Výstava: Chvíle šampiónů - cyklus fotografií oceněný v soutěži Czech Press Photo

11. května 2010

V představování oceňovaných absolventů Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě pokračuje galerie v kavárně Amadeus olomouckého Arcidecézního muzea. V úterý 11. května je zahájena výstava Svatopluka Klesnila (*1977) a jeho souboru Chvíle šampiónů, který dokumentuje dění na soutěžích a výstavách plemenného skotu. Cyklus vloni získal druhou cenu v prestižní soutěži Czech Press Photo v kategorii Každodenní život.

Oceněný cyklus podle kurátorky Štěpánky Bieleszové vznikl jako Klesnilova absolventská práce. „Téma se může jevit jako okrajové. Vždyť koho dnes zajímají výstavy krav? Bylo by však mylné se domnívat, že jde jen o statické záběry zvířat a jejich chovatelů. Klesnila zajímá něco jiného. Nesoustředí se primárně na bizarní prostředí přehlídek, které je svou kýčovitostí srovnatelné s výstavami domácích mazlíčků. Sleduje naopak jemné sítě vztahů lidí ke zvířatům, emoce, napětí a očekávání,“ řekla Bieleszová o souboru, na kterém Klesnil pracoval více než dva roky. „Původně obsahoval stovky snímků. Ve výsledné verzi jej autor zredukoval na 24 reprezentativních snímků,“ doplnila kurátorka.

Výběr tématu přitom podle ní do určité míry souvisí i s Klesnilovým dětstvím. „Pochází totiž z malé vesnice Citov u Přerova, kde se dětské hry odehrávaly venku, v přírodě, nedaleko zemědělského družstva, v kravíně nebo na poli. Jako dítě rád pozoroval dění v zemědělském provozu, práci kolem dobytka, jako starší se jich i účastnil. Již tehdy jej zajímala nejen zvířata a dění kolen nich, ale i osudy lidí, rodící se v drsném prostředí kravínů,“ vysvětlila s tím, že z dětských zážitků také pramení autorovo pochopení pro mnohdy společensky těžko akceptovatelné postavičky venkovanů, družstevníků, chovatelů. „Klesnil citlivě zaznamenává jejich nejistoty v cizorodém prostředí výstav, chápe jejich zdrženlivé a váhavé postoje při přehlídkách v zahraničí, zvěčňuje chvíle štěstí, když je oceněn jejich zvířecí svěřenec,“ řekla.

Fotografie Svatopluka Klesnila si v kavárně Amadeus můžete prohlédnout do neděle 20. června. O dva dny později již bude zahájena výstava absolventky pražské FAMU Jitky Horázné.

Témata článku: Tiskové zprávy


Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Pokud potřebujete s někým sdílet informaci o tom, kde se aktuálně nalézáte, pak můžete využít řadu různých řešení. Některá načrtneme v tomto článku.

Karel KiliánJakub Michlovský
Mobilní aplikace
Nový nápad pro planetární obranu: planetce postavíme do cesty minové pole. Takové hejno výbušných tyčí

Nový nápad pro planetární obranu: planetce postavíme do cesty minové pole. Takové hejno výbušných tyčí

** Odborníci výzkumné skupiny Experimental Cosmology Group přicházejí s praktickou a efektivní metodou planetární obrany ** Navrhují vytvořit v cestě přilétajícího objektu pozoruhodné „minové pole“ ** Tato metoda by mohla být použita ve velmi krátkém čase

Stanislav Mihulka
ZeměAsteroidyBezpečnost
Europa má slabou atmosféru z vodní páry. Zajímavé je, že jen nad jednou polokoulí

Europa má slabou atmosféru z vodní páry. Zajímavé je, že jen nad jednou polokoulí

** Astronomové objevili v okolí Europy vodní páru ** Atmosféra se nachází jen nad jednou polokoulí ** Vodní pára se do atmosféry dostává sublimací z povrchového ledu

Petr Kubala
AtmosféraAstronomie
Nový malware ESPecter útočí přes UEFI. Antivirové programy ho tam nedokážou odhalit

Nový malware ESPecter útočí přes UEFI. Antivirové programy ho tam nedokážou odhalit

** Bezpečnostní experti z ESETu odhalili malware ESPecter ** Je zajímavý tím, že útočí přes UEFI, kde ho nenajde antivir ** Aby fungoval, musí vypnout funkci Secure Boot.

Karel Kilián
UEFIMalwareESET