13
Fotogalerie

Vytahujeme světla a stíny v Zoneru

I jemná a velmi malá úprava fotografie v editoru může obraz v mnohém vylepšit. Zoner Photo Studio nabízí hned několik cest.

V minulých částech série o práci v Zoner Photo Studiu jsme si představili základní rozložení ovládacích prvků v programu a vysvětlili jsme si rozdíl mezi Editorem a průzumníkem. Dnes se již zaměříme na práci s konkrétními nástroji.

Valná většina digitálních fotografií, a troufám si říct že 95 %, potřebuje alespoň jednu úpravu, kterou je přidání kontrastu a celkové projasnění snímku. Přidání kontrastu nemusí být nijak dramatické, protože i jeho malé zvýšení dodá fotografiím šťávu. Pokud máte navíc raději kontrastnější snímky, pak pomocí jednoduché úpravy dosáhnete velmi dobrých výsledků.

Možná namítnete, že kontrast můžete přidat již v nastavení fotoaparátu. To je sice pravda avšak pokud jej nastavíte ve fotoaparátu, bude obrazový procesor digitálu aplikovat stejné nastavení an všechny snímky a navíc je toto nastavení nevratné. Pokud budete fotografie upravovat až v počítači, vždy budete mít k dispozici originál bez jakéhokoliv zásahu vašeho či fotoaparátem.

V Zoner Photo Studiu je možné upravit kontrast a jas snímku hned několika způsoby. Ten nejjednodušší však neposkytuje nejlepší výsledky a není ani příliš šetrný k výsledné fotografii. Abychom však nezůstali programu nic dlužni, pojďme se na něj podívat.

Otevřete si v editoru snímek určený k úpravám (nezapomínejte, že vždy pracujeme s kopií, abychom se v případě nevhodné úpravy mohli vrátit k nepoškozenému originálu) a v horní liště zvolte Upravit/Vylepšit obraz/Vylepšit expozici (Ctrl+3).

01.png 

Po zvolní příkazu nebo stisku klávesové zkratky se zobrazí nové dialogové okno s několika volbami. První z nich je automatické vylepšení, které provede všechno za vás, druhou volbou je manuální vylepšení, poslední pak automatické vyvážení bílé.

02.png

Automatické vyvážení bílé doporučuji ponechat odškrtnuté, počítač neví jestli jste nechtěli snímek ladit do teplejších tónů a při této úpravě mu to ani neřeknete.

03.png

Zvolíte-li manuální úpravu obrazu, zdaleka ještě nemáte vyhráno, program vám totiž pouze zpřístupní čtyři parametry – Zvýšit jas, Snížit jas, Zjasnit, Ztmavit – u každé z nich je pak režim a intenzita daného parametru ve třech stupních. Kombinace těchto funkcí však není možná, pokud tedy chcete zvýšit kontrast a zároveň zjasnit snímek, musíte celý proce provést dvakrát po sobě.

04.png

Dalším cestouk úpravě je funkce Kombinovaná úprava obrazu, kterou najdete ve stejném menu (Ctrl+4). Opět se objeví nové dialogové okno, tentokrát však se třemi základními ovladači, v horní roletce volíte typ úpravy, na dolní ose volíte intenzitu efektu a vpravo pak vybíráte, jestli se má úprava aplikovat na celý obraz nebo pouze na stíny, nebo pouze na světla.

05.png

Poslední cestou k dosažení kontrastnějšího a jasnějšího snímku je použití funkce úrovně, tu najdete také v menu Upravit/Vylepšit obraz (pozor tentokrát zkratka Shift+L). V novém dialogovém okně uvidíte klasicky náhled snímku a pod ním pak histogram s rozložením stínů a světel. právě histogram je nejdůležitější částí tohoto okna.

06.png

Vpravo nahoře je volba automatická korekce barev, její aktivace obyvkle poskytuje dobré výsledky, může vám proto dostačovat, ne vždy však musíte být s úpravou spokojeni. Po aktivaci funkce ještě můžete zvolit, zda se má zaměřit na kontrast nebo na úrovně.

07.png

Histogram ukazuje v jaké míře jsou ve snímku zastoupena světla a stíny, levá část se týká stínů (zcela vlevo je černá) a pravá část pak indikuje světla (zcela vpravo je bílá). Pohybem krajních posuvníků mětíte rozsah histogramu a tím také míru zastoupení světel a stínů v obraze.

Zdaleka nejlepší cestou je tedy úprava přímo na histogramu. Jeho tvar u dobře exponovaného snímku připomíná kopec, jehož kraje se dotýkají podložky, ne vždy jsou však tyto kraje také v místech počátku a konce vymezené úsečky (od černé po bílou). Pro lepší podání snímku je tedy dobré posunout krajní zarážky do místa, kde se histogram dotýká základny. Posunem zleva dodáváte snímku kontrast (přidáváte tmavé odstíny), posunem zprava naopak snímek projasňujete a celkově jej zesvětlíte.

08.png

V naší ukázce jsme posunuli zarážku vpravo a přidali tak do snímku světlé odstíny, mírně jsem také pohnul levoým posuvníkem. Střední šipka slouží k přidání či odebrání středních tónů. Půjdete-li s ní vlevo snímek bude celkově světlejší, naopak doprava bude snímek tmavnout.

10.png 11.png

Při této úpravě je vhodné nechat si zobrazit přepaly a podexpozici, abyste vyhnuli vypáleným bílým místům na snímku. V dialogovém okně stiskněte tlačítko se symbolem sluníčka, obraz zešedne a zvýrazní se přepaly a podexpozice.

12.png

V našem případě naštěstí nedošlo k výraznému přepálení scény, velmi obezřetní buďte především při úpravách portrétů či jinýách snímků s lidmi, vypálená místa na lidské tváři nepůsobí pěkně. Naopak lokální bílá místa na pozadí ničemu nevadí. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, stačí jen stisknout tlačítko OK a práci uložit.

01_zdroj.jpg 02_final.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek před úpravou, vpravo pak po úpravě

V příští části budeme opět pokračovat s praktickými úkoly.

Určitě si přečtěte

Články odjinud