Vyvoláváme RAW (nejen) v Linuxu

25. března 2011
TWEET SDÍLET
Vyvoláváme RAW (nejen) v Linuxu
Linux nepatří mezi typické platformy, využívané amatérskými fotografy. Přesto může svým uživatelům nabídnout překvapivé množství použitelných programů.

digiKam – nejen RAW editor

DigiKam není specializovaným programem pro konverzi RAW, ale komplexním správcem vašich fotografií. Donedávna ho znali pouze uživatelé Linuxu. Díky portaci na knihovnu QT4 se situace změnila a ze stránky http://www.digikam.org/drupal/download?q=download/binary/ si můžete stáhnout nejen instalaci pro linuxové distribuce, Mac OS X a FreeBSD, ale také pro Windows. Troufnu si říci, že se zde digiKam může stát nebezpečnou konkurencí zavedeným programům Zoner Photo Studio a IrfanView.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí nástroje digiKam
 

Popisovaná verze 1.2.0 je například k dispozici v linuxové distribuci Ubuntu 10.04, přičemž v přípravě na domovské stránce programu už najdete verzi 1.9.0. V zájmu srovnatelnosti opomiňme možnosti digiKamu v roli správce fotografií a zaměřme se pouze jeho využití v roli konvertoru RAW.

Vyvolat, upravit, spravovat – dikiKam zvládne vše

V programu je důsledně oddělena importní část od dalších úprav fotografií. Začněme tedy dekódováním RAW na záložce Dekódování RAW. Roletka Kvalita vám umožní nastavit algoritmus interpolace. Její nabídka zahrnuje algoritmy bilineární, VNG, PPG a AHD. Nechybí ani zatržítko „Interpolate RGB as four colors“, které použijete při vzniku pravidelných artefaktů. Pokud ho zvolíte a v roletce vyberete algoritmus VNG, bude nastavení odpovídat nastavení algoritmu VNG-4 v ostatních programech.

K vyvážení bílé poslouží podobně jako u ostatních programů roletka Metoda a dva jezdce. Zde bych měl výtku na adresu autorů programu. Po každé změně pozice jezdců je nezbytné obnovit obrázek pomocí stisku tlačítka Aktualizovat, a proto je nalezení správné pozice jezdců mnohem zhlouhavější než v ostatních programech.

Klepněte pro větší obrázek
Velkým neduhem dikiKamu je nutnost při změně nastavení jezdců manuálně aktualizovat náhled
 

Tonalitu fotografie můžete upravovat pomocí jezdců a křivky na záložce Zpracování. Pro hrubé nastavení poslouží jezdce Jas, Kontrast a Gamma. Sytost barev ovlivníte posunutím jezdce Sytost. Nechybí ani křivka pro mnohem přesnější úpravu tonality, která je výkonným nástrojem v rukách zkušenějších uživatelů.
 

Klepněte pro větší obrázek
Editační možnosti jasu, kontrastu a gamma korekce
 

Další editační možnosti se vám odemknou až po konverzi souboru RAW, spuštěné pomocí stisku tlačítka Import. Ale to už je mimo téma tohoto textu. Osobně mi připadala práce s importem souborů RAW o něco méně komfortní než při použití programu UFRaw o RawTherapee ani nemluvě.

Obrazová kvalita

Posuzovat kvalitu vyvolávání snímků v různých RAW konvertorem na jedné fotografii může být ošidné. Jejím vhodným výběrem dokážete zvýhodnit kterýkoli z programů či algoritmů. Traduje se například, že RAW souborům z fotoaparátů značky Olympus nejvíce vyhovuje algoritmus VNG-4. Proto následující porovnání prosím berte pouze jako orientační. Použil jsem při něm postup, který se nejvíce přibližuje praxi. Fotografie z Canonu 350D byla co nejpečlivěji vyvolána ve všech třech programech a vždy jsem použil takový algoritmus interpolace, který vedl k nejlepším výsledkům.

Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrázek s dvěma výřezy 

Podívejme se na dva výřezy zvětšené na 200%, na nichž by se měly projevit rozdíly v podání drobných detailů

  • Kontrolní JPG, vytvořený fotoaparátem;
  • digiKam, interpolace AHD
  • UFRaw, interpolace AHD
  • RawTherapee, interpolace HPHD
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zvětšené výřezy výstupu testovaných editorů

Při pozorném pohledu je jasně patrné, že konverze RAW dokáže z obrazových dat vytěžit viditelně víc detailů, než jich najdeme v souboru JPG přímo z fotoaparátu. Samotné rozdíly mezi kvalitou interpolace v různých RAW konvertorech ale byly prakticky zanedbatelné.

Vítězem se stává ...

Asi zklamu všechny, kteří očekávají doporučení jediného programu. Jejich výsledky se při „ručním“ vyladění importu výrazně nelišily. Ovšem bez citlivého nastavení uživatelem se ani u jednoho neobejdete. Programy nejvíc odlišuje propracovanost uživatelského rozhraní, která má významný vliv na množství vámi vynaložené práce při vyvolávání souborů RAW. Při hodnocení z tohoto pohledu bude jednoznačným vítězem RawTherapee. Nehledáte-li samostatný program, ale spíše systém složený z konverzního programu a editoru, bude nejlepší volbou UFRaw. Dáváte-li přednost komplexnímu programu typu „vše v jednom“, doporučuji k vyzkoušení digiKam i přes jeho méně přátelské ovládací prvky. Rozhodnutí je jen na vás.

Témata článku: Software

Určitě si přečtěte

Extrémně jednoduchá dlouhá expozice s aplikací Spectre

Extrémně jednoduchá dlouhá expozice s aplikací Spectre

Mobilní fotografie má jiná specifika, než ta „dospělá“. Mobilní fotografové totiž nemají takové požadavky na manuální nastavení a často sáhnou po jednoduchém řešení, které vše obstará za ně.

1 Adam Kos

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

32 Helena Vyplelová

Olympus Tough TG-6: detailnější displej, lepší makro a nové podvodní režimy

Olympus Tough TG-6: detailnější displej, lepší makro a nové podvodní režimy

Po dvou letech Olympus představil novou generaci top modelové řady odolných kompaktů.

Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Yashica přichází se třemi 35mm fotoaparáty: jednoduchým automatem i dvouokou zrcadlovkou

Yashica přichází se třemi 35mm fotoaparáty: jednoduchým automatem i dvouokou zrcadlovkou

Yashica se nevzdává. I přes nevalné ohlasy na předchozí projekt digiFilm Y35 hledá na Kickstarteru podporu pro trojici 35mm fotoaparátů a dvojici kinofilmů. Tentokrát společnost vsadila na jistotu a přichází s osvědčenými koncepty z minulého století.

3 Helena Vyplelová