14
Fotogalerie

WebP: nahradí Google formát JPEG?

Není to tak dávno, kdy Google představil svůj formát WebM, který má za úkol nahradit populární flash video. Google se nyní rozhodl své snahy rozšířit také na statické obrázky a přichází z formátem WebP. Cílem tohoto formátu je lepší komprese obrázků spojená s jejich rychlejším načítáním.

Náhrada veterána JPEG?

Fotografie, obrázky či různé ilustrace dnes tvoří dle Googlu více než 65% přenášených dat. V případě fotografií, je v naprosté většině případů použita ztrátová komprese JPEG. Ilustrace a obrazové součástí webových stránek jsou pak většinou uloženy ve formátech PNG či GIF. Vývojáři společnosti Google se rozhodli zaměřit na procentuálně využívanější ztrátové formáty.

Pro nový formát WebM se Google rozhodl využít algoritmu VP8, jehož podrobnou specifikaci můžete nalézt zde. Ve stručnosti se algoritmus snaží předpovídat hodnoty pixelů podle okolních hodnot, přičemž ukládá pouze chybu, která při předpovědi vznikla. Tato obrazová data jsou zabalena do RIFF kontejneru, do kterého lze ukládat meta informace, podobně jako u JPEG. Pokud se rozhodnete metadata nepoužít, zabere hlavička souboru jen 20 bajtů.

Obstojí v praxi?

V teoretické rovině jsou výsledky algoritmu VP8 potažmo formátu WebP více než zajímavé. Aby vývojáři své teoretické výsledky potvrdili v praxi, rozhodli se provést následující test. Vybrali náhodně jeden milión obrázků, převážně JPEG souborů v kombinaci s několika PNG a GIF soubory. Vybrané obrazové soubory převedli do formátu WebP, tak aby nedošlo ke snížení obrazové kvality. Výsledek tohoto testu byl pozoruhodný. Celkový objem dat se snížil o 39%. Pokud si chcete podobný test vyzkoušet sami, máte možnost pomocí následující utility. Bohužel je prozatím k dispozici jen pro 64 bitový operační systém Linux.

Propadne či převezme žezlo?

Zda-li nový formát od Google uspěje záleží na mnoha faktorech. Nemalou devízou formátu WebP je bezmála 40% snížení datového objemu oproti stávajícímu JPEG. Otázkou zůstává nakolik bude datová úspora pro uživatele výhodná z hlediska přechodu, konverzí a celkového „zlidovění“ formátu. Při dnešních cenách pevných disků a vysokorychlostního internetového připojení lze formátu WebP předpovídat spíše jepičí život, než-li výraznější úspěch.

Ukázková galerie, první snímek v JPEG formátu, druhý po konverzi do WebP a zpět do nekompriovaného PNG pro porovnání:

1_original.jpg 1_webp.png

10_original.jpg 10_webp.png
max. velikost | max. velikost

3_original.jpg 3_webp.png

4_original.jpg 4_webp.png
max. velikost | max. velikost

6_original.jpg 6_webp.png
max. velikost | max. velikost

7_original.jpg 7_webp.png
max. velikost | max. velikost

9_original.jpg 9_webp.png
max. velikost | max. velikost

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud