Vzhůru do digitální fotokomory – formát RAW

Vzhůru do digitální fotokomory – formát RAW

Za zkratkou RAW se ukrývá formát umožňující ukládat snímky v surové podobě ze snímače digitálního fotoaparátu. Ve třídě profesionálních fotoaparátů je podpora tohoto formátu samozřejmostí, u amatérských přístrojů však tato možnost často chybí. Jaké má výhody a nevýhody práce se surovými daty neupravenými softwarem fotoaparátu, tedy bez vyvážení bílé, bez doostření či nastavení nasycení barev a podobně?

Použití formátu RAW neznamená automaticky nárůst ostrosti snímku a dramatické zlepšení jeho vzhledu. Jeho výhoda spočívá zejména ve větší bitové hloubce a možnosti výslednou podobu ovlivnit v průběhu procesu „vyvolání“ snímků na počítači. Nemusíte se tak při focení zabývat tím, zda jste zvolili například vhodné nastavení vyvážení bílé a ostrost snímku můžete nastavit podle jeho povahy a vašeho výtvarného záměru.

Možná namítnete, že barevnost snímku je možné, stejně jako další parametry, upravit v bitmapovém editoru i ve formátu JPEG. Tato cesta však s sebou nese viditelnou degradaci kvality obrazové informace - ať již v podobě ztráty plynulých barevných přechodů, nebo v podobě ztráty kresby ve stínech či v přepálených světlech.

Větší bitová hloubka, tedy více informací formátu RAW také umožňuje do jisté míry napravit nepřesnou expozici snímku bez výše zmíněné viditelné degradace. Hlavní nevýhodou tohoto procesu je vyšší časová náročnost na zpracování fotografií a také nekompatibilita tohoto formátu mezi jednotlivými výrobci fotoaparátů. Pro práci se soubory RAW proto potřebujete speciální software. Ten bývá součástí balení fotoaparátu. Podporu RAW formátu nabízejí také programy dalších výrobců, jako je Adobe Photoshop CS.
V následujícím testu porovnáme fotografii uloženou na kartu fotoaparátu ve formátu JPEG se snímkem převedeným z RAW do JPEG v programu Capture One firmy Phase One.

Pokračování 2 / 2

Vývojka jak má být - Capture One

Firma Phase One patří k předním výrobcům digitálních stěn. Z její dílny vzešel také skvělý software pro zpracování RAW fotografií podporující v současné době fotoaparáty Canon: 1D MKII /1D /1Ds /10D /300D /D60 /D30, Nikon: D2H / D1H /D1X /D100 /D70, Fuji S2 Pro, Olympus: E1** / E10** / E20**, Pentax *istD.

Ve srovnání s konkurencí se vymyká svou rychlostí, přehledným ovládáním a širokými možnostmi zpracování snímků. Zkušební verzi si můžete stáhnout na stránkách výrobce http://www.phaseone.com. Výborná je vlastnost zobrazení změn v reálném čase, tu například u softwaru dodávaného ke Canonu 300D velmi postrádám. Při zpracování většího množství fotografií vás nekvalitní software může okrást o spoustu drahocenného času, proto má smysl investovat do softwaru jako je Capture One.


Po otevření RAW souboru je možné korigovat expozici, nebo lépe řečeno rozložení jasů snímku pomocí nástroje Levels (Úrovně) nebo Curve (Křivky) stejně jako nastavení míry doostření či nastavení vyvážení bílé.

V průběhu nastavení parametrů lze ihned vidět aplikované změny na náhledu fotografie, na panelu daného nástroje pak vidíte výřez fotografie před a po nastavené úpravě.


Nastavení vyvážení bílé barvy. Na výřezu snímku vidíte srovnání výchozí podoby a podoby po úpravě

Na následujících obrázcích vidíte srovnání výřezu snímku provedeného ve formátu JPEG a následně upraveného ve Photoshopu a snímku převedeného z formátu RAW do formátu JPEG pomocí Capture One Pro 3.5.2.




Horní výřez, obrázek pořízený jako RAW, vykazuje díky vyšší bitové hloubce při úpravách snímku mnohem lepší vykreslení detailů bílé omítky na přední stěně domku. Nedochází zde k přepálení jasů jako při úpravě snímku ve formátu JPEG.

Pro srovnání přikládám i původní neupravený snímek a snímek pořízený ve formátu RAW zpracovaný pomocí Capture One ve větší velikosti. Obě fotografie vznikly za stejných světelných podmínek a se shodným nastavením expozice na fotoaparátu.

undefined


Snímek pořízený ve formátu JPEG, vyvážení bílé - Zataženo, kompezace expozice +0,3


Snímek uložený jako RAW, upravený v programu Capture One Pro 3.5.2.

 

 

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud