4282 fotografů ze 125 zemí. Porota vybírala vítěze ze 74 tisíc fotografií. Putovní výstava vítězných fotografií, která tradičně startuje v Amsterdamu, se prozatím odsouvá na neurčito. Všechny oceněné snímky a série si můžete prohlédnout na stránkách organizace World Press Photo

Témata článku: Kultura, Soutěže, Fotografové