Letošní ročník soutěže World Press Photo (WPP) se od těch minulých v mnohém liší. Laureáti a novináři přicházejí o slavnostní vyhlášení, fotografická veřejnost prozatím o možnost prohlédnout si vítězné fotografie na vlastní oči na putovní výstavě. Tento rok, kdy svět zasáhla pandemie koronaviru, zůstává pouze internetové spojení a komunikace prostřednictvím jedniček a nul.
Pozornost novinářů se loni opět upínala k neklidné oblasti severní Afriky, která je od tzv. arabského jara zmítána vlnami nepokojů. Vedle dlouhodobého syrského konfliktu rostou nepokoje také v oblíbených turistických destinacích Evropanů v Severní Africe. Fotografie roku Jasujošiho Čiby Straight Voice však byla pořízena v jižnější části Afriky, Súdánu.
Na snímku, který zvítězil rovněž v kategorii Zprávy, vidíme mladého muže, který osvětlen obrazovkami mobilů recituje protestní báseň během demonstrace za občanská práva v súdánském hlavním městě Chatúmu. Mladí lidé na ni protestovali proti nedemokratickým opatřením přechodné vlády armády, která se ujala moci po svržení súdánského diktátora al-Bašíra. „Vidíme mladého člověka, který nedrží v ruce zbraň ani nehází kameny, recituje báseň. Je to hodné uznání a zároveň to vyjadřuje naději,“ komentoval vítězný snímek předseda soutěžní poroty Lekgetho Makola.
Téma revolty mladé generace proti autoritativním režimům dominuje též vítězné fotografické sérii Romaina Laurendeaua (008-015), která získala též první místo v kategorii Dlouhodobé projekty. Černobílá série Kho, the Genesis of a Revolt, která vznikala v letech 2014 až 2016, zachycuje příběh vzniku rozsáhlého (největšího za posledních několik dekád) protestního hnutí, které zabránilo v pořadí páté kandidatuře dlouhodobého prezidenta Abdelazíze Boutefliky. U zrodu hnutí stáli mladí Alžířané, kteří se musejí potýkat s obrovskou nezaměstnaností i společenskými restrikcemi.
Vítězné snímky i série reflektují většinu důležitých loňských událostí: od hongkongských demonstrací, ničivých australských požárů přes důsledky klimatických změn a hledání ekologických řešení po islámský terorismus. Chvályhodné je, že WPP pokračuje v nastoleném trendu a preferuje výraz, kontextuálnost a atmosféru snímku před prvoplánově drastickými obrazy.
Letos se soutěže zúčastnilo 4282 fotografů ze 125 zemí. Porota vybírala vítěze ze 74 tisíc fotografií. Putovní výstava vítězných fotografií, která tradičně startuje v Amsterdamu, se prozatím odsouvá na neurčito. Všechny oceněné snímky a série si můžete prohlédnout na stránkách organizace World Press Photo.