Výstava: Chvíle šampiónů - cyklus fotografií oceněný v soutěži Czech Press Photo

11. května 2010

V představování oceňovaných absolventů Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě pokračuje galerie v kavárně Amadeus olomouckého Arcidecézního muzea. V úterý 11. května je zahájena výstava Svatopluka Klesnila (*1977) a jeho souboru Chvíle šampiónů, který dokumentuje dění na soutěžích a výstavách plemenného skotu. Cyklus vloni získal druhou cenu v prestižní soutěži Czech Press Photo v kategorii Každodenní život.

Oceněný cyklus podle kurátorky Štěpánky Bieleszové vznikl jako Klesnilova absolventská práce. „Téma se může jevit jako okrajové. Vždyť koho dnes zajímají výstavy krav? Bylo by však mylné se domnívat, že jde jen o statické záběry zvířat a jejich chovatelů. Klesnila zajímá něco jiného. Nesoustředí se primárně na bizarní prostředí přehlídek, které je svou kýčovitostí srovnatelné s výstavami domácích mazlíčků. Sleduje naopak jemné sítě vztahů lidí ke zvířatům, emoce, napětí a očekávání,“ řekla Bieleszová o souboru, na kterém Klesnil pracoval více než dva roky. „Původně obsahoval stovky snímků. Ve výsledné verzi jej autor zredukoval na 24 reprezentativních snímků,“ doplnila kurátorka.

Výběr tématu přitom podle ní do určité míry souvisí i s Klesnilovým dětstvím. „Pochází totiž z malé vesnice Citov u Přerova, kde se dětské hry odehrávaly venku, v přírodě, nedaleko zemědělského družstva, v kravíně nebo na poli. Jako dítě rád pozoroval dění v zemědělském provozu, práci kolem dobytka, jako starší se jich i účastnil. Již tehdy jej zajímala nejen zvířata a dění kolen nich, ale i osudy lidí, rodící se v drsném prostředí kravínů,“ vysvětlila s tím, že z dětských zážitků také pramení autorovo pochopení pro mnohdy společensky těžko akceptovatelné postavičky venkovanů, družstevníků, chovatelů. „Klesnil citlivě zaznamenává jejich nejistoty v cizorodém prostředí výstav, chápe jejich zdrženlivé a váhavé postoje při přehlídkách v zahraničí, zvěčňuje chvíle štěstí, když je oceněn jejich zvířecí svěřenec,“ řekla.

Fotografie Svatopluka Klesnila si v kavárně Amadeus můžete prohlédnout do neděle 20. června. O dva dny později již bude zahájena výstava absolventky pražské FAMU Jitky Horázné.

Témata článku: Tiskové zprávy

Určitě si přečtěte

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

58 Petr Březina

Desítky pluginů pro Photoshop a Lightroom… stačí si vybrat z našeho seznamu

Desítky pluginů pro Photoshop a Lightroom… stačí si vybrat z našeho seznamu

Hledáte způsob, jak rozšířit možnosti svého fotografického editoru? Hledáte nástroj pro specifické úpravy, nebo komplexní prostředek pro celkovou editaci snímku? Obojí naleznete v našem článku.

1 Helena Vyplelová

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

21 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

26 Petr Březina