Vyvažujete správně bílou?

28. října 2006
TWEET SDÍLET
Když se díváte na bílý sníh, vidíte ho bílý, i když na něj dopadá modré světlo. Je to díky zkušenosti vašeho mozku. Jak je to ale se zkušenostmi digitálu? Ví fotoaparát jak má vypadat bílá?
Každý, kdo fotí digitálním fotoaparátem, nebo se o digitály zajímá, tak se jistě setkal s nastavením vyvážení bílé. Jak ale ukazují zkušenosti, málokdo ví, k čemu se tato funkce používá, jaké je její opodstatnění a proč je důležitá. Ohlédněme se trochu do historie, pokud jste někdy fotili na film, konkrétně pak na diapozitiv, měli jste na výběr mezi materiálem pro denní světlo a pro žárovkové světlo. Dělení diapozitivních filmů v závislosti na zdrojovém osvětlení je v podstatě totéž, jako vyvážení bílé u dnešních digitálů.

Vše je jen iluze

Každý typ světla má jinou barvu (teplotu chromatičnosti) – některé osvětlení je více domodra, jiné zase dožluta až dočervena. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K), čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré. Světlo svíčky nebo žárovky je nažloutlé, jeho teplota se pohybuje v rozmezí 1 000 až 4 500 K. Typické denní světlo v poledne a světlo zábleskové má teplotu kolem 5 000 až 7 000 K. Při zatažené obloze a úplném vyjasnění dosahuje světlo nejvyšší teploty, a to kolem 8 500 až 12 000 K.


Klepněte pro větší obrázek
Teplota chromatičnosti v Kelvinech a přibližně odpovídající barva světla

Výsledná barva vnímaného předmětu je závislá na tom, jaké vlnové délky světla objekt pohltí a jaké odrazí. Podstatnou roli zde samozřejmě hraje i teplota zdrojového osvětlení, pokud se podíváme na rajče (o kterém „víme“, že je červené) pod modrým světlem, bude jeho barva úplně jiná, než jsme zvyklí. Podobně jako my víme, že je rajče červené, musíme tuto informaci předat i digitálnímu fotoaparátu. Pokud to neučiníme, budou mít výsledné snímky barevný nádech a jejich barevnost nebude odpovídat realitě. Někdy je však takovéto „ošálení“ možné využít ve svůj prospěch a uměle vytvořit náladové osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek
Při vyvolání z RAWu byla nastavena teplota chromatičnosti 2 500K, což způsobilo výrazně červené zabarvení

Proč nastavovujeme zrovna bílou

K posunu barevného podání dojde logicky u všech barev, obsažených na snímku, o vyvážení bílé se však mluví proto, že u ní je barevný posun nejvíce viditelný. Pokud je tedy bílá barva podána korektně, budou správně podány i všechny ostatní barvy na snímku.

Klepněte pro větší obrázek
Typická ukázka špatně nastaveného vyvážení bílé, celý snímek má modrý nádech

U filmového materiálu bylo vyvážení pro určitou teplotu chromatičnosti provedeno při jeho výrobě. Pokud chtěl fotograf snímat na denním světle s filmem určeným pro světlo žárovkové, musel použít konverzní filtry, které teplotu chromatičnosti zvýší nebo sníží. Celý tento proces je v případě digitální fotografie mnohem jednodušší. Každý digitál má přednastavených několik režimů pro různou barevnou teplotu včetně automatického vyvážení bílé barvy. V některých případech je k dispozici i ruční nastavení bílé barvy, které je (správně provedeno) nejpřesnější.

Kolik stupňů má žárovka?

Ve většině případů se setkáte při nastavování vyvážení bílé s několika symboly – žárovka, mráček, slunce, zářivka a také symbol pro ruční kalibraci. Někdy najdete až tři různá nastavení pro zářivkové osvětlení, je to proto, že existuje několik typů zářivek, které se od sebe liší právě barevnou teplotou. Učit se nazpaměť kolik Kelvinů má který typ světla ba bylo jistě nepohodlné, proto se nastavení označuje obrázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo snímek se špatně nastaveným vyvážením bílé, vpravo snímek po korekci v editoru fotografií. Barevný posun byl v tomto případě tak silný, že software – při automatickém nastavení barevné teploty – návrat k reálné barevnosti scény nezvládl. Při manuálním nastavení barevné teploty v sofistikovanějším editoru, je však možné původní barevnosti dosáhnout

Důležité však je vědět, jaké nastavení kdy použít. U žárovky a zářivky je to většinou jasné, nastavení „sluníčko“ využijete při jasné obloze na denním světle, symbol mráčku však neznamená pouze oblačno, ale také fotografování ve stínu, nebo vpodvečer. Pokud budete fotografovat s bleskem, je potřeba zvolit i nastavení bílé pro blesk, jestliže však tuto možnost váš fotoaparát nemá, pak zvolte nastavení sluníčko. Oba dva typy světla jsou si teplotně velmi blízké. Pokud totiž použijete nastavení žárovka a budete fotografovat s bleskem, výsledné snímky dostanou namodralý nádech.

Ruční nastavení

Nejlepších výsledků však jednoznačně dosáhnete při ručním nastavení vyvážení bílé. Kalibrace snímací soustavy je poměrně jednoduchá. Jediné co pro kalibraci potřebujete, je bílý papír. Některé fotoaparáty mají zvláštní tlačítko pro kalibraci bílé, u jiných se kalibruje stiskem spouště v daném režimu. Po zkalibrování snímací soustavy zůstává nastavení uloženo až do další ruční kalibrace. Menší nevýhodou tohoto postupu je nutnost častějšího nastavování při měnícím se typu osvětlení. V takových případech je dobré využít automatické nastavení bílé (nezapomeňte si ho však s předstihem řádně otestovat).

Druhou možností je kalibrace na „středně šedou“, místo bílého papíru použijte tabulku s osmnáctiprocentní šedou tj. tabulka odrazí 18% světla a 82% ho pohltí. Tady však musíte být opatrní a mít opravdu kvalitní šedou tabulku, jinak dostanou snímky barevný nádech, stejně jako při špatné kalibraci bílé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie vyvolané z RAWu, vlevo bez úpravy vyvážení bílé při vyvolání, vpravo s upraveným vyvážením na denní světlo

Pokud špatně nastavíte vyvážení bílé, dá se ještě leccos napravit v editačním programu. Nejčastější chybou je však snímání na denním světle s nastavením pro žárovkové a naopak. Rozdíl v barevnosti je pak tak velký, že si s ním poradí málokterý editor. Záchranou pro vás může být v tomto případě snímání do RAWu, tento formát umožňuje při následném vyvolávání nastavit odpovídající vyvážení bílé a upravit barevnost snímku na reálné zobrazení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie vyvolané z RAWu, vlevo korektní podání barev, vpravo záměrné zbarvení do červena odlišným nastavením vyvážení bílé

V některých případech je možné vyvážení bílé nastavit záměrně jinak, tímto zmatením snímací soustavy můžeme jednoduše simulovat barevné filtry (modrý a červený). Zkuste si někdy vyfotit dům v osvětlení zapadajícího slunce s různým nastavením vyvážení bílé a uvidíte, jakých rozdílů je možné dosáhnout. Obecně platí, že barevný posun do červených (teplejších) tónů je pozorovatelem přijímán lépe než posun k modré barvě.

Témata článku: Fotoškola


Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Na muže doléhá globální krize plodnosti

Na muže doléhá globální krize plodnosti

** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Odborníci namítali, že nejde o globální fenomén, protože v Africe, Asii či Latinské Americe mužům spermie neubývají. ** Nová studie ale dokazuje pravý opak

Jaroslav Petr
Lidé
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem