Dosáhnout opticky kvalitních snímků s levnými objektivy bývá často nepřekonatelný problém, který vyřeší až nákup mnohem dražších skel.
Výzkumníci nyní přišli s řešením, které dokáže fotografie výrazně vylepšit, aniž by to vaše peněženka výrazněji pocítila. Existuje několik důvodů, proč jsou kvalitní objektivy velice drahým zbožím.
Jedním z nich je fakt, že na rozdíl od těch levných obsahují řadu různých korekčních čoček pro redukci či úplné odstranění optických vad a všechny optické členy jsou naprosto přesně umístěny.
Co kdyby však šly proměnit fotografie z levných objektivů ve snímky nerozeznatelné od těch z kvalitních během pár sekund? Jedním kliknutím myši? Tak přesně na tom pracuje tým výzkumníků z kanadské University of British Columbia. Výsledky, kterých dosáhl, jsou zatím velice slibné.
Nahoře původní obrázek, dole obrázek po aplikaci softwarových korekcí (zdroj: University of British Columbia)
Způsob vylepšení snímků byl předveden na specializované konferenci SIGGRAPH 2013. Spočívá v použití počítačového programu, který dokáže, aplikováním různých algoritmů na obrázek, výrazně zvýšit kvalitu obrazu. Vynikajících výsledků pak může dosáhnout i ručně vyrobený objektiv využívající pouhý jeden optický člen. Přesně takový totiž výzkumníci pro demonstraci použili.
Nebudu zabíhat do technických detailů řešení, ty lze nalézt v několikastránkovém dokumentu, ale prozradím základní myšlenku kanadských výzkumníků. Jejich software dokáže na základě několika málo kalibračních snímků vypočítat rozptylovou funkci pro určitý objektiv a následně chování objektivu kompenzovat tak, aby došlo k redukci rozmazání, aberací a zkreslení. Výsledkem je kvalitní snímek jako z mnohem dražšího objektivu.
Nahoře původní obrázek, dole obrázek po aplikaci softwarových korekcí (zdroj: University of British Columbia)
Jak můžete sami vidět, jsou výsledky velice působivé. Autoři poskytli také galerii ukázkových fotografií v plném rozlišení po aplikaci korekcí na objektiv Canon EF 28-105 mm Macro.
Zatím má tato softwarová korekce několik drobných problémů, které musejí autoři vyřešit před uvedením na trh. Nelze totiž plně korigovat optické vady u různě vzdálených objektů na snímku a při nižších clonových číslech než F2, se systém stává neúčinným.
I tak jde o velice slibný začátek. Pokud výzkumníci tuto techniku dotáhnou do konce, mohla by nejen umožnit zvýšení kvality výstupu ze současných objektivů, ale také umožnit výrobu mnohem menších, lehčích a samozřejmě také levnějších objektivů.