Vytvořte si vlastní Raspberry Pi 4 fotoaparát, aniž byste měli jediné zkušenosti s kódováním

Vytvořte si vlastní Raspberry Pi 4 fotoaparát, aniž byste měli jediné zkušenosti s kódováním

Becca Farsace, redaktorka magazínu The Verge, připravila video popisující, jak si postavila vlastní Raspberry Pi kameru. A to bez znalostí jakéhokoli kódování. Potřebovala k tomu jen doplněk HQ Camera, dotykovou obrazovku o úhlopříčce 3,5 palců, nějaké ty propojovací kabely a náhradní objektivy.

Devítiminutové video, která Becca o tvorbě své nové kamery připravila, je poměrně zábavné. Ukazuje nejen počáteční zoufalství, ale i konečnou radost z úspěchu, kdy se jí povedlo vdechnout starým zařízením, jako jsou použité objektivy a tělo vytvořeného „fotoaparátu“, nový život. Celá tato sestava má samozřejmě četná omezení, protože k zařízení musí nosit i externí baterii (původně i samotnou klávesnici), přičemž výsledky také nejsou nijak oslnivé. 

Raspberry Pi je malý počítač s malou deskou plošných spojů a konektorů o velikosti zhruba krabičky cigaret. Tento „počítač“ běžící na Linuxu byl vyvinut nadací Raspberry Pi Foundantion s cílem podpořit výuku informatiky ve školách a seznámit studenty s tím, jak mohou počítače řídit různá zařízení. Jeho programovací jazyk je Python, a pokud s ním nemáte zkušenosti, může být zprovoznění tohoto počítače trochu oříšek.

Pi 1.jpgPi 2.jpg
Raspberry Pi a přídavný kamerový modul.

Pro připojení fotografického doplňku totiž musíte samotný stroj patřičně naprogramovat, aby dokázal pomocí přidaného tlačítka fotografovat. Oficiální průvodce Raspberry Pi Camera je k dispozici on-line a to zdarma. Obsahuje informace o programování různých funkcí, jako je fotografování stop-motion nebo nastavení zařízení jako bezpečnostní kamery.

Jste-li amatér, jako Becca, daleko se nedostanete. I ona tak musela požádat o pomoc své přátele na Instagramu, i když si manuál přečetla dle svých slov více jak 50×. Ti ji poradili, a nakonec se jí zadařilo. Pro kódování neznalého uživatele to chce však mít opravdu pevné nervy, a ideálně nějakého šikovného programátora po ruce. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud