World Press Photo 2021 ve znamení krize – zejména zdraví, ale též identity a životního prostředí

Letošní ročník prestižní fotožurnalistické soutěže má své vítěze. Napříč deseti tematickými kategoriemi zachytili přední světoví fotografové zásadní události a peripetie uplynulého roku 2020. Čeští zástupci se mezi nejlepší letos neprobojovali.

Láska za časů covidu

Nejvyššími metami World Press Photo Awards jsou tituly Fotograf roku a Fotografická série roku. Samostatným obrazem, který nejlépe vystihuje uplynulých 365 dní, je podle poroty snímek Madse Nissena s názvem První obje (angl. The First Embrace).

Dánský fotograf na Fotografii roku zachytil pracovnici pečovatelského domu Adrianu Silva da Costa Souzovou, jak po dlouhých týdnech odříkání fyzického kontaktu se svými svěřenci objímá jednu ze svých klientek. Akt objímání v sobě nese význam, který je všeobecně srozumitelný, k němu se na Nissenově fotografii navíc přidávají rekvizity, které záběr zasazují do konkrétního času – koronavirové pandemie – a které svým uspořádáním a tvarem připomínajícím motýlí či andělská křídla, vyvolávají další významy a konotace.

Klepněte pro větší obrázek

Porotce soutěže Kevin WY Lee k Fotografii roku dává: „Tento ikonický snímek covidu-19 zvěčňuje zcela mimořádný okamžik našeho života. Vidím v něm zranitelnost, něhu, ztrátu a odloučení, odcházení, ale co je důležité, také odhodlání přežít a vytrvat – to vše v jednom všeříkajícím záběru.“

Za právo na děti

Cenu za nejzdařilejší fotografickou sérii si odnesl dlouhodobý projekt Antonio Faccilongo s názvem Habibi, který z netradičního úhlu rodinných vztahů nahlíží desetiletí trvající izraelsko-palestinský konflikt. Série odhaluje dopad této války na rodiny Palestinců vězněných v Izraeli, především obtíže, jimž musejí čelit v úsilí o zachování svých reprodukčních práv a lidské důstojnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Na výjimečnost tohoto projektu poukazuje jeden z porotců, Ahmed Najm: „Fotografova novinářská perspektiva a taktéž jedinečnost tohoto příběhu přetváří téma v umělecké dílo. Projekt odkrývá jinou tvář dlouholetého sporu mezi Izraelem a Palestinou.“

Do soutěže se letos přihlásilo 4315 fotografů ze 130 zemí. Porota vybírala ze 74 470 snímků. Držitelé titulu Fotografie roku a Fotografická série roku obdrží 5000 EUR. Vítězné snímky budou k vidění na putovní výstavě. Jako první ji budou moct navštívit 17. dubna návštěvníci amsterdamské galerie De Nieuwe Kerk.

Další vítězné snímky a série jsou záznamem toho nejdůležitějšího, co se minulý rok událo, poněkud zarážející je snad pouze absence tématu amerických prezidentských voleb. V galerii laureátů tak najdeme záběry zachycující rozmach protirasistického hnutí Black Lives Matter, devastující výbuch v bejrútském přístavu, arménsko-ázerbájdžánský válečný konflikt o Náhorní Karabach, důsledky klimatických změn a dopady zdravotnické krize na lékaře, sportovce, na osobní i společenský život.

Některé z oceněných fotografií si můžete prohlédnout v naší komentované galerii, kompletní přehlídku najdete na stránkách soutěže.

Témata článku: Kultura, Soutěže, Fotografové

Určitě si přečtěte

Nejlepší akty roku 2020 od fotografů DIGIareny

Nejlepší akty roku 2020 od fotografů DIGIareny

8 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
Jak na fotky ze surových RAW dat

Jak na fotky ze surových RAW dat

Obrazových formátů, které se používají v oblasti digitální fotografie není mnoho, v zásadě se můžeme setkat s nejběžnějším JPEGem, kterému sekunduje bezztrátový formát RAW. Pro jeho úpravu je však třeba speciální software.

13 Petr Březina

Petr Březina
Fotoškola
Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Fotografie měsíce: Koridor, Evoluce a Bílý trpaslík

Společným jmenovatelem březnových snímků je fotografování jako sdělování. V centru zájmu stojí otázka, jak skrze fotografii předat divákovi myšlenku, situaci, emoci.

2 Michal Černý

Michal Černý
Kultura
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotografický software