WD Photos: záloha a sdílení fotografií nejen v mobilu

20. srpna 2013
TWEET SDÍLET
Aplikace WD Photos je společně s domácím síťovým diskem zajímavou alternativou k řadě cloudových služeb pro zálohu fotografií. Vyzkoušel i jsme ji společně s dvoudiskovým úložištěm My Book Live Duo.

Zálohování dat je jedna z věcí, které dosud nejsou v rámci digitální fotografie uspokojivě vyřešeny. V případě filmu to bylo vcelku jednoduché – archivované negativy anebo diapozitivy byl onou zálohou, nad kterou si dnes lámeme hlavu.

Společně s vytištěnými fotografiemi jste tak mohli mít vše velmi snadno přehledně zálohováno/archivováno. Obecně se pak doporučovalo snad jen to, nemít vše na jednom místě a dbát na vhodné prostředí, ve kterém se budou negativy uchovávat – vyvarovat se vysoké vlhkosti, vysokým teplotám a světlu.

Jak na zálohování digitálních dat?

V případě digitální fotografie je však zálohování mnohem náročnější, neboť samotná záloha dat ještě neznamená, že tato budou za čas čitelná. Populárním způsobem zálohování dříve bývalo vypalování dat na kompaktní disky anebo DVD, bohuže jak se časem ukázalo, tak ačkoliv je životnost disku několik desítek let, s čitelností je to mnohdy velmi odlišné a už po pár letech bylo DVD nečitelné.

Nejlepším řešením pro zálohování dat jsou tedy stále pevné disky, na které nahrajete data a poté je uložíte na chladné, suché a bezpečné místo – například na dno skříně – odkud jej budete vyndavat pouze v případě doplnění dalších dat do archivu/zálohy.

Obecně se pak doporučuje mít tuto zálohu na třech nosičích – přímo v počítači pro přímý přístup k fotografiím, dále na avizovaném disku, uloženém ve skříni a poslední kopie by měla být na zcela jiném fyzickém mediu, které bude navíc umístěné v jiné lokalitě, takže při zatopení či požáru domu budete mít stále odkud obnovovat zálohu.

V praxi však zálohování u většiny z nás vypadá poněkud odlišně, a sice snímky v počítači  potom na jednom, maximálně dvou discích. Společně s tím, jak se zvyšuje kapacita cloudových úložišť, tak se také velká část záloh fotografií přesouvá právě na internet – například populární Flickr nabídl uživatelům hned 1TB datového prostoru, což je skutečně obří kapacita.

Většina takovýchto cloudových úložišť pro fotografie však má jedno zásadní ale – nejste sice limitování celkovou velikostí dat, ovšem maximální velikost fotograie už bývá omezena, a pokud tato omezena není, tak narazíte na omezení v podobě nemožnosti ukládání RAW dat.

Pro pokročilejší fotografy tak ke slovu přicházejí domácí úložiště, kde můžete mít zálohu prakticky v jakékoliv podobě – ideální stav je samozřejmě ten, kdy máte snímky v domácím úložišti a paraleleně s ním také v cloudu na internetu.

Víc než jen NAS

Domácí úložiště dat – NAS – obvykle slouží především jako multimediální centrum zábavy, kde se hromadí hudba, filmy a také fotografie. Ve většině případů jsou nejlevnější NASy jednoduchou krabicí s jedním pevným diskem. V lepších případech a vyšších cenových hladinách budete mít k dispozci více pevných disků, které můžete za pomoci nejrůznějších programů nastavit tak, aby se data tzv. zrcadlila – v případě, že by byl jeden z disků poškozen, stále ještě je tu šance obnovit data z druhého disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Taková trochu tlustší kniha....

Na podobném principu pracuje úložiště MyBook Live DUO – jak už sám název napovídá, tak se jedná o dvoudiskové úložiště. Oproti pokročilým NASům v tomto případě nečekejte žádné super funkce, jako je například automatické stahování torrentů. Na druhou stranu výhodou tohoto zařízení je fakt, že jej připojíte do sítě a k elektřině a za pár minut je připraveno k provozu.

Klepněte pro větší obrázek 
V případěpotřeby můžete My Book jednoduše otevřít a disky vyjmout

Současně s MyBookem je dostupná také aplikace určená pro mobilní zařízení (telefon, tablet) WD 2GO, která umožňuje jednak přistupovat ke sdíleným složkám s různorodým obsahem a jednak také aplikace WD Photos, která zpřístupní online fotografie uložené v konkrétní složce. A právě na WD Photos se podíváme podrobněji.

Jakmile připojíte My Book k síti, najdete jej obvykle v průzkumníku v zařízeních umístěných v síti. S pomocí dodávaného softwaru však můžete prohledat celou síť a najít My Book i v případě, že by se v průzkumníku nezobrazil, následuje namapování disku jako síťové jednotky a potom  už se můžete vrhnout rovnou do webového rozhraní pro správu disku, složek a dat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní pro konfiguraci je vcelku přehledné, ještě před přístupem z externích zařízení je nutné nastavit práva pro sdílení

Fotky doma i v mobilu

Samotná aplikace WD Photos je zdarma ke stažení jak pro systém iOS, tak pro systém Android, uživatelé Windows Phone bohužel zůstávají o tento nástroj ochuzeni. Práce s aplikací je poměrně snadná. Při prvním spuštění si můžete vybrat mezi připojením k disku a demo módem. Při připojení budete vyzvání k propojení se spolupracujícím diskem – příjemné je že aplikace v okamžiku připojení do sítě oskenuje na pozadí okolní zařízení a jako první vám nabídne připojený síťový disk WD, takže nemusíte zdlouhavě hledat zařízení v síti.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka aplikace 

Samotné propojení je také poměrně snadné jakmile klepnete na ikonu nalezeného disku, vyzve vás aplikace k zadání unikátního kódu, který je možné najít v prostředí webového rozhraní pro přístup k disku.

Klepněte pro větší obrázek 

Jakmile spárujete mobil/tablet se síťovým diskem, musíte ještě zvolit, zda se mají fotografie pořízené mobilem automaticky synchronizovat s diskem, tuto možnost můžete posléze ještě změnit v nastavení aplikace, nicméně je to velmi pohodlný způsob, jak si automaticky vytvořit zálohu fotografií v telefonu – jakmile jste někde připojení přes wifi k internetu a spustíte aplikaci WD Photos, proběhne synchronizace mezi telefonem a diskem a máte fotografie zálohované.

Klepněte pro větší obrázek 

Samotná aplikace, jelikož se jedná primárně o fotoalbum propojené s domácím úložištěm, příliš mnoho nastavení nemá, vejdou se na jednu záložku. Pro ty, kdo si neví s něčím rady, je připravena nápověda přímo v aplikaci (výrobce vás nežene na svůj web) – nicméně je pouze v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po synchronizaci alb a fotografií se přímo v aplikaci zobrazí přehled alb, vytvořených na síťové disku, fotografie pořízené mobilem/tabletem se nahrávají do složky pojmenované vaším jménem, respektive jménem, které jste uvedli při povolení sdílení v ovládacím rozhraní disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Přepínat se můžete mezi třemi typy zobrazení galerie

Prohlížení fotografií je pak velmi snadné, poklepáním na snímek se tento otevře v zobrazení na celou obrazovku. Můžete si jej přiblížit, nechat si zobrazit základní informace (název, datum pořízení a cestu, kde je snímek uložen – EXIF data bohužel aplikace nečte). Případně je možné nechat si načíst snímek v plném rozlišení, tak abyste viděli všechny detaily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslední možností je pak spuštění slideshow, sdílení snímku anebo odeslání jeho konkrétní webové adresy. K dispozici je také nastavení fotografie jako pozadí či tapety zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Instalovat nebo ne? Velmi jednoduchá otázka, pokid máte doma úložiště od Western Digital, které podporuje práci s aplikací WD Photos, pak určitě neváhejte a aplikaci si nainstalujte – dostanete tak jednoduché, ale dostačující úložiště s možností prohlížet fotografie kdekoliv. Nemluvě o tom, že se budou snímky z mobilu/tabletu automaticky zálohovat na disk.

Pozn. pro testování mobilních aplikací využívá redakce tablet Samsung Galaxy Tab 2

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Fotomobily, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

tisková zprávaJan Láska
Ochrana spotřebiteleBlack FridaySlevy