Vyvoláváme RAW (nejen) v Linuxu

25. března 2011
TWEET SDÍLET
Linux nepatří mezi typické platformy, využívané amatérskými fotografy. Přesto může svým uživatelům nabídnout překvapivé množství použitelných programů.

Základní prvky procesu vyvolávání RAW souborů jsou ve všech programech shodné, přestože bývají skryty za různě koncipovaným uživatelským rozhraním. Na první místě jmenujme úpravu tonální křivky (gama korekci).

V principu jde o to, že senzor digitálního fotoaparátu vnímá změny jasu jinak než lidské oko, a proto je nezbytné upravit tvar tonální křivky fotografie tak, aby výsledek působil co nejpřirozeněji, nebo aby se plně podřídil našim tvůrčím záměrům.

Neméně důležité je vyvážení bílé barvy, které je bezztrátové, na rozdíl od úprav již vyvolané fotografie v editoru. Vzhled jemných detailů fotografie do značné míry ovlivní nastavení nejvhodnějšího algoritmu interpolace barevných kanálů, získaných pomocí Bayerovy masky, do úplného snímku. Současné konverzní programy připojují k jednoduché konverzi RAW souborů další editační funkce. Najdeme u nich například redukci šumu, doostření, ořez, úpravu náklonu a kompenzaci vinětace.

Jaký software použít?

V našem přehledu se podíváme na programy UFRaw, RawTherapee a digiKam. Ačkoli se co do vzhledu, původu a ovládání značně liší, přesto mají mnoho společného. Všechny tři jejich autoři uvolnili pod otevřenou licencí GPL, z čehož nepřímo vyplývá, že jsou k dispozici zdarma. Všechny umožňují nastavení správy barev, zvládnou export do souboru TIFF s barevnou hloubkou 48 bitů (16 bitů na kanál) a u všech je vstupní část založena na programu DCRaw stejně jako například u Adobe Camera Raw (Adobe Photoshop), Zoneru Photo Studio, ACDSee, IrfanView a mnoha dalších. Všechny tři spustíte nejen v mnoha linuxových distribucích, ale také pod Windows.

UFRaw – užitečný také jako plugin

UFRaw může být používán samostatně, ale dle mého mínění je mnohem užitečnější v roli zásuvného modulu rastrového editoru GIMP. Přes nízké číslo aktuální verze 0.17 patří UFRaw mezi velice stabilní a léty prověřené programy. Při vyvolávání souborů RAW nabízí několik možností úprav tonální křivky snímku. Méně zkušení uživatelé pravděpodobně nejčastěji využijí jezdec expoziční kompenzace, případně tlačítko automatické úpravy expozice. Zkušenější se přepnou na třetí záložku zleva a upraví expozici mnohem precizněji pomocí křivky.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení expozice

Nesmíme zapomenout na tlačítka pro nastavení obnovy detailů (symbol žárovky) a ořezu jasů (symbol kazety s filmem), která najdete vlevo vedle jezdce expoziční kompenzace. Nastavení také významně ulehčuje živý histogram zobrazující průběh všech tří kanálů, který autoři programu doplnili číselným vyjádřením střední odchylky, podexpozice a přeexpozice. Zatržítka, umístěná hned vedle, zapínají indikaci přepalů a podpalů přímo v obrázku, tlačítka s nápisem Ukázat ji zobrazí na požádání.

Klepněte pro větší obrázek
Histogram

Vyvážení bílé i interpolace na výbornou

Vyvážení bílé barvy je v UFRaw vyřešeno obvyklým způsobem. K základnímu nastavení slouží roletka umístěná v horní části první záložky zleva. Můžete ji nastavit na několik hodnot, mezi nimiž nechybí Automatické, Dle fotoaparátu a Ruční vyvážení. Pro manuální nastavení jsou k dispozici dva jezdce pod roletkou. Horním jezdcem Teplota nastavujete teplotu světla, spodním jezdcem Zelená mícháte poměr zelené a purpurové barvy. Nejvíce diskutovanou vlastností konvertorů RAW bývá kvalita Bayerovy interpolace. Možnosti UFRaw jsou v tomto ohledu standardní. Poskytuje svým uživatelům algoritmy AHD, VNG, VNG-4, PPG a Bilineární interpolaci.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení algoritmu interpolace

Skromný, ale překvapivě účinný

Zabudovaný nástroj pro redukci šumu je vybaven pouze jedním ovládacím prvkem – jezdcem Odstranit šum doplněným možností číselného zadání míry odstranění šumu. Jeho algoritmus je založen na vlnkové transformaci a budete-li mít na jezdci lehkou ruku, výsledky jeho činnosti vás příjemně překvapí. Není divu, že se kód tohoto nástroje stal základem pro Wavelet Denoise, což je oblíbený zásuvný modul pro redukci šumu v GIMPu. Jinak editační možnosti UFRaw patří mezi velice skromné a lze je shrnout dvěma slovy – ořez a rotace. Nástroj pro doostření v UFRaw nenajdete, což vzhledem k těsné spolupráci s GIMPem nepovažuji za problém.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti ořezu, rotace a výřezu snímku 

Celkově působí ovládání programu spíše minimalisticky, což programu často vytýkají méně zkušení uživatelé. Dobře si vzpomínám, že když jsem s UFRaw začínal, nedokázal jsem se s jeho výstupy vyrovnat kvalitě JPG souborů, vytvořených přímo ve fotoaparátu. Jakmile ale jednou UFRaw zkrotíte, bude vám, tak jako mně, spolehlivě sloužit a poskytovat výsledky srovnatelné s kterýmkoli z renomovaných programů.

RawTherapee – oblíbený, ale méně stabilní

RawTherapee patří mezi oblíbené programy s vynikajícím ovládáním a zajímavou výbavou. V minulosti mu často byla vytýkána nestabilita na některých počítačích, a také pomalá modernizace uživatelského rozhraní. Autor programu, Gábor Horváth se jej proto vloni rozhodl zpřístupnit pro další vývojáře a uvolnil kód programu pod otevřenou licencí GPL v.3. Zatím mají uživatelé k dispozici starší verzi 2.4.1 a příslib mnoha vylepšení v alfa verzi 3.0.

Klepněte pro větší obrázek 
Uživatelské prostředí RawTherapee
 

Uživatelské rozhraní RawTherapee na rozdíl od minimalisticky pojatého ovládání UFRaw doslova hýří funkcemi. Začněme tonálními úpravy snímku na záložce Expozice. Kromě očekávané korekce expozice (gama) a úrovně jasu zde najdete další jezdce, které UFRaw ani digiKam nemají. Například kompresi světel a stínů můžete v UFRaw nastavit nejen pomocí tonální křivky, ale také pro mnoho uživatelů pohodlněji pomocí jezdců. Jezdec nastavující úroveň černé vám zase výrazně ulehčí práci například u snímků pořízených v mlze či v oparu. V zabránění přepalům nebo podpalům vám pomůže stejně jako v případě UFRaw tříkanálový histogram, také si můžete zapnout jejich přímou indikaci pomocí symbolů s červeným trojúhelníkem v pravé horní část okna programu.

Klepněte pro větší obrázek 
Zobrazení přepalů

Roletku základního nastavení bílé Metoda, jezdce Teplota a Odstín pro ručního vyvážení bílé barvy najdete v horní části záložky Barvy. Reagují shodně s těmi, které již byly popsány u programu UFRaw.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení vyvážení bílé
 

Bílá také bodově

Jimi ovšem možnosti RawTherapee při vyvažování bílé zdaleka nekončí. Za vysoce praktické považuji bodové vyvážení bílé barvy. Není všemocné, ale vede k výborným výsledkům a velice snadno se používá. Po stisku tlačítka Bodové vyvážení se při najetí do obrazové plochy objeví kurzor ve tvaru kapátka. Klepnutím myši do plochy naberete barvu, kterou bude vyvažování považovat za barevně neutrální bod. Pomocí roletky Rozměr můžete určit velikost oblasti, kterou bude bodové vyvážení brát úvahu.

Klepněte pro větší obrázek
Velmi praktická je možnost bodového vyvážení bílé
 

Zkušenější uživatelé mohou pracovat s mícháním kanálů, barevnými posuny a mohou též upravovat sytost barev. Technicky zaměřeným uživatelům udělá radost pracovat v různých barevných prostorech, přičemž se nemusí omezovat jen na obvyklé sRGB a Adobe RGB.
Pro změnu nastavení algoritmu Bayerovy interpolace musíte jít do nastavení programu, které se skrývá pod tlačítkem Volby. Záložka Zpracování obrázku v roletce Metoda nabízí pouze tři možnosti – EAHD, HPHD a VNG-4. Na první pohled by se mohlo zdát, že UFRaw umí víc, ale RawTherapee je znám právě propracovaností interpolačních algoritmů a ani v tomto ohledu nezaostává za konkurencí (viz. http://www.rawtherapee.com/RAW_Compare/).

Doplňkových nástroje? Ano, spousta

Přepnete-li RawTherapee na záložku Transformace, bude vám okamžitě jasné, že v nabídce editačních možností není RawTherapee žádnou popelkou. Kromě volného ořezu nabízí ořez na přesný poměr stran, přičemž si můžete zapnout vodítka, které vám usnadní umístění význačných uzlů obrazu do zlatého řezu. Méně obvyklé jsou funkce pro opravu soudečkového nebo poduškového zkreslení objektivu a funkce pro opravu vinětace objektivu, prosvětlující rohy snímku.

Klepněte pro větší obrázek
RawTherapee nabízí kromě standartních editací také například korekci vinětace či zkreslení objektivu
 

Co zbývá dodat. Jen to, že RawTherapee právem patří mezi nejoblíbenější konverzní programy.

Témata článku: Fotografický software


Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

** Vývojář upozornil Huawei na kritikou chybu API v AppGallery ** Kdokoliv si nyní může stáhnout placené aplikace zdarma ** Pokud nemají vlastní ochrany, půjdou normálně používat

Martin Chroust
Huawei AppGalleryZdarmaChyba
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Studio Asobo drží slovo, a tak do jejich leteckého simulátoru letos přidávají už druhý World Update s novými letišti a pamětihodnostmi.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator
Velký srovnávací test herních klávesnic. Použitelnou seženete pod tisíc, nejlepší stojí 4× tolik

Velký srovnávací test herních klávesnic. Použitelnou seženete pod tisíc, nejlepší stojí 4× tolik

Mechanické klávesnice nejsou jen doménou hráčů. S klesajícími cenami si je můžete pořídit i jako spolehlivé a pohodlné pracovní modely. Otestovali jsme jich hned osm v cenovém rozpětí 1 000–3 500 Kč.

Stanislav Janů
Srovnávací testGamingKlávesnice
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Viděli jsme nové Saints Row v akci. Hravý open-world s hromadou možností

Viděli jsme nové Saints Row v akci. Hravý open-world s hromadou možností

Zapojili jsme se do exkluzivního představení hry Saints Row, kdy nám vývojáři ukázali nový gameplay a zodpověděli hromadu otázek. Hra vypadá velmi zajímavě, ale máme obavy.

Vojtěch Matušinský
Saints RowDojmyAkce
Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

** Aféra okolo omezování výkonu telefonů má dozvuky ** Samsung chce pro budoucí „eska“ vyvinout vlastní čipset ** Chce jít podobným směrem jako Apple u čipsetů řady A

Martin Chroust
GalaxyMobilní procesory
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy výročí třetího Zaklínače a Borderlands 3 zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy výročí třetího Zaklínače a Borderlands 3 zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce