Výstava fotografií: Fotografie, které se do alba nevešly

31. října 2005
TWEET SDÍLET

Fotoaparát a software, člověk a počítač. Díky jejich unikátnímu spojení vznikla série Fotografie, které se do alba nevešly. V listopadu budou vystaveny v pražské galerii a kavárně Cafe Alternatif.

Obrovská panoramata idylických krajinek jsou zvláštní na první pohled. Je na nich vidět neobyčejné množství detailů. Na fotografiích lze rozeznat jednotlivé listy stromů, okna a dveře i těch nejvzdálenějších budov, oblečení lidí. Je to možné jen díky nedávno vyvinuté technologii zvané „image stitching“ čili počítačové spojování snímků. Pro každé panorama musí fotograf udělat osm až třicet záběrů. Ty potom musí projít složitým procesem zpracování v počítači. Inteligentní software je řadu hodin vyhodnocuje a nakonec sestaví dokonalý panoramatický snímek.

Autorem fotografií je Ota Neužil, fotograf a specialista v oblasti počítačových sítí. „Vždycky mě fascinovala technicky dokonalá fotografie. Díky lidskému důmyslu, je možné udělat fotky zase o stupeň dokonalejší,“ říká Neužil. „Počítače i fotografie jsou mé dva největší zájmy. Připadá mi skvělé, když jejich spojením vzniká něco nového a jedinečného, čeho žádný běžný fotografický přístroj není schopen.“ Poklidné, idylické záběry z Prahy, Krkonoš nebo z cest do ciziny jsou zajímavé i svými rozměry, dosahují délky dva a půl metru.

Výstava se otvírá 7. listopadu 2005 a potrvá do 3. prosince 2005. Proběhne v galerii a kavárně Cafe Alternatif v Mezibranské ulici č.21 (50 m od Národního Muzea).

Technické údaje:

  • Základní rozměr fotografií: 80x240cm
  • Poměr stran: 3:1
  • Rozlišení snímků: 30 – 120Mpix
  • Tisková metoda: Ploter Epson 9600 Pro (1440DPI)

Určitě si přečtěte

Desítky fotoaparátů a objektivů s výraznou slevou! Vybere si každý

Desítky fotoaparátů a objektivů s výraznou slevou! Vybere si každý

Jako každý rok před Vánoci pořádají výrobci fotografické techniky pro své zákazníky slevové akce různých typů. K vybraným produktům přidávají bonusy a dárky nebo své výrobky nabízejí se slevou, ať už uplatňovanou okamžitě, nebo zpětně v rámci tzv. cashbacku.

3 Helena Vyplelová

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

39 Helena Vyplelová

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina