World Press Photo: vyhrál Pietro Masturzo

Nezávislý italský fotograf Pietro Masturzo byl v Amsterodamu vyhlášen vítězem mezinárodní soutěže fotografů World Press Photo. Pietrův snímek, který zachycuje ženu na střeše teheránského domu křičící na protest proti výsledkům červnových prezidentských voleb v Íránu, porota vybrala z celkového počtu 101 960 fotografií. V deseti kategoriích bylo celkově odměněno 63 fotografů z 23 zemí, soutěže se zúčastnilo 5847 fotografů ze 128 zemí. Mezi oceněnými není žádný Čech ani Slovák.

"Tato fotografie ukazuje počátek něčeho, počátek velké historie. Dodává informaci perspektivy a působí stejně tak vizuálně jako emocionálně," uvedla předsedkyně poroty Ayperi Ecerová.

Častými tématy oceněných fotografií jsou dramata a konfliktní situace ve světě během uplynulého roku - válka v Afghánistánu, lednová izraelská ofenziva v pásmu Gazy, teroristické útoky, války drogových klanů v Mexiku, obrovské požáry v Austrálii, násilnosti na Madagaskaru a podobně.

Masturzo.jpg
WORLD PRESS PHOTO 2010: Pietro Masturzo, Itálie

Masturzo převezme cenu spolu s částkou 10 000 eur (asi 250 000 korun) 2. května v Amsterodamu a společnost Canon Europe jej odmění digitálním fotoaparátem Canon EOS a soupravou objektivů. Vítězná fotografie je jedna ze série, kterou pořídil v Teheránu jednoho večera krátce po volbách z 12. června. "Nemohu tomu uvěřit. Nikdy jsem si nemyslel, že by mohl vyhrát nezávislý fotograf," řekl Masturzo telefonicky agentuře AP.

Nigel Taylor, ředitel oddělení Marketing Communications divize Canon Consumer Imaging Group, Europe, poznamenal: „S neustále se měnícími podmínkami, v nichž fotožurnalisté vyprávějí své příběhy, nabývá moc a síla obrazu na nebývalém významu. Dlouhodobé partnerství společnosti Canon se soutěží World Press Photo je živeno vášní pro obraz a snahou umožnit každému vyprávět jeho příběh. Všichni vítězové letošního ročníku projevili ve způsobu, jakým podávají své vlastní příběhy i příběhy jiných, úžasnou horlivost a osobitost. Všem srdečně blahopřejeme k jejich úspěchu.“

Výstavu vítězných fotografií soutěže World Press Photo zájemci mohou zhlédnout od pátku 23. dubna do 20. června 2010 v amsterodamském kostele Oude Kerk. Poté se výstava vydá na turné, kdy zavítá do 100 měst ve 45 zemích světa. Vítězné snímky si můžete také prohlédnout na stránce www.worldpressphoto.org.

Soutěž World Press Photo podporuje Dutch Postcode Lottery a jejími globálními sponzory jsou společnosti Canon a TNT.

Určitě si přečtěte

Články odjinud