Výstava fotografií SPORT JINAK – TOMASZ GUDZOWATY

29. září 2011

Czech Photo Gallery hostí významného polského fotografa

Praha, 26. září 2011 – Společnost Nikon spol. s r.o. a Czech Photo o.p.s. v červnu letošního roku úspěšně zahájily provoz fotografické galerie v historickém centru Prahy na Malé Straně. Prvním vystavujícím fotografem byl Joe Klamar a výstava nesla název Fotograf roku. Výstava se těšila velkému zájmu široké veřejnosti a od června ji shlédlo téměř 3 500 návštěvníků.

Druhým autorem, který se představí v Czech Photo Gallery je polský fotograf Tomasz Gudzowaty, držitel řady cen World Press Photo a člen letošní mezinárodní poroty 17.ročníku Czech Press Photo. Jeho výstava bude zahájena 6.10.2011 za účasti členů mezinárodní poroty.

Tomazs Gudzowaty je výjimečný. Jako člověk i jako fotograf. Ověnčen prestižními mezinárodními cenami jako by ani nestál o publicitu. Nevystupuje na veřejnosti, nevstupuje osobně do jednání o svých zakázkách a výstavách, nevyřizuje osobně své telefonáty ani korespondenci, ba libuje si – zřejmě programově – v tajemné anonymitě, která mu umožňuje plnou koncentraci na jeho nevšední fotografické projekty. Ty vznikají po zralých úvahách nejdříve v jeho hlavě. Pečlivě zvažuje, jaké obrazové možnosti skýtá téma, do něhož se pouští, a tyto možnosti - včetně těch nabízených fotografickou technikou - se pak snaží do krajnosti využít. Působivost jeho projektů je tak dána krajně zajímavým obsahem tlumočeným krajně zajímavou obrazovou formou. Na tom se nesporně podílí i skutečnost, že Gudzowatypřemýšlí i poté, co fotografování tématu dokončil: vybírá ty správné snímky a řadí je do správného pořadí, takže to, co chce sdělit, je srozumitelné, obsahově bohaté a emocionálně silně působivé. Není divu, že se snaží stát v pozadí – jeho způsob práce je velmi náročný. Vybírá i fotografuje svá témata zásadně JINAK.

Tomasz Gudzowaty (1971) vystudoval práva na Varšavské univerzitě, ale jeho největším zájmem byla od mládí fotografie, zejména klasická černobílá humanistického charakteru. Řadu let se zabýval sociálním dokumentarismem, v posledních letech ho však zaujalo fotografování nekomerčních, atypických, ba exotických sportů stojících vně popularity a tedy i vně zájmu médií. A jsou to právě jeho snímky, které popularitu těchto sportů i zájem médií rychle probouzejí. Gudzowaty publikuje v listech Max Magazine, L´Equipe, The Guardian, Newsweek, Time, Forbes, British Journal of Photography atd. Je autorem několika fotografických knih, mnohonásobným držitelem cen významných mezinárodních soutěží – World Press Photo, Pictures of the Year, NPPA Best of Photojournalism. Spolupracuje s agenturou Focus v Hamburku a Yours Gallery ve Varšavě. Vystavuje po celém světě.

Výstava SPORT JINAK v pražské Czech Photo Gallery představuje práci Tomasze Gudzowatého české veřejnosti poprvé, a to u příležitosti jeho členství v mezinárodní porotě 17. ročníku Czech Press Photo 2011. Výstava fotografií Tomasze Gudzowatého v Czech Photo Gallery potrvá do 27. listopadu 2011.

Kurátorem výstavy je Andrej Reiser.

Témata článku: Tiskové zprávy


Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne