Výstava fotografií: Fotografie, které se do alba nevešly

31. října 2005
TWEET SDÍLET

Fotoaparát a software, člověk a počítač. Díky jejich unikátnímu spojení vznikla série Fotografie, které se do alba nevešly. V listopadu budou vystaveny v pražské galerii a kavárně Cafe Alternatif.

Obrovská panoramata idylických krajinek jsou zvláštní na první pohled. Je na nich vidět neobyčejné množství detailů. Na fotografiích lze rozeznat jednotlivé listy stromů, okna a dveře i těch nejvzdálenějších budov, oblečení lidí. Je to možné jen díky nedávno vyvinuté technologii zvané „image stitching“ čili počítačové spojování snímků. Pro každé panorama musí fotograf udělat osm až třicet záběrů. Ty potom musí projít složitým procesem zpracování v počítači. Inteligentní software je řadu hodin vyhodnocuje a nakonec sestaví dokonalý panoramatický snímek.

Autorem fotografií je Ota Neužil, fotograf a specialista v oblasti počítačových sítí. „Vždycky mě fascinovala technicky dokonalá fotografie. Díky lidskému důmyslu, je možné udělat fotky zase o stupeň dokonalejší,“ říká Neužil. „Počítače i fotografie jsou mé dva největší zájmy. Připadá mi skvělé, když jejich spojením vzniká něco nového a jedinečného, čeho žádný běžný fotografický přístroj není schopen.“ Poklidné, idylické záběry z Prahy, Krkonoš nebo z cest do ciziny jsou zajímavé i svými rozměry, dosahují délky dva a půl metru.

Výstava se otvírá 7. listopadu 2005 a potrvá do 3. prosince 2005. Proběhne v galerii a kavárně Cafe Alternatif v Mezibranské ulici č.21 (50 m od Národního Muzea).

Technické údaje:

  • Základní rozměr fotografií: 80x240cm
  • Poměr stran: 3:1
  • Rozlišení snímků: 30 – 120Mpix
  • Tisková metoda: Ploter Epson 9600 Pro (1440DPI)

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie