6
Fotogalerie

Využití nástroje křivky při retušování fotografií

Nástroj křivky je jedním ze základních retušovacích nástrojů. Mnoho fotografů si to ale neuvědomuje a křivky využívá jen na celkovou úpravu expozice.

Pro prvotřídní výsledek při retuši by měli vaše kroky směřovat do některého z pokročilých programů, jako je například Adobe Photoshop. Skvělou věcí na tomto editoru je možnost pracovat s vrstvami, a upravovat tak fotografie co možná nejméně destruktivně.

Úplně první věcí, kterou musíte udělat, je duplikování základní vrstvy, učiňte tak pomocí zkratky Ctrl + J. Dále ponechte základní vrstvu tak, jak je – klidně vypněte její zobrazení kliknutím na malou ikonu oka vlevo. Pracovat budete už jen na nově vytvořeném duplikátu. Dvojklikem na záložku této vrstvy je možné ji přejmenovat, to abyste se ve vrstvách lépe orientovali.

foto01.png 

V tomto momentě se také musíte rozhodnout, zda chcete začít s opravou pleti, stínů, odstraňováním nedokonalostí, nebo snížením kontrastu a zjemněním přechodů mezi světlými a stinnými místy fotografie. Jestli vaše fotografie nemá ostré světelné přechody, nechte to být, jestli ano, vyvolejte novou vrstvu úprav – Křivky (Curves). Vrstvy s křivkami vytvořte rovnou tři.

foto02.png 

V první vrstvě se podívejte na histogram a křivku v něm potáhněte ze středu trochu níž. Pokud si nejste jisti, jak moc máte danou křivku prohnout, použijte nástroj s citem – je to jenom na vás, jakého efektu chcete docílit. (Řiďte se nejsvětlejším místem fotografie a sledujte, jak ho protáhnutí křivky ovlivňuje.)

foto03.png 

Následně vstupte do menu Image | Apply Image a všechna nastavení ponechte ve výchozím stavu, pouze klikněte na OK. Tím docílíte, že ztmavení obrazu, které jste provedli křivkou, se bude týkat jenom světlých míst na fotografii. Také tím trochu snížíte případné přepaly.

foto04.png 

Přepněte se do další vrstvy úprav a postup opakujte s tím, že tentokrát křivku protáhnete nahoru a v menu Image | Apply Image zaškrtnete Invert. Dosáhnete přesvětlení stinných míst fotografie, místům se vrátí trocha detailů a celkově se sníží ostrost světelných přechodů.

Fotografie v tento moment může působit poněkud ploše, proto jste vytvářeli třetí vrstvu úprav s křivkami. Přepněte se do ní a z menu nad histogramem zvolte možnost Linear Contrast. Tento krok se může zdát zbytečný, a dokonce kontraproduktivní oproti tomu, co jste předešlými úpravami doposud udělali, avšak díky mírnému zvýšení kontrastu je dále o něco jednodušší postupovat při retušování nedokonalostí pokožky.

foto05.png 

Nakonec všechny tři vrstvy označte (Ctrl + klepnutí myši) a následně je spojte do skupiny (zkratkou Ctrl + G). Smysl tohoto kroku je především v přehlednosti souboru úprav (projektu), dvacet nepojmenovaných vrstev nad sebou už totiž způsobí pořádný chaos, kterému zabráníte tak, že si skupinu vrstev pro konkrétní retušovací činnost pojmenujete.

foto06.jpg 

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud